Exoftalmus (vypuklé oči) je chronické ochorenie, ktoré je takmer vždy spojené s ochorením štítnej žľazy. Najčastejšie sa exoftalmus vyskytuje u pacientov s Gravesovou-Basedovowou chorobou. Ďalej môže byť prítomný pri raste patologickej štruktúry v očnici.Zväčša ide o nádorové masy, buď benígneho, alebo malígneho charakteru. Pri exoftalme sú postihnuté všetky štruktúry, ktoré sú súčasťou očnice a vedú k typickým očným príznakom, ktoré bývajú často prvým prejavom ochorenia štítnej žľazy. Základom je správna diagnóza a komunikácia medzi očným lekárom a endokrinológom. Včasná terapia vedie k zmierneniu príznakov a zabraňuje progresii ochorenia. Bez liečby môže dôjsť k poškodeniu zraku na základe útlaku optického nervu postupne sa zväčšujúcimi okohybnými svalmi.
Gravesova-Basedowova choroba je autoimunitné ochorenie postihujúce štítnu žľazu. Ovplyvňuje celý metabolizmus a vedie k exoftalmu. Vzniká na základe dysregulácie imunitného systému s tvorbou protilátok proti vlastným bunkám. Pri tomto ochorení sa tvoria protilátky, ktoré vedú k stimulácii štítnej žľazy. Exoftalmus je spôsobený zvýšeným ukladaním protilátok a stimuláciou tkanív v oblasti orbity.
V iných prípadoch dochádza k rastu patologickej štruktúry za okom, ktorá je najčastejšie spôsobená postihnutím genetickej výbavy v súhre s vonkajšími faktormi. Najčastejšie sa v oblasti vyskytujú gliómy, meningiómy, lymfómy, cysty alebo hemangiómy. Sú to patologické masy vždy s prevahou určitých buniek alebo tkanív, ktoré môžu mať benígny aj malígny charakter.
Exoftalmus sa prejavuje výraznými vypuklými očami. Pacienti často udávajú bolesť za očami alebo trpia pocitom zvýšeného tlaku v oblasti orbity. Bolesti sa stupňujú pri pohyboch očí. Ďalšími príznakmi môžu byť začervenané a opuchnuté viečka alebo prekrvenie spojiviek, ktoré sa prejavuje červeným zakalením oči. Postupným zväčšovaním objemu orbity môže dôjsť k útlaku očného nervu, prípadne k postihnutiu rohovky. Pacienti nedovierajú viečka a ich oči sú neustále otvorené. To vedie k vysušovaniu rohovky s prípadným vznikom ragád alebo ulcerácií. Pri ochorení štítnej žľazy sa okrem exoftalmu vyskytujú iné príznaky, ako je nadmerné potenie, búšenie srdca, vysoký tlak či trasenie končatín.
Lekár na základe anamnézy, klinického a laboratórneho vyšetrenia posúdi stav pacienta. Z krvných testov sa zisťujú hladiny hormónov štítnej žľazy a prítomnosť špecifických protilátok, ktoré bývajú zvýšené pri postihnutí štítnej žľazy, čo je najčastejšou príčinou vypuklých oči. Vždy je potrebné, aby pacienta vyšetril aj očný lekár a skontroloval, či nedošlo k zmenám zraku spôsobeným útlakom štruktúr očnice. Pre diagnostiku patologických štruktúr je potrebné aj zobrazovacie vyšetrenie, najčastejšie sa využíva CT alebo magnetická rezonancia (MRI).
Ak je príčinou vypuklých očí ochorenie štítnej žľazy, je nutné začať liečbu thyrostatikami (látky tlmiace nadmernú funkciu štítnej žľazy). V niektorých prípadoch Gravesovej-Basedowovej choroby možno štítnu žľazu chirurgický odstrániť. Pri náleze patologickej masy v orbite vždy treba túto masu chirurgicky odstrániť a tak zabrániť progresii postihnutia zrakových funkcií.
Mala by zahŕňať zdravý životný štýl, aktívny pohyb, vyhýbanie sa zlým návykom a stresovým situáciám, čím sa zvýši celková odolnosť organizmu. Starostlivá hygiena očí, ochrana hlavy a očí pri nebezpečných činnostiach i pri práci, môžu takisto plniť preventívnu ochranu a predchádzať vzniku jednotlivých očných ochorení.