Predstavte si, že počas rodinného obeda zrazu začne vaše dieťa kašľať a lapať po dychu. V priebehu niekoľkých sekúnd sa z toho, čo vyzeralo ako neškodný hlt jedla, stáva život ohrozujúca situácia. Dusenie je desivý zážitok, avšak reagovať by mal vedieť každý rodič, respektíve dospelý. V konečnom dôsledku to môže znamenať rozdiel medzi životom a tragédiou.
Keď sa dieťa dusí, dôležitý je čas. V takýchto chvíľach môže okamžitý a rozhodný zásah zachrániť život. V skutočnosti je dusenie u detí mladších ako päť rokov hlavnou príčinou zranení a úmrtí, často v dôsledku malých predmetov alebo jedla. Napriek tomu sa mnohí cítia neisto alebo panikária, keď čelia takejto situácii. Osvojenie si Heimlichovho manévru vám môže dodať sebadôveru, aby ste konali rýchlo a správne.
Malé deti, hlavne batoľatá, sú prirodzene zvedavé a majú tendenciu objavovať svet rukami a ústami. Nie je preto nič neobvyklé, že si do úst zvyknú vkladať hračky, malé predmety alebo jedlo, čím však u nich vzniká nebezpečenstvo udusenia. Niektoré potraviny ako hrozno, orechy, pukance, párky a tvrdé cukríky patria medzi najčastejších vinníkov. Aby ste minimalizovali riziko, vždy krájajte jedlo na malé kúsky a nepodávajte pokrmy, ktoré sa ťažko žujú alebo sú lepkavé.
Okrem toho sa deti pri jedle často rozptyľujú – smejú sa, behajú alebo rozprávajú s jedlom stále v ústach –, čo vedie k jeho náhodnému vdýchnutiu, a tým i k zvýšeniu nebezpečenstva udusenia.
Malé hračky, mince a iné drobnosti v domácnosti tiež predstavujú značnú hrozbu. Hračky s odnímateľnými časťami alebo také, ktoré nie sú vhodné pre daný vek dieťaťa, môžu ľahko uviaznuť v hrdle. Zabezpečte váš domov tak, že malé predmety budete držať mimo dosahu detí, a vyberajte hračky primerané ich veku.
Keď sa dieťa dusí, dôležité je rozpoznať príznaky včas, pretože dusenie dieťaťa sa môže rýchlo stať život ohrozujúcim. Medzi prejavy, ktoré môžete na dieťati pozorovať, patrí:
Dieťa nedokáže dýchať, rozprávať alebo plakať, pretože dýchacie cesty sú úplne alebo čiastočne nepriechodné.
Ak dieťa kašle, ale kašeľ je slabý alebo tichý, znamená to, že dýchacie cesty sú výrazne zablokované. Silný hlasný kašeľ býva dobrým znakom toho, že sa dieťa dýchacie cesty snaží uvoľniť.
Ak sú dýchacie cesty čiastočne upchaté, dieťa môže vydávať vysoké pískavé zvuky nazývané stridor. V prípadoch úplného zablokovania nemusí byť pri pokuse o dýchanie počuť vôbec žiadny zvuk.
Dieťa sa môže inštinktívne chytať za hrdlo alebo krk na znak toho, že má problémy s dýchaním (toto sa niekedy označuje ako univerzálny znak dusenia).
Dusiace sa dieťa sa väčšinou javí ako viditeľne nepokojné, spanikárené alebo vystrašené.
Pokožka, najmä okolo pier a na tvári, môže v dôsledku nedostatku kyslíka zmodrať alebo zblednúť.
Dieťa zvykne napínať na vracanie alebo môže vydávať neobvyklé zvuky, keď sa snaží upchatie odstrániť. Grganie je bežné, keď sú dýchacie cesty čiastočne nepriechodné.
Dieťa, ktoré sa dusí, nemusí byť schopné plakať, aj keď je v núdzi. Je to preto, že vzduch nemôže voľne prechádzať a vytvárať zvuk.
Ak dýchacie cesty zostanú blokované a hladina kyslíka klesne príliš nízko, dieťa môže stratiť vedomie.
Pri dusení dieťaťa, rýchla a účinná prvá pomoc v závislosti od jeho veku je rozhodujúca na uvoľnenie dýchacích ciest a zabránenie vážnemu zraneniu.
Zhodnoťte situáciu
Ak dieťa silno kašle alebo plače, povzbuďte ho, aby kašľalo. Ak je ticho alebo nemôže dýchať, konajte.
Údery medzi lopatky
Držte dieťa tvárou nadol, rukou mu podopierajte hlavu a krk. Položte jeho hrudník na svoje predlaktie a ruku si oprite o stehno, aby ste získali stabilitu. Dlaňou vykonajte 5 pevných úderov na chrbátik medzi lopatky dieťaťa.
Otočte dieťatko a skontrolujte mu ústa
Ak v ústach dobre vidíte predmet dusenia, vyberte ho. Nevkladajte dieťatku prsty do úst naslepo, pretože mu predmet môžete zatlačiť hlbšie do hrdla.
Stláčanie hrudníka
V prípade, že údery na chrbátik prekážku v dýchaní neodstránia, otočte dieťa tvárou nahor a držte mu hlavu nižšie ako hrudník. Uistite sa, že mu podopierate hlavu a krk. Pomocou dvoch prstov urobte 5 rýchlych stlačení hrudníka v jeho strede, tesne pod líniou bradaviek (podobne ako pri KPR, ale jemnejšie). Následne skontrolujte ústa, či sa predmet podarilo dostať von.
Ak predmet nebol odstránený, ihneď volajte záchrannú službu (112)
Opakujte 5 úderov do chrbátika a 5 stlačení hrudníka, kým nepríde pomoc, pričom zakaždým skontrolujte ústa.
Keď má dieťa problém s dýchaním, ale rozpráva a samo kašle, povzbuďte ho k tomu, aby kašľalo ďalej a predmet vykašľalo von. Nevkladajte mu prsty do úst, aby ste prekážku nezatlačili ešte hlbšie do hrdla.
Ak dieťa nevie kašľať ani rozprávať, postavte sa za neho, nakloňte ho mierne dopredu a rukou vykonajte 5 pevných úderov na chrbát medzi lopatky.
Keď sa predmet z dýchacích ciest neuvoľní, vykonajte Heimlichov manéver (vysvetlený nižšie). V prípade, že prekážka stále zotrváva v dýchacích cestách, zavolajte záchrannú službu a do jej príchodu opakujte cyklus 5 úderov do chrbta a Heimlichov manéver.
Heimlichov manéver funguje na princípe zvýšenia vnútrobrušného tlaku, ktorý môže pomôcť uvoľniť predmet uviaznutý v dýchacích cestách. Heimlichov manéver sa vykonáva u detí starších ako jeden rok nasledovne:
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje