Hnačka a vracanie sú symptómy, ktoré sprevádzajú celý rad chorôb. Nie vždy musia byť tieto príznaky spojené s ochorením tráviaceho traktu. Hnačka je objemná vodnatá stolica, ktorá je prítomná viac ako trikrát za deň. Vracanie býva vyvolané kŕčovitými sťahmi brucha a bránice, pri ktorých dochádza k vypudeniu natráveného obsahu zo žalúdka alebo tenkého čreva. Uvedené príznaky môžu viesť k dehydratácii organizmu a zníženej využiteľnosti živín z potravy. V niektorých prípadoch sú sprevádzané horúčkou a môžu vyústiť až do metabolického rozvratu organizmu.
Hnačku a vracanie najčastejšie zapríčiňujú infekčné mikroorganizmy. Často majú rýchly a nezávažný priebeh. Vždy je potrebné následné doplnenie tekutín. Pri niektorých ochoreniach sa môže hnačka vyskytovať dlhodobo, aj niekoľko týždňov. Vracanie je taktiež jedným z príznakov tehotenstva, objavuje sa najmä ráno a bez nevoľnosti.
Vírusy
Vírusové infekcie vyvolávajúce hnačku sú veľmi časté u detí a oslabených jedincov. Častými vyvolávateľmi sú rotavírusy, adenovírusy, koronavírusy, enterovírusy či kalcivírusy. Infekčné ochorenie býva sprevádzané horúčkou, zvýšenou plynatosťou alebo vracaním. Väčšinou trvá 5-8 dní. U malých deti môže dochádzať k dehydratácii.
Baktérie
Bakteriálne infekcie, medzi ktoré radíme najmä infekcie spôsobené kampylobakterom a salmonelou, sú v našich končinách najčastejšie. Infikované potraviny sú najmä vajcia, mäso, majonéza či zmrzlina. Ochorenie je sprevádzané bolesťou brucha, horúčkou a nechutenstvom. Pri infekcii salmonelou sú hnačky veľmi vodnaté a zelenej farby.
Lieky a otravy
Hnačka a vracanie sa môžu vyskytovať po požití niektorých liekov (napríklad po chemoterapii), po niektorých antibiotikách, antiarytmikách či opioidoch. Otrava alkoholom alebo drogami môže taktiež vyvolať vracanie.
Zápaly a nádory
Hnačka je častá aj pri nešpecifických črevných zápaloch, akými sú Crohnova choroba a ulcerózna kolitída. Býva prítomná horúčka, krv a hlien v stolici. Hnačka sa často opakuje s určitými prestávkami a môže byť vystriedaná zápchou. Hnačka sa vyskytuje aj ako jeden z príznakov pri nádore hrubého čreva a konečníka. Taktiež môže byť prítomná pri zápale pľúc alebo pankreasu, pri sepse, zápale mozgu alebo mozgových blán.
Alergie a intolerancie
U detí je hnačka s prímesou krvi častá pri alergii na bielkovinu kravského mlieka. Ďalej sa môže
vyskytovať pri celiakii, laktózovej intolerancii, histamínovej intolerancii alebo pri alergii na bielkovinu rybej svaloviny.
Poruchy funkcie žliaz s vnútornou sekréciou
Cukrovka, porucha funkcie štítnej žľazy a znížená tvorba kortizolu, ktorý sa tvorí v nadobličkách, môžu spôsobovať hnačku a vracanie.
Neurologické a psychiatrické ochorenia
Hnačka a vracanie sa vyskytujú pri poruchách príjmu potravy, keď dochádza k úmyselnému vyvolávaniu daných symptómov. Vracanie je veľmi častým príznakom pri migréne alebo pri zvýšenom intrakraniálnom tlaku (ICP).
Základom terapie je dostatočná hydratácia a dopĺňanie tekutín. Pri preukázaní bakteriálnej infekcie lekár pacientovi nasadí antibiotiká. Následne je potrebné liečiť príčinu vzniku ochorenia. Terapia spočíva vo výmene liečiv, ktoré dané príznaky spôsobili. Pri alergii a intolerancii je podstatou liečby prísna diéta.