Herpes vírusy sú veľmi bežnou skupinou vírusov, ktoré môžu infikovať ľudí aj zvieratá. Herpes je bežné a vysoko nákazlivé vírusové ochorenie postihujúce všetky vekové kategórie.
Väčšina ľudí sa niektorým typom herpes vírusu počas života nakazí. Predpokladá sa, že až 85 % dospelej populácie má vírus HSV-1 a asi 25 % je infikovaných HSV-2.
Existujú tieto hlavné typy herpes vírusov:
1. Herpes simplex vírus (HSV):
Typ 1 (HSV-1): Spôsobuje najmä opar na perách.
Typ 2 (HSV-2): Spôsobuje predovšetkým genitálny herpes.
Následkom rôznych sexuálnych praktík môže opar na perách zapríčiniť aj HSV-2 a genitálny herpes zas HSV-1.
2. Varicella-zoster vírus (VZV): Je pôvodcom ovčích kiahní a pásového oparu.
3. Epstein-Barrovej vírus (EBV): Vyvoláva infekčnú mononukleózu a je rizikovým faktorom niektorých typov rakoviny.
4. Cytomegalovírus (CMV): Spôsobuje rôzne príznaky v závislosti od veku a stavu imunitného systému.
5. Ľudský herpes vírus 6 (HHV-6): Je pôvodcom šiestej choroby u detí.
6. Ľudský herpes vírus 7 (HHV-7): Spôsobuje roseolu u detí; zapríčiňuje ju aj HHV-6.
7. Ľudský herpes vírus 8 (HHV-8): U ľudí s vážnou poruchou imunity má na svedomí Kaposiho sarkóm.
Mnohí infikovaní nemajú žiadne symptómy a ani nevedia, že boli nakazení alebo že môžu vírus prenášať.
U niekoho sú príznaky ťažké, herpes sa často opakuje, u iných je zase ochorenie veľmi mierne, dokonca sa nemusí vôbec prejaviť.
Záleží to aj od toho, či ste sa vírusom nakazili po prvýkrát, alebo došlo k vzplanutiu spiacej infekcie. Prejavy herpesu sa líšia aj v závislosti od toho, ktorú časť tela postihujú.
Vírusom HSV-1 sa väčšina z nás prvýkrát infikuje už vo veku 1 až 3 rokov. Inkubačná doba herpesu trvá 2 až 12 dní, priemerne 4 dni.
Vo väčšine prípadov vírus napáda sliznicu ústnej dutiny a vznikne akútna herpetická gingivostomatitída s týmito prejavmi:
Horšiu prognózu má herpes na oku. Vírus môže zasiahnuť viacero častí:
Nekomplikovaná očná infekcia sa zahojí do 2 až 3 týždňov. Ťažká a neliečená môže oko trvalo poškodiť.
Primárny herpes simplex na koži je zriedkavý, pretože pokožka svojou hrúbkou a obrannými mechanizmami dobre odoláva mikroorganizmom. Avšak jej drobné poranenie, odreniny a trhlinky napomôžu k preniknutiu vírusu do jej hlbších vrstiev, v ktorých sa začne množiť.
Často sú herpesom zasiahnuté pery, prípadne iná časť tváre.
Miesto, kde sa herpes zjaví, začne svrbieť až páliť. Objavia sa malé, číre, neskôr skalené zoskupené pľuzgieriky, ktoré sa rýchlo menia na bolestivé erózie a následne zasychajú v chrastičky.
Rovnako aj tu sa môžu zväčšiť regionálne lymfatické uzliny.
Celý priebeh ochorenia trvá približne 7 dní. Proces hojenia sa predĺži, ak sa lézie komplikujú bakteriálnou infekciou.
Genitálny herpes prevažne vyvoláva vírus HSV-2. Týka sa najmä dospelých, pretože sa prenáša predovšetkým pohlavným stykom. Sliznice genitálií sú oveľa tenšie ako pokožka a poskytujú menej ochranných bariér, preto vírus ľahšie preniká práve do močovo-pohlavnej oblasti.
U mužov postihuje žaluď, predkožku alebo kožu penisu. U žien sa herpes objavuje na vonkajších pohlavných orgánoch, ale tiež v pošve alebo na krčku maternice. U homosexuálov môžu byť prejavy lokalizované okolo konečníka.
Infekcia v genitálnej oblasti má rovnaký priebeh aj klinický obraz ako na perách či v ústnej dutine. Genitálny herpes však býva bolestivejší, pričom bolesť sa stupňuje pri močení.
Ochorenie sprevádza:
Ak majú ženy s herpesom v tehotenstve čerstvé príznaky genitálneho herpesu počas pôrodu, zvyčajne nakazia svoje dieťa. U novorodenca sa príznaky infekcie objavia do 5 až 10 dní. Infekcia novorodenca býva ťažká, komplikovaná až fatálna, pretože jeho obranyschopnosť ešte nie je dostatočne vyvinutá.
Herpes vírusom sú napadnuté sliznice ústnej dutiny, oči a koža, môže prejsť i do pľúc, pečene, nervového systému a krvi. Tieto chorobné stavy sú však našťastie zriedkavé. Nákaze novorodenca sa predchádza pôrodom cisárskym rezom.
Zistilo sa, že ženy s preukázanou infekciou vírusom HSV-2 v genitálnej oblasti majú až päťnásobne vyššie riziko vzniku rakoviny krčka maternice.
Ak sa nakazíte, herpes vírus zostáva vo vašom tele už navždy. Prechádza však fázami pokoja a aktivity – to môže vzbudzovať dojem, že sa raz vyliečite a potom znova nakazíte. No nie je to tak. Po infekcii sa vírus stáva neaktívnym rôzne dlhú dobu, „skrýva“ sa vo vašich nervových bunkách.
Vplyvom rôznych okolností sa opäť aktivuje a infekcia sa opätovne objaví. Spúšťačom môže byť napríklad:
Opakované infekcie sa tiež začínajú pocitmi pálenia, svrbenia a bolesti. V priebehu šiestich až dvadsiatich štyroch hodín sa objavia typicky usporiadané malé číre pľuzgieriky. Priebeh opakovaných herpesov je miernejší, nie je už sprevádzaný výraznými celkovými príznakmi.
Opakovaná genitálna infekcia môže prebehnúť nepozorovane, čo má za následok šírenie choroby nevedomky na sexuálnych partnerov.
Prenos herpes vírusu zvyčajne prebieha priamym kontaktom s infikovanou osobou, ktorá má čerstvé prejavy ochorenia, napríklad slinami pri bozkávaní, alebo nepriamo kvapôčkovou infekciou, teda napríklad pri kýchaní.
Vírus HSV-2 sa najčastejšie prenáša pohlavným stykom s chorou osobou.
Herpetický vírus je veľmi citlivý, neprežíva na neživých predmetoch. Prenos pohárom, príborom, uterákom, zubnou kefkou, sprchou či toaletnou misou je preto nepravdepodobný.
Infekcia herpes vírusom môže byť primárna a recidivujúca – vracajúca sa.
Žiaľ, neexistuje žiadny spoľahlivý spôsob, ako sa herpesu zbaviť už za jeden deň. Liečba herpesu sa zameriava na zvládnutie príznakov a skrátenie trvania ťažkostí. Je najúčinnejšia, ak sa začne do 2 dní od začiatku prejavov, akými sú pocity pálenia či svrbenia. Dĺžka liečby je zvyčajne 7 až 10 dní.
Pri ľahkej forme vám postačí naniesť na postihnuté miesto dezinfekčný roztok, napríklad s obsahom liehu, ktorý urýchli vysušenie pľuzgierikov a zabráni bakteriálnej infekcii.
K dispozícii je tiež množstvo liečiv v podobe mastí, krémov, gélov a náplastí, ktoré dokážu priebeh ochorenia výrazne skrátiť, ba zabrániť vzniku pľuzgierov. Musíte ich však aplikovať už pri prvých subjektívnych príznakoch infekcie.
Ak sú vaše symptómy závažnejšie, liečba herpesu sa dopĺňa tabletkami s antivírusovým účinkom:
Mali by ste dodržiavať hygienické opatrenia a vyvarovať sa priameho kontaktu (napr. bozkávania) s ľuďmi nakazenými herpetickou infekciou.
Pri dojčení, prebaľovaní a kúpaní detí používajte ochrannú masku na tvár.
V prevencii genitálneho herpesu nezabúdajte na prezervatív – ten najlepšie znižuje riziko prenosu nákazy, najmä ak sexuálneho partnera ešte dobre nepoznáte.
Pri herpese neexistuje jeden konkrétny vitamín, ktorého nedostatok by bol priamo zodpovedný za jeho vznik alebo priebeh.
Avšak nedostatok vitamínov a minerálov, ako napríklad vitamínu C, D, zinku a selénu, môže oslabiť imunitný systém a tým zvýšiť náchylnosť na herpes. Preto je odporúčané ich užívanie pre podporu imunity a prevencie.
Pri písaní článku boli použité tieto zdroje: