Hraničná porucha osobnosti môže spôsobiť široké spektrum príznakov, ktoré možno zhruba rozdeliť do 4 hlavných oblastí:
Ak máte BPD, môžete zažiť celý rad často intenzívnych negatívnych emócií, ako napríklad:
Počas krátkeho času môžete mať prudké zmeny nálady. Je bežné, že ľudia s BPD pociťujú samovražedné myšlienky zo zúfalstva a o pár hodín cítia neprimerane pozitívne. Niekto sa cíti lepšie ráno a niekto večer. Vzor sa líši, ale kľúčovým znakom je, že Vaše nálady sa pohybujú nepredvídateľnými spôsobmi.
Ak máte samovražedné sklony:
Ak Vám bola diagnostikovaná BPD, povedzte o svojom stave niekomu, komu dôverujete. Poskytnite tejto osobe kontaktné údaje na Vášho lekára a požiadajte ju, aby sa na neho obrátila, ak má obavy o Vaše správanie a Váš zdravotný stav.
Na ľudí s BPD môžu mať vplyv rôzne typy myšlienok, vrátane:
Tieto typy myšlienok môžu byť psychotické a môžu byť znakom toho, že sa Váš stav zhoršuje. Ak bojujete s bludmi je dôležité vyhľadať pomoc.
Ak máte BPD, existujú 2 hlavné typy impulzov, ktoré sa Vám môžu zdať mimoriadne ťažko ovládateľné:
Ak máte BPD, môžete mať pocit, že Vás ostatní ľudia opustia, keď to najviac potrebujete, alebo že sa priveľmi zblížite a budú Vás „dusiť“.
Keď sa ľudia boja opustenia, môže to viesť k pocitom intenzívnej úzkosti, či hnevu. Môžete vyvinúť až zúrivé úsilie, aby ste zabránili tomu ostať sám, napríklad:
Prípadne môžete mať pocit, že Vás ostatní dusia, ovládajú alebo tlačia do niečoho, čo tiež vyvoláva intenzívny strach a hnev. V takom prípade môžete konať tak, aby ľudia od Vás odišli, napríklad emocionálne „stiahnutie“, odmietanie alebo verbálne urážky, útoky. Tieto 2 vzorce môžu mať za následok nestabilný vzťah „láska-nenávisť“ s určitými ľuďmi. Zdá sa, že mnoho ľudí s BPD uviazlo vo veľmi rigidnom „čierno-bielom“ pohľade na vzťahy. Buď je vzťah dokonalý a ten človek je úžasný, alebo je vzťah odsúdený na zánik a ten človek je hrozný. U mnohých ľudí s BPD zahŕňajú ich vzťahy stavy ako „choď preč/prosím, ostaň“, čo je pre nich samotných, ale aj ich partnerov mätúce. Bohužiaľ, takéto správanie často vedie k rozchodom.
Neexistuje jediná príčina hraničnej poruchy osobnosti a je pravdepodobné, že bude spôsobená kombináciou viacerých faktorov.
Gény, ktoré dedíte po rodičoch, môžu zvýšiť náchylnosť na vývoj BPD. Ak 1 identické dvojča má BPD, existuje šanca 2:3, že aj druhé identické dvojča bude mať túto poruchu. S týmito poznatkami je však potrebné zaobchádzať opatrne, nakoľko neexistujú dôkazy o géne pre BPD.
Predpokladá sa, že mnoho ľudí s BPD má poruchu neurotransmiterov v mozgu, najmä serotonínu. Neurotransmitery sú tzv. „mediátorové chemikálie“, ktoré používa mozog na prenos signálov medzi mozgovými bunkami. Zmenené hladiny serotonínu už boli spojené s depresiou, agresivitou a inými ťažkosťami.
Skenovanie pomocou MR odhalilo, že u mnohých ľudí s BPD boli 3 časti mozgu buď menšie, ako sa očakávalo, alebo mali neobvyklú úroveň aktivity. Boli to tieto časti:
Problémy s týmito časťami mozgu môžu v značnej miere prispievať k prejavom BPD. Ich vývoj ovplyvňuje skorá výchova. Tieto časti mozgu sú tiež zodpovedné za reguláciu nálady, čo môže zodpovedať za niektoré problémy ľudí s BPD vo vzťahoch.
Rad faktorov zo sociálneho prostredia sa zdá byť spoločný a rozšírený medzi ľuďmi s BPD. Osoby s BPD majú veľmi často spoločné tieto faktory:
Vzťah človeka s rodičmi a rodinou má výrazný vplyv na to, ako sa pozerá na svet a čomu verí. Nevyriešené problémy so strachom, hnevom a trápením z detstva môžu viesť k rôznym deformovaným vzorcom myslenia dospelých, ako napríklad:
Ak máte obavy, že máte hraničnú poruchu osobnosti, navštívte svojho všeobecného lekára. Môže sa pýtať na Vaše príznaky a na to, ako ovplyvňujú kvalitu Vášho života. Bude tiež chcieť vylúčiť ďalšie bežnejšie stavy (ako je napr. depresia) a ubezpečiť sa, že neexistuje žiadne bezprostredné riziko pre Vaše zdravie a pohodu. Ak má podozrenie na BPD, pravdepodobne Vás pošle k psychiatrovi na podrobnejšie posúdenie.
Na diagnostiku BPD sa používajú medzinárodne uznávané kritériá. Diagnózu je možné stanoviť, ak odpoviete áno na 5 alebo viac z nasledujúcich otázok:
Tieto otázky, samozrejme, neslúžia na samodiagnózu. Potvrdiť ju musí Váš lekár.
Po potvrdení diagnózy BPD sa odporúča, aby ste o diagnóze povedali blízkym príbuzným, priateľom a ľuďom, ktorým dôverujete. Má to niekoľko dôvodov. Mnoho z príznakov BPD ovplyvňuje vzťahy s ľuďmi vo Vašom okolí. Keď sa oboznámia s Vaším stavom zefektívnia tak liečbu. Vaša rodina a priatelia potom môžu zostať v strehu pri akomkoľvek správaní, ktoré by mohlo naznačovať, že práve prežívate krízu. Rozhodnutie hovoriť o Vašom zdravotnom stave je však výlučne na Vás.
Hraničná porucha osobnosti sa historicky považovala za ťažko liečiteľnú. Avšak s novšou liečbou založenou na dôkazoch, mnoho ľudí s touto poruchou pociťuje menej závažné príznaky a zlepšuje im kvalitu života.
Čas, za ktorý sa príznaky zlepšia po začatí liečby, ovplyvňuje veľa faktorov, preto je dôležité, aby ľudia s hraničnou poruchou osobnosti a ich blízki boli trpezliví a aby im bola počas liečby poskytnutá primeraná podpora.
U ľudí s BPD, ktorí nedostávajú adekvátnu liečbu:
Hraničná porucha osobnosti je tiež spojená s výrazne vyššou mierou sebapoškodzovania a samovražedného správania ako u bežnej verejnosti. Ľudia s hraničnou poruchou osobnosti, ktorí uvažujú o tom, že si ublížia alebo sa pokúsia o samovraždu, potrebujú okamžitú pomoc.
Psychoterapia je prvou líniou liečby u ľudí s BPD. Terapeut môže poskytnúť individuálnu liečbu medzi terapeutom a pacientom alebo liečbu v skupinovom prostredí. Skupinové sedenia vedené terapeutom môžu pomôcť naučiť ľudí s hraničnou poruchou osobnosti, ako komunikovať s ostatnými a ako sa efektívne prejavovať.
Je dôležité, aby ľudia vychádzali a dôverovali svojmu terapeutovi. Samotná povaha hraničnej poruchy osobnosti môže sťažiť ľuďom udržanie pohodlného a dôveryhodného zväzku s ich terapeutom.
Pretože výhody nie sú jasné, lieky sa zvyčajne nepoužívajú ako primárna liečba hraničnej poruchy osobnosti. V niektorých prípadoch však psychiater môže odporučiť lieky na liečbu špecifických príznakov, ako sú:
Niektoré lieky môžu spôsobiť rôzne vedľajšie účinky. Poraďte sa so svojím lekárom, čo môžete očakávať od konkrétneho lieku.
Ak chcete pomôcť priateľovi alebo príbuznému s touto poruchou:
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: