10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Fosfátový test

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Fosfátový test je diagnostická metóda využívaná na posúdenie hladiny minerálov fosfátu. Fosfát vzniká zlúčením fosforu s kyslíkom. Potraviny bohaté na fosfor sú najmä fazuľa, orechy, obilniny, mlieko, hovädzie a kuracie mäso. Po vstrebaní fosforu dochádza k reakcii s kyslíkom. Hladina fosfátov je v určitom pomere s vápnikom a medzi nimi sa udržiava rovnováha. Fosfáty s vápnikom sú potrebné pre správnu stavbu a funkciu kostného aparátu a zubov. Ďalej sa podieľajú na správnej funkcii svalovej hmoty a nervového systému. Fosfor vstrebáva črevná sliznica a vylučujú ho obličky.

    Komu je test určený

    Fosfátový test sa indikuje v prípadoch, pre ktoré je typická porucha kostí, zubov, svalov a nervovej sústavy. K zníženej hladine fosfátov dochádza pri poruche črevného vstrebávania. Hladina fosfátov sa zvyšuje pri ochoreniach obličiek, pri ktorých je obmedzená ich správna vylučovacia funkcia, prípadne môže pri zlyhaní obličky dôjsť k zvýšenému vylučovaniu fosfátu do moču. Typické ochorenie s postihnutím obličiek, ktoré je v našej populácii veľmi rozšírené, je cukrovka. Ochorenie obličiek pri cukrovke je neskorý následok tohto ochorenia a jeho nástup je pomalý.

    Lekár môže indikovať fosfátový test pri podozrení na podvýživu pacienta, ktorá vedie k poklesu ostatných makronutrientov, ale taktiež k poklesu mikronutrientov. Hladina fosfátov je v úzkom vzťahu s vápnikom, preto sa test využíva na diagnostiku vápnika a chorôb plynúcich z nesprávneho využívania vápnika a pri ochoreniach s nízkymi hladinami vápnika, ako sú ochorenia kostí, kŕče, zvýšená únava, bolesť svalov.

    Priebeh vyšetrenia

    Vyšetrenie sa vykonáva nalačno. Lekára je dôležité informovať o všetkých liekoch, vitamínoch, bylinkách či drogách, ktoré pacient pravidelne užíva. Fosfátový test možno vykonať po odbere žilovej krvi, ktorá je následne v skúmavke odoslaná do laboratória na biochemické spracovanie. Po odbere krvi sa môže pacient cítiť slabý, bledý, môže mať pocit točenia hlavy, prípadne nevoľnosť. Výsledky fosfátového testu môžu byť ovplyvnené jedlom, hlavne syrom, pivom, čokoládou, rybami či fazuľou.

    Ak sa fosfátovým testom zistí zmenená hladina fosfátov, následne je nutné vyšetriť hladinu vápnika, vitamínu D a parathormónu z venóznej krvi pacienta. Vitamín D a parathormón sa podieľajú na využiteľnosti vápnika a fosfátu a na udržiavaní správnej rovnováhy medzi týmito dvoma látkami, ktoré ovplyvňujú vstrebávanie a vylučovanie vápnika a fosfátu.

    Ak test preukáže nízku hladinu fosfátov, môže ísť o alkoholizmus, diabetickú ketoacidózu, nadužívanie diuretík, stav po popáleninách, vysoké hodnoty vápnika pri deštrukcii kostí, nadmernú činnosť prištítnych teliesok, ktoré uvoľňujú parathormón, podvýživu a nedostatok vitamínu D. Vysoké hodnoty fosfátového testu sú prítomné pri kardiovaskulárnych ochoreniach, zníženej funkcii prištítnych teliesok, ochorení pečene, obličiek a pri osteoporóze.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    autozomálne polycystické ochorenie obličiekbolesť svalovbolesť v oblasti obličieknechutenstvoobličkyslabosť