Hemoroidy, ľudovo nazývané zlatá žila, sú rozšírené, opuchnuté, prípadne zapálené žily v konečníku, alebo análnom otvore, podobné kŕčovým žilám. Vznikajú buď tak, že sú tieto žily naplnené nadmerným objemom krvi, ktorá zle odteká, alebo oslabením vnútornej steny sliznice. V oboch prípadoch, sliznica nevydrží tlak, ktorý sa na ňu kladie a dôjde k jej vyklenutiu a formácii malých vačkov.
Na základe miesta ich výskytu, delíme hemoroidy na vnútorné a vonkajšie.
Nachádzajú sa vo vnútri konečníka tak, že ich zvyčajne nie je vidieť ani cítiť. Nebývajú bolestivé, pretože v sliznici, ktorá ich pokrýva sa nevyskytujú receptory bolesti. Pri podráždení stolicou však môžu občas krvácať. Pri vnútorných hemoroidoch môže dôjsť k ich prolapsu, to znamená, že sa tak natiahnu až vykuknú von z konečníka. Takýto hemoroid sa môže sám vrátiť späť dovnútra, alebo ho tam môžete jemne zatlačiť.
Nachádzajú sa v análnom otvore a bývajú dobre viditeľné. Na rozdiel od vnútorných hemoroidov, vonkajšie pokrýva koža, ktorá obsahuje receptory bolesti, čo znamená, že sú citlivé na bolesť.
Prolabované, alebo vyklenuté hemoroidy z análneho otvoru, vyzerajú ako červené, opuchnuté hrčky. V prípade, že si takéto hrčky nahmatáte, môžete ich aj preskúmať použitím zrkadla. Okrem toho, že vyčnievajú von nemusia spôsobovať žiadne iné príznaky, alebo môžu zapríčiniť bolesť, svrbenie, pálenie a celkové nepohodlie. Podľa stupňa závažnosti rozlišujeme tieto štádiá:
Nedochádza k prolapsu vnútorného hemoroidu.
Došlo k prolapsu vnútorného hemoroidu, ktorý sa ale sám dokáže vrátiť späť na pôvodné miesto. K prolapsu dochádza v tomto štádiu väčšinou iba pri vyvíjaní tlaku na oblasť konečníka.
Je prítomný prolaps v nútorného hemoroidu, ktorý sa nevracia po uvoľnení tlaku dovnútra. Je potrebné ho jemne zatlačiť naspäť. V tomto štádiu nemusí byť ešte bolestivý ale v prípade, že sa nebude liečiť môže začať spôsobovať nepríjemné bolesti a nakoniec môže viesť až k zápalu.
V tomto štádiu hemoroid vyčnievajúci z análneho otvoru spôsobuje pacientovi značné bolesti aj po uvoľnení tlaku na konečník, aj pri snahe zatlačiť ho naspäť do konečníka, preto sa toho pacienti často zdráhajú. Odporúčame pacientom v tomto štádiu vyhľadať lekársku pomoc a začať tento problém liečiť včas, aby sa predišlo väčším bolestiam a ďalším komplikáciám.
Hemoroidy sa nie vždy preukážu špecifickými príznakmi, obzvlášť nie tie vnútorné, tak si ani nemusíte uvedomiť, že ich máte. Príznaky hemoroidov zvyčajne závisia od ich typu.
Je dôležité mať na pamäti, že rektálne krvácanie alebo krv v stolici nie sú nikdy normálne a hoci môžu pochádzať z relatívne nezávažných príčin, ako sú hemoroidy, vážnejšie príčiny môžu byť životu nebezpečné. Patrí sem napríklad krvácanie z vredov, divertikulitída, zápalové ochorenia čriev a nádory. Ak u vás dôjde k rektálnemu krvácaniu, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc.
Aj keď príčina vzniku hemoroidov nie je presne známa, ich vznik je spojený so stavmi, ktoré zvyšujú tlak v análnej žilovej spleti. Medzi takéto stavy patrí:
Dlhodobé sedenie na záchode, alebo namáhanie často spôsobené zápchou alebo hnačkami, či už akútnymi alebo chronickými, zvyšuje tlak v dolnej časti konečníka a tak vedie k tvorbe hemoroidov.
U obéznych osôb je väčšia pravdepodobnosť vzniku hemoroidov, pretože nadmerná hmotnosť môže vyvíjať tlak na žily rektálnych a análnych oblastí, čo vedie k opuchu a zápalu.
Tehotné ženy sú vystavené riziku vzniku hemoroidov, najmä počas tretieho trimestra. Súvisí to s rastúcou maternicou, ktorá zvyšuje tlak na panvové žily, hormónom progesterónom, ktorý žily uvoľňuje a uľahčuje ich opuch a tiež zápchou.
Sedenie alebo státie niekoľko hodín môže spôsobiť, že sa krv nahrnie do análnej oblasti čím sa v žilách zvýši tlak. Preto sedavý životný štýl alebo zamestnanie, ktoré si vyžaduje dlhodobé sedenie alebo státie, môže viesť k väčšiemu riziku vzniku hemoroidov.
Spomínaná diéta zapríčiňuje tvrdšiu stolicu a následne zápchu. pri zápche majú pacienti tendenciu vyvíjať tlak pri vyprázdňovaní sa, čo vedie k vzniku hemoroidov.
Zdvíhanie ťažkých váh vyvíja veľký tlak na vnútorné orgány a na žily v oblasti konečníka.
Pri bicyklovaní dochádza k opakovanému dráždeniu pokožky v oblasti konečníka, čo môže mať za následok poškodenie, opuch a pálenie vonkajších hemoroidov.
Na diagnostiku vonkajších alebo prolabovaných vnútorných hemoroidov, ktoré by mal vedieť lekár ľahko diagnostikovať, môže stačiť vizuálne vyšetrenie konečníka. Diagnostika vnútorných hemoroidov zahŕňa fyzikálne vyšetrenie konečníka a análneho kanála. Medzi fyzikálne vyšetrenia patrí:
Miernu bolesť, opuch a zápal hemoroidov môžete často zmierniť aj pomocou domácich procedúr, pri ktorých by mali príznaky hemoroidov ustúpiť do niekoľkých týždňov. Ak sa vám nedostaví úľava, navštívte svojho lekára.
Posaďte sa na 15 minút do teplej, nie horúcej, vody niekoľkokrát denne. Miesto vody môžete použiť aj odvar z dubovej kôry, ktorý je na liečbu hemoroidov veľmi vhodný najmä vďaka silným sťahujúcim a protizápalovým účinkom, ktoré má dubová kôra.
Vyskúšajte niektorý z voľnopredajných krémov a mastí, ktoré pomáhajú zmierňovať príznaky hemoroidov. Niektoré masti na vnútornú aplikáciu dostanete aj s aplikátorom pre jednoduchšie použitie. Iné sú zase určené na vonkajšie použitie, ako napríklad hydrokortizónový krém, ktorý sa aplikuje na pokožku mimo konečníka, a ktorý pomáha zmierňovať svrbenie. Nepoužívajte ho však dlhšie ako týždeň, pokiaľ vám lekár nepovie inak.
Hamamel je pôvodom severoamerický ker, ktorý vďaka svojim upokojujúcim účinkom dokáže zmierňovať pálenie a svrbenie pokožky. Môžete si z neho pripraviť už spomínané sedavé kúpele, alebo odvar naniesť na gázu a prikladať na oblasť konečníka niekoľkokrát denne.
Priložením studeného obkladu na pár minút, môžete tiež docieliť zmiernenie opuchu a znecitlivenie bolestivého miesta.
Pri pretrvávajúcom krvácaní alebo bolestivých hemoroidoch vám lekár môže odporučiť niektorý z minimálne invazívnych zákrokov, ktoré je možné vykonať aj u lekára v ordinácii a ktoré si zvyčajne nevyžadujú anestéziu.
Podviazanie hemoroidov gumičkami je výkon, pri ktorom sa gumička umiestni na tú časť hemoroidu, ktorou je pripevnený o sliznicu čreva. Takýmto spôsobom sa hemoroid „zaškrtí“ a odstaví sa od prívodu krvi. Tým, že sa doň nedostane krv odumrie a do týždňa odpadne. Táto liečba je určená iba pre vnútorné hemoroidy.
Injekčné vpravenie chemického roztoku do hemoroidov, ktorý poškodí ich krvné cievy a tým do nich zníži prívod krvi. Injekcia môže spôsobiť menšiu bolesť a môže byť menej účinná ako ligácia hemoroidov gumičkou.
Koagulačné techniky využívajú laserové, infračervené svetlo alebo teplo na zrazenie krvi pritekajúcej do hemoroidov, čím sa prietok krvi hemoroidmi zníži. Bez prísunu krvi sa hemoroidy zmenšia a príznaky väčšinou ustúpia. Táto metóda môže byť mierne nepríjemná a tiež menej účinná ako ligácia hemoroidov.
Iba malé percento ľudí s hemoroidmi si vyžaduje chirurgický zákrok. Ak však iné postupy neboli účinné, lekár vám môže odporučiť chirurgické odstránenie hemoroidov- hemoroidektómiu. Chirurgická hemoroidektómia je najefektívnejším spôsobom liečby závažných, alebo opakovane sa vyskytujúcich hemoroidov. Chirurg v lokálnej, spinálnej či celkovej anestézii hemoroidy mechanicky odstráni. Pooperačná starostlivosť zahŕňa časté sedacie kúpele, mierne analgetiká a predchádzanie zápche. Medzi potenciálne komplikácie patrí krvácanie, nepríjemné bolesti, zadržiavanie moču, alebo infekcia močových ciest.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
What Are the Different Types of Hemorrhoids?