10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Hrčka v prsníku

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Hrčka v prsníku je obávaný nález pre každú ženu. V mnohých prípadoch sa totiž spája s rakovinou. Často nie sú hrčky nebezpečné.Ak si žena podozrivú hrčku nahmatá, dôležité je navštíviť čo najskôr lekára a dať si urobiť potrebné vyšetrenia.

Vznik a príčiny

Ženské prsníky tvoria rozličné typy tkaniva, mliečne žľazy a mliekovody. Hrčky v prsníku môžu mať nasledujúce príčiny:

Absces

Absces je častý u dojčiacich žien, najmä v prvých týždňoch dojčenia. V prsníku sa dá nahmatať bolestivá hrčka, zvyčajne je celý prsník zapálený a bolestivý na dotyk.

Cysta

Cysta je vačok naplnený tekutinou, spravidla ide o nezhubný útvar. Niektoré cysty nebolia, iné môžu byť bolestivé. Aj ich veľkosť je rozmanitá, od maličkých, viditeľných len pomocou ultrazvuku, po veľké, niekoľkocentimetrové cysty. Objavujú sa najviac u žien pred päťdesiatkou. Vznik cýst nie je celkom jasný, pravdepodobne súvisia s hormonálnymi zmenami počas menštruácie.

Adenóm

Adenóm je zriedkavý nezhubný nádor, ktorý sa vytvára pri abnormálnom raste žľazového tkaniva a môže sa prejavovať ako hrčka v prsníku. Adenómy sú zvyčajne na dotyk pevné a okrúhle. Väčšinou nepredstavujú riziko a niekedy sa stratia bez liečby. Vyskytujú sa najmä u žien do tridsať rokov.

Papilómy na mliekovodoch

Papilómy sú nezhubné výrastky na mliekovodoch. Niekedy sa objavujú jednotlivo, inokedy mnohonásobne. Najčastejšie sa tvoria pod bradavkou, ich prejavom býva krvavý výtok z nej. Postihujú najmä ženy vo veku 35 až 55 rokov.

Lipómy

Hrčka v prsníku môže byť aj zhluk tukových buniek, lipóm. Lipómy sú nezhubné bezbolestné a pohyblivé útvary. Môžu sa objaviť aj na iných častiach tela.

Nekróza tukového prsného tkaniva

Tvrdá nepravidelná hrčka spôsobená zničením a odumieraním tukového tkaniva. Najčastejšie sa tvorí po úrazoch alebo zákrokoch na prsníku.

Rakovina prsníka

V niektorých prípadoch je hrčka v prsníku zhubný nádor. Zvyčajne má nepravidelný tvar, je na dotyk pevnejšia a nebolestivá. Často spôsobuje vtiahnutie alebo jemnú deformitu bradavky.

Liečba

Ak si žena nahmatá hrčku v prsníku, je dôležité neodkladať návštevu lekára. Lekár na základe vyšetrení stanoví, či ide o zhubný, alebo nezhubný nález. Najskôr vyšetrí prsník a spýta sa pacientky na prípadné ďalšie príznaky. Na vyšetrenie hrčiek v prsníku sa používa mamograf, ultrazvuk a magnetická rezonancia, niekedy i duktografia (galaktografia), hlavne pri výtoku z prsníka. Pomocou nej sa zisťuje stav mliekovodov a zisťuje sa príčina výtoku.

Biopsia je častým vyšetrením podozrivých hrčiek v prsníku. Odoberie sa vzorka tkaniva z hrčky a odošle sa na histologický rozbor. Existuje viacero typov biopsie, o konkrétnom zákroku rozhoduje lekár. Podľa výsledkov lekár určí následnú liečbu podľa príčiny nálezu.

Hrčka v prsníku nemusí znamenať vážny stav. Rakovina prsníka sa dá najúspešnejšie liečiť, ak sa zachytí včas. Preto je dôležité pri zistení podozrivej hrčky v prsníku navštíviť čo najskôr lekára a dať sa vyšetriť. Odporúča sa pravidelné samovyšetrenie prsníkov a podpazušia, najlepšie po skončení menštruácie.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť prsníkacitlivosť prsníkafibroadenómyhmatateľné hrčkyprsia