Určitá variácia HIV vírusu bola prvýkrát izolovaná zo šimpanzov. Na človeka sa vírus zrejme preniesol pri konzumácií infikovaného šimpanzieho mäsa. Sotva sa dostal do ľudskej populácie, zmutoval na známy HIV vírus, ktorý sa šíri z človeka na človeka prostredníctvom telesných tekutín už niekoľko desaťročí.
HIV vírus napáda predovšetkým CD4+ T-lymfocyty, v ktorých sa množí, poškodzuje ich a výrazne znižuje ich počet, čo zapríčiňuje zlyhanie obranyschopnosti. Pri poklese T-lymfocytov pod 200/mm3 sa rozvíja AIDS. Človek, ktorý nie je infikovaný HIV, nemôže ochorieť na AIDS.
Spočiatku je HIV v takzvanom latentnom štádiu, ktoré môže trvať rôzne dlhé obdobie. U niektorých ľudí sa neprejavuje žiadnymi príznakmi alebo sa prejavuje minimálnymi príznakmi, ako sú napríklad bolesti hlavy, opakujúce sa teploty, nočné potenie, zvracanie, úbytok hmotnosti, hnačky, vracajúce sa infekcie úst alebo vagíny a iné. HIV je už v ranom štádiu infekčné a prenosné na inú osobu napriek tomu, že chorý človek sa cíti v poriadku. HIV sa môže rozvíjať veľmi pomaly alebo veľmi rýchlo.
U 90 percent pacientov trpiacich na HIV sa mení pokožka tela. Vyrážka patrí medzi prvé príznaky infekcie. Väčšinou vyzerajú ako malé ploché červené bodky.
Diagnózu stanoví lekár na základe niekoľkých testov zameraných špeciálne na HIV. Najčastejšie sa používa test, v ktorom sa zisťujú protilátky kolujúce v krvi. Test dokáže ukázať pozitívny výsledok už po 18-45 dňoch od prvého kontaktu s vírusom.
NAT (Nucleic acid test) sa nepoužíva tak často ako protilátkový, ale dokáže odhaliť HIV v tele už po 5 dňoch. Zameriava sa na vírus, nie na protilátky.
Liečba by mala byť nasadená čo najskôr po diagnostikovaní HIV. Základom je užívanie antiretrovirotík. V súčasnosti je k dispozícii viac ako 25 liekov používaných na zastavenie rozmnožovania a prenosu vírusu.
Žiaľ, neexistuje vakcína proti HIV. Človek by sa mal riadiť istými pravidlami, aby tomuto ochoreniu predchádzal. Základom je bezpečný pohlavný styk. HIV sa môže šíriť aj análnym a orálnym sexom. Odporúča sa používať prezervatív a poznať sexuálnu históriu partnera. Pri užívaní drog sa neodporúča zdieľať ihlu s inou osobou, ktorá môže byť zdrojom infekcie.