10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Extrasystoly

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Extrasystoly sú predčasné sťahy svaloviny srdca mimo jeho pravidelného rytmu. Sú pociťované ako vynechanie úderov srdca. V populácii sú celkom bežné a v prípade, že človek nemá žiadne iné ťažkosti, pravdepodobne sú úplne neškodné.

Vznik a príčiny

Príčinou vzniku extrasystol je vznik výbojov vo svalovine komôr srdca, ktoré normálne rytmus neudávajú — ten je udávaný špeciálnym vedením v srdcových predsieňach. Tým, že vznikne extra výboj, je prerušený klasický rytmus, ktorý sa však hneď obnoví.

Existuje niekoľko príčin vzniku extrasystol. Medzi najčastejšie patrí alkohol, nadmerný príjem kofeínu, vyplavenie adrenalínu, antihistaminiká (lieky proti alergii), ochorenie srdca.

Príznaky

Pocit vynechania úderu srdca, pocit búšenia či pocit zvýšenej pozornosti venovanej búšeniu srdca sú základné známky extrasystol. Ak sa opakujú často, môžu byť predstupňom srdcových arytmií, preto by mali byť riadne vyšetrené.

Diagnostika

Diagnostika sa opiera o elektrofyziologický nález na srdci, ktorý je testovaný klasickým EKG a jeho variantmi, ako je napríklad EKG holter (24-hodinové nahrávanie EKG krivky, EKG pri záťažových testoch na rotopéde).

Liečba

Vo väčšine prípadov liečba nie je nutná, no pri častých extrasystolách či zistenej arytmii je potrebná. Zahrňuje užívanie liekov na spomalenie rytmu srdca (betablokátory), vyhýbanie sa činnostiam a látkam vyvolávajúcim extrasystoly alebo katétrovú abláciu zdroja extrasystol v srdci, ak hrozia závažné arytmie.

Prevencia

Vzniku extrasystol sa okrem vyhýbaniu sa provokujúcim látkam a činnostiam nedá predchádzať.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
extrasystolysrdce