10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Eutanázia a asistovaná samovražda

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Eutanázia je zvyčajne definovaná ako usmrtenie na žiadosť pacienta, ktorý trpí nevyliečiteľnou alebo smrteľnou chorobou. Na Slovensku je eutanázia trestným činom a kladie sa na úroveň vraždy. Asistovaná samovražda je samovražda za pomoci inej osoby, ktorá sa podieľa na usmrtení, ale hlavný akt závisí len od samovraha. Hlavný rozdiel je v tom, kto sa podieľa na usmrtení. Pri eutanázii usmrtenie vykoná lekár, pri asistovanej samovražde usmrtenie realizuje pacient samovrah. Pomáhajúca osoba napríklad sprostredkuje látku, ktorou dôjde k usmrteniu, ale samovrah si ju podá sám. Oba výkony vedúce k predčasnému ukončeniu života sú u nás považované za ilegálne.

    Viac informácií

    Druhy eutanázie

    Eutanázia môže byť pasívna a aktívna. Pri aktívnej eutanázii ide o cielené a aktívne skrátenie života pacienta umelým zásahom, ktorý urýchľuje príchod smrti. O pasívnej eutanázii hovoríme vtedy, ak sa pacient zriekne opatrení vedúcich k predlžovaniu jeho života. Medzi tieto opatrenia radíme obmedzenie dodávky niektorých liekov, výživy, tekutín či kyslíka.

    V niektorých krajinách je eutanázia povolená, medzi ne patrí Belgicko, Holandsko, Švajčiarsko a Luxembursko. V ďalších krajinách je povolená len pasívna eutanázia, aktívna je zakázaná. V mnohých štátoch nie je v zákone jasne definovaná úprava eutanázie a je pokladaná za vraždu. Je to spôsobené hlavne eticko-nábožensko-morálnym konfliktom v danej krajine. V silno kresťanských krajinách, ako je napríklad Poľsko, sú všetky formy eutanázie zakázané.

    Asistovaná samovražda

    Asistovaná samovražda má samovraha, ktorým je chorý pacient, aj pomocnú osobu, ktorá zabezpečí, aby mohol byť akt usmrtenia vykonaný. Známe sú takzvané kokteily smrti, ktoré obsahujú pentobarbital sodný. Táto látka pacienta utlmí, ten následne zaspí, jeho stav prejde do kómy a vyústi do utlmenia dýchacieho centra v predĺženej mieche. Celý proces trvá niekoľko minút. Pacientovi poskytnú látku v špeciálnych centrách len vo vybraných krajinách po jeho žiadosti o ukončenie života. Švajčiarsko sa radí medzi najviac tolerované krajiny v oblasti smrtiacich aktov nevyliečiteľných pacientov vykonaných buď lekárom, alebo s pomocou lekárskeho personálu. Na Slovensku je asistovaná samovražda definovaná ako spoluúčasť a pomocná osoba by bola trestne stíhaná.

    Žiadosť o eutanáziu

    Rozhodnutie o ukončení života musí prísť vždy zo strany pacienta, ktorý by mal mať adekvátne záznamy o pôvode svojho ochorenia, ktoré súčasná medicína nedokáže vyliečiť. V krajinách, kde sú dané smrtiace techniky legálne, majú presne definované, čo všetko musí byť splnené, v akých priestoroch a za akých okolností môže dôjsť k usmrteniu, a teda aktu samotnej eutanázie. Vždy je potrebný písomný záznam, že o usmrtenie žiadal pacient, ktorý vedel o všetkých možnostiach predĺženia jeho života.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia