10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Hashimotov zápal štítnej žľazy

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Hashimotov zápal štítnej žľazy (tyreoiditída) je autoimunitné ochorenie, pri ktorom dochádza k postupnému zníženiu aktivity apoškodzovaniuštítnej žľazy. Ide o pomerne časté ochorenie, vyskytuje sa až u 5 percent populácie. V 80 percentách prípadov postihuje ženy. Zápal dlho prebieha bezpríznakovo, možné prejavy sú chorobné zväčšenie žľazy (struma), nárast hmotnosti, únavnosť, apatia, zápcha a depresie. Hashimotova tyreoiditída sa lieči nahrádzaním hormónov štítnej žľazy a kvalita života liečeného pacienta nie je znížená.

Vznik a príčiny

Hashimotov zápal štítnej žľazy patrí medzi autoimunitné ochorenia, pri ktorých imunitný systém človeka vyhodnotí niektoré vlastné časti organizmu ako škodlivé, začne ich napádať a ničiť. V prípade tohto ochorenia ide o tvorbu protilátok proti receptorom a enzýmom na stenách buniek štítnej žľazy. Nie je presne známe, prečo Hashimotova tyreoiditída vzniká, ale vyskytuje sa častejšie u žien a u pacientov s ďalšími autoimunitnými chorobami ako je diabetes I. typu, psoriáza alebo Addisonova choroba. Na rozvoj ochorenia majú vplyv aj dedičné faktory a niektoré chromozomálne poruchy, medzi ktoré patrí Downov a Turnerov syndróm.

Príznaky

Zápal štítnej žľazy dlho a často prebieha bez akýchkoľvek príznakov. Tie často nastupujú pozvoľna a niekedy je problém všimnúť si ich. Nedostatočná tvorba hormónov štítnej žľazy, tyroxínu a trijódtyronínu (hypotyreóza), vedie k celkovému spomaleniu metabolizmu. To sa prejaví nárastom hmotnosti, apatiou, únavou, spavosťou, zápchou a depresiami. Ďalšie sprievodné príznaky sú viditeľné zväčšenie štítnej žľazy (struma), znížená srdcová frekvencia, pocit chladu a rednutie vlasov. V niektorých prípadoch bývajú prítomné pevné opuchy, najlepšie viditeľné v okolí členkov a očí (myxedém). U pacientov s Hashimotovou tyreoiditídou je zvýšené riziko vzniku lymfómu (zhubného nádoru z lymfatických buniek) štítnej žľazy.

Diagnostika

Diagnóza sa stanovuje z viacerých krvných vyšetrení, zameraných na hladiny hormónov štítnej žľazy, hypofýzy a autoimunitných protilátok. V niektorých prípadoch však nemusia byť v krvi protilátky prítomné a príznaky Hashimotovho zápalu štítnej žľazy sa relatívne často mýlia s inými ochoreniami, ako sú depresia, chronický únavový syndróm a srdcové ochorenia.

Liečba

Keďže príznaky ochorenia sú spôsobené nedostatkom hormónov štítnej žľazy, Hashimotova tyreoiditída sa lieči ich dopĺňaním. Ide o syntetický hormón levotyroxín, ktorý sa nachádza v prípravkoch Euthyrox, Letrox a ďalších. V prípade kozmetických problémov spôsobených strumou alebo pri riziku vzniku lymfómu je možné chorú štítnu žľazu chirurgicky odstrániť.

Ako žiť s chorobou

Hashimotov zápal štítnej žľazy sa dá úspešne liečiť, kvalita života liečeného pacienta nie je obmedzená a môže žiť plnohodnotný život. Dlho však prebieha skryto a je možné zmýliť si ho s inými ochoreniami. Veľmi dôležitá je skorá diagnóza a začiatok liečby, preto sa pri spozorovaní príznakov odporúča urýchlene vyhľadať lekársku pomoc, obzvlášť pri rodinnom výskyte tohto ochorenia alebo ak je pacient žena.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
apatiahašimotova chorobahypofýzaimunitapocit chladuštítna žľazazápcha