12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Hidradenitída

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Hidradenitída (po latinsky Hidradenitis suppurativa) je chronické ochorenie postihujúce kožu s tvorbou zápalových a bolestivých ložísk, ktoré majú charakter abscesov, cýst, pupienkov, uzlíkov. Choroba vzniká na základe zablokovania vývodu potnej žľazy alebo vlasového folikulu. V upchatom folikule sa hromadí sekrét, pot a epitel a vzniká zápalová reakcia. Zápalové ložiská sa najčastejšie tvoria v miestach, kde sa koža trie o kožu. Hlavnou lokalizáciou sú podpazušia, oblasť pod prsiami, vnútorná strana stehien a genitálna oblasť. Uzlíky a cysty na koži sú bolestivé a v niektorých prípadoch z nich môže vytekať zapáchajúca hnisavá tekutina s následnou tvorbou rán a jaziev.

Vznik a príčiny

Presný pôvod ochorenia nie je jasný. Najčastejšie sa udáva súhra chybnej imunitnej funkcie so zmenami vnútri vlasového folikulu. Kožné problémy sa začínajú pri upchatí vlasového folikulu. Príznaky sa objavujú častejšie u žien a vo väčšine prípadov po dvadsiatom roku života. Choroba sa častejšie vyskytuje u pacientov s nadváhou, u fajčiarov a pri hormonálnej nerovnováhe. Ochorenie nemá infekčný pôvod, nie je prenosné ani nákazlivé.

Štúdie zistili, že nesúvisí ani so zlou hygienou. Pôvod ochorenia je pravdepodobne spôsobený súhrou vnútorných a vonkajších faktorov. Klinické príznaky sa vyskytujú v oblastiach, kde sú prítomné vlasové folikuly, teda v podpazuší, v oblasti konečníka a v trieslach. Upchatý vlasový folikul býva často sekundárne kolonizovaný bakteriálnou infekciou. Zápalová reakcia sa ešte zväčšuje a ložisko je vyplnené hnisom, je veľmi bolestivé a s výrazným červeným lemom.

Vznik a príčiny

Medzi najčastejšie príčiny patrí upchatie vlasového folikulu alebo vývodu potnej žľazy, nadmerné potenie, hormonálna nerovnováha s prevahou androgénov, hormonálne zmeny súvisiace s menštruáciou, so stavom po tehotenstve alebo menopauze, genetická predispozícia a výskyt ochorenia v rodine. V niektorých prípadoch boli rozpoznané aj genetické mutácie. Na vzniku choroby sa ďalej podieľa obezita a nadváha, obtiahnuté tesné oblečenie, hormonálna antikoncepcia, horúce a vlhké prostredie, fajčenie a kozmetika.

Diagnostika

Hidradenitída sa môžeobjavovať opakovane a byť čoraz závažnejšia. Je preto dôležité stanoviť správnu diagnózu a riadnu liečbu podstúpiť čo najskôr. Prvý krok pre pacientov s hidradenitídou je hovoriť s dermatológom, aby určil presnú diagnózu. Laboratórne markery na stanovenie presnej diagnózy nie sú známe. Ochorenie je diagnostikované po splnení všetkých kritérií, ktorými sú typické klinické prejavy, typická topografia a typický priebeh.

Liečba

Existujú možnosti liečby, ktoré zmierňujú priebeh choroby. Je to najmä zmena životného štýlu, zvýšený príjem vitamínov, kortikoidy, ktoré tlmia priebeh ochorenia, ďalej sa používajú antibiotiká pri infekcii ložísk alebo analgetiká tlmiace bolesť. V súčasnosti sa testuje aj biologická liečba so špecifickým zameraním. Neexistuje však kauzálna liečba, pre nejasný pôvod ochorenia.

Ako žiť s chorobou

Tvorba cýst alebo pupienkov môže po lokálnej terapii ustúpiť, ale – na rozdiel od iných infekčných kožných ochorení – pupienky a abscesy sa znovu objavia práve v tej istej lokalizácii. U pacientov s týmto ochorením je vyššia pravdepodobnosť artritídy, cukrovky, Crohnovej choroby.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
hidradenitídakonečníknadmerné poteniepodpazušievlasové folikuly