12.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Herceptin (trastuzumab)

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Rakovina prsníka patrí medzi najčastejšie zhubné nádorové ochorenia žien. Na Slovensku postihuje približne 28 000 žien a až u 30 percent liečených žien sa časom vyvinie jeho metastatická forma. Vďaka novým poznatkom o biológii týchto nádorov, ktoré priniesli do liečby nové terapeutické možnosti, došlo k preukázateľnému predĺženiu prežitia v prípade určitých typov ochorenia. Cieľom liečby trastuzumabom je zničiť množenie nádorových buniek, čímsa zastaví rast a šírenie nádoru.

Rakovina prsníka s potenciálom zapríčiniť vznik metastáz (metastatický karcinóm) je nevyliečiteľná. Jej liečba by mala byť zameraná na predĺženie prežitia a zmierňovanie príznakov tohto onkologického ochorenia. Vďaka liečbe symptómov možno zlepšiť a udržať kvalitu života pacientky. Ku chorobe je dôležité pristupovať komplexne, s využitím cielenej biologickej liečby, chemoterapie, hormonálnej liečby a bisfosfonátov.

HER2/neu (c-erb-B2) je druh bielkoviny prítomnej na membránach niektorých typov buniek. Ide predovšetkým o bunky žľazového epitelu prsníka, ale aj vaječníkov, sliznice maternice a pľúc, obličiek a tráviaceho traktu. Táto molekula ovplyvňuje bunkové delenie, proces postupnej špecializácie buniek podľa štruktúry, funkcie a vzájomných vzťahov (diferenciácia) a bunkovú smrť. HER2 je receptorom rastového faktora II. Pri bunke, ktorá je rakovinová, dochádza k jej zvýšenej produkcii na povrchu bunky, tá vedie k patologickému rastu a nadmernému deleniu buniek. HER2 receptory sú prítomné v 25-30 percentách buniek karcinómu prsníka.

Účinky

Trastuzumab ako účinná forma liečiva patrí do kategórie biologických liekov. Ovplyvňuje nekontrolovateľné delenie a rast buniek nádoru prsníka. Princíp spočíva v schopnosti rozpoznávať nepatrné rozdiely medzi zdravými a nádorovými bunkami a cielene terapeuticky pôsobiť iba na bunky rakovinové. Proces prebieha tak, že bielkoviny prítomné v krvi sa prednostne viažu na receptory buniek, ktoré vykazujú zvýšenú metabolickú aktivitu (ako sú nádorové bunky).

Trastuzumab pôsobí na HER2 receptor na povrchu bunky, aktivuje imunitný systém organizmu a zároveň označí nádorovú bunku. Aktivovaním bielych krviniek (známych pod označením „prirodzení zabijaci”) a zvýšením uvoľňovania látok, ktoré narúšajú povrch rakovinovej bunky, dochádza k usmrteniu nádorovej bunky. Trastuzumab zároveň zruší signál vysielaný receptorom HER2 do vnútra bunky. Tým sa zablokuje možnosť ďalšieho rastu nádoru a rastu ciev nevyhnutných na výživu nádoru.

Kým pri liečbe nádorov prsníka prostredníctvom chemoterapie sa usmrcujú aj zdravé bunky, biologická liečba trastuzumabom je zacielená iba nabunky nádorové. Na celom svete sa ním lieči viac ako trištvrte milióna žien s HER2-pozitívnou formou rakoviny prsníka. Na základe výsledkov vyše osemročného sledovania žien s rakovinou prsníka, ktoré túto formu terapie podstúpili, výskumníci tvrdia, že podávanie biologickej liečby v podobe trastuzumabu (Herceptinu) ako súčasti chemoterapeutickej liečby významne zlepšilo celkový zdravotný stav chorých a predĺžilo prežívanie žien s HER2-pozitívnym karcinómom prsníka v počiatočnom štádiu. Podávanie trastuzumabu prinieslo 37-percentné zvýšenie prežitia a 40-percentné zníženie rizika výskytu rakoviny v porovnaní s pacientmi liečenými iba chemoterapiou. Nastavenie na túto formu liečby spolu s chemoterapiou pred operáciou prsníka umožnilo až 50 percentám postihnutých úplné chirurgické odstránenie nádoru. Herceptín sa využíva aj u pacientov s metastatickým karcinómom žalúdka, ktorých tumory majú nadmernú expresiu receptora HER2.

Liečba

Pred začiatkom liečby Herceptinom je povinné testovanie pozitivity HER2. Liečbu môže riadiť iba lekár, ktorý má skúsenosti s podávaním cytotoxickej chemoterapie. Začiatočná dávka má podobu intravenóznej infúzie, podávanej 1,5 hodiny. Počas indikovania sa sleduje prítomnosť príznakov anafylaktického šoku najmenej šesť hodín po začatí prvej infúzie a dve hodiny po začatí nasledujúcich infúzií. Pozornosť sa pri tom sústreďuje na zvýšenie telesnej teploty a prítomnosť zimnice.

Vedľajšie účinky

V porovnaní s chemoterapiou má liečba herceptinom, respektíve účinnou látkou trastuzumab, ktorá je jeho súčasťou, minimálne vedľajšie alebo nežiaduce účinky. K veľmi častým vedľajším účinkom patria infekcie, problémy s vyprázdňovaním, pálenie záhy, kožná vyrážka, pocit bolesti v hrudi a bolesť brucha, kĺbov, svalov, slzenie očí, krvácanie z nosa, vypadávanie vlasov, triaška, návaly horúčavy, nutkanie na vracanie a iné.

Upozornenie

Biologická liečba účinnou látkou trastuzumab nezaberá v prípade žien s HER2-negatívnymi typmi nádorov.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchakožné vyrážkykrvácanie z nosapálenie záhyprsiarakovina prsníkaslzenie očívypadávanie vlasov