10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Hnisavý zápal Bartholiniho žliaz

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Hnisavý zápal Bartholiniho žliaz je zápalové ochorenie týchto žliaz spôsobené bakteriálnou infekciou. Bartholiniho žľazy sa nachádzajú po stranách vstupu do pošvy. Za normálnych okolností majú veľkosť približne ako hrášok. Ich úlohou je zvlhčovanie vulvy počas vzrušenia. Hnisavý zápal typicky sprevádza výrazne bolestivý opuch. Najčastejšie postihuje mladé dospelé ženy. Zápal obyčajne vzniká pri upchatí žľazového vývodu a hromadení sekrétu, ktorý sa môže infikovať baktériami.

Vznik a príčiny

Bartholiniho žľazy sú dve malé žliazky medzi veľkými a malými pyskami. Niekedy sa môžu infikovať baktériami, ktoré sa nachádzajú v okolí vagíny. Vzácne ich môžu spôsobovať pohlavne prenosné infekcie (napríklad chlamýdie). Občas sa žľazy upchajú a tekutina sa v nich hromadí. Takto vzniknutá Bartholiniho cysta má podobu nebolestivej hrčky a vo väčšine prípadov sama po pár dňoch zmizne. Ak sa v tejto cyste rozmnožia baktérie, môže sa zapáliť a vyplniť hnisom. Vtedy ide o Bartholiniho absces, veľmi bolestivý a ťažšie liečiteľný stav.

Príznaky

Hnisavý zápal Bartholiniho žliaz sa charakteristicky prejavuje ako hrčka či opuch na jednej strane vstupu do pošvy. Miesto býva začervenané a výrazne teplé na dotyk. Zápal často sprevádza veľká bolesť, ktorá sa zvyšuje pri tlaku na túto oblasť. Typicky je to pri kráčaní, sedení či pohlavnom styku. Občas sa pridáva aj zvýšenie telesnej teploty. Vo vzácnych neliečených prípadoch sa môže zapálená žľaza otvoriť na povrchu kože. Vtedy z nej vyteká bieložltý hnis.

Diagnostika

Pri spozorovaní bolestivej hrčky či opuchu v blízkosti pošvového vchodu sa odporúča návšteva gynekológa. Po dôkladnom vyšetrení a na základe opisu príznakov určí diagnózu. Niekedy môže odobrať vzorku z vaginálneho výtoku na vyšetrenie pohlavne prenosných chorôb.

Liečba

Vyhľadanie lekárskej pomoci odborníci odporúčajú v prípadoch, ak sa v okolí vagíny nachádza bolestivá hrčka alebo opuchnutie, ktoré neustupuje ani po pár dňoch. Odborník by mal vyšetriť akékoľvek silné bolesti v genitálnej oblasti. Pri hnisavom zápale lekár väčšinou predpíše antibiotickú liečbu a lieky proti bolesti (napríklad ibuprofen). V prípade miernejšieho zápalu môžu pomôcť sedavé kúpele v teplej vode.

V závažnejších prípadoch abscesov možno uvažovať o chirurgických postupoch. Základom je vytvorenie malého otvoru v zapálenej žliazke a odstránenie hnisu. Niekedy možno na krátky čas v otvore nechať tenkú hadičku na odvádzanie obsahu žľazy. Pri častom opakovaní zápalov môže lekár zvážiť operačné odstránenie žliazky. V prevencii je dôležité dodržiavanie hygieny genitálií a používanie prezervatívov pri pohlavnom styku.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bakteriálna infekciabolestihmatateľné hrčkyhniskožaopuchnutiepošvazápalzápal pošvy