10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Gastroskopia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Ochorenia žalúdka alebo stavy, ktoré vyvolávajú jeho bolesť či vracanie, sav populácii vyskytujúbežne. Najúčinnejší spôsob, ako zhodnotiť stav žalúdka, je zobraziť v reálnom čase jeho sliznicu. Toto je možné vďaka endoskopickej metóde s názvom gastroskopia. Týmto vyšetrením je lekár schopný vyšetriť okrem samotného žalúdka aj pažerák a hornú časť dvanástnika.

    Kedy je gastroskopia potrebná?

    Ak pacient trpí príznakmi spájanými s ochoreniami žalúdka (pálenie záhy, ťažkosti s prehĺtaním, krv vo vývratkoch, anémia, nedostatok vitamínu B12, bolesť žalúdka tesne po prijatí potravy alebo s väčším odstupom po najedení), praktický lekár ho odošle na vyšetrenie ku gastroenterológovi — špecialistovi na tráviaci systém. Ten ako prvú diagnostickú metódu navrhne práve gastroskopiu.

    Ako gastroskopia prebieha?

    V ambulancii gastroenterológa pacientovi nastriekajú do hrdla anestetikum, ktoré zníži jeho odpoveď na prítomnosť endoskopu v krku a v pažeráku. Do úst mu vložia špeciálny náustok, ktorý zabráni poškodeniu endoskopu zubami. Následne lekár šetrne zavedie endoskop cez ústa a pažerák až do žalúdka či dvanástnika. Ide o ohybnú trubicu s kamerou a zdrojom svetla na jej konci. Lekár na obrazovke skontroluje celú sliznicu, prípadne odoberie vzorku sliznice na histologické vyšetrenie. Niektoré ochorenia žalúdka možno ošetriť aj počas samotného vyšetrenia, nejde teda len o diagnostickú, ale aj o liečebnú metódu.

    Aké sú riziká?

    Gastroskopia je síce nepríjemné, ale veľmi bezpečné vyšetrenie. Napriek tomu existuje veľmi malé riziko prederavenia steny vyšetrovaných orgánov, najmä ak sú postihnuté nejakou chorobou.

    Aké ochorenia pomáha gastroskopia diagnostikovať?

    Ide hlavne o ochorenia ako chronický žalúdočný či dvanástnikový vred, gastroezofageálny reflux, chronický zápal žalúdka a nádory žalúdka. Takisto pomáha odhaliť pažerákové kŕčové žily či vrodené vývojové poruchy tohto orgánu u detí.

    Je nutné pripraviť sa na zákrok?

    Jedinou prípravou je príchod do ambulancie gastroenterológa nalačno, tak sa znižuje pravdepodobnosť vracania počas vyšetrenia.

    Čo môže pacient očakávať po výkone?

    Keďže ide o neinvazívne alebo málo invazívne ošetrenie, po vytiahnutí endoskopu zo žalúdka pacient môže pokračovať v akejkoľvek činnosti.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    bolesť pri prehĺtaníbolesť žalúdkadvanástnikpálenie záhyžalúdok