Štítna žľaza je orgán, ktorý je uložený na prednej strane krku. Za normálnych podmienok by nemala byť viditeľná, ani hmatateľná. Vytvárajú sa v nej hormóny trijódtyronín a tyroxín, ktoré majú na starosti fungovanie viacerých telesných funkcií a zvyšujú rýchlosť metabolických pochodov. K ich tvorbe je potrebný dostatok jódu a správna činnosť mozgu a štítnej žľazy.
Nedostatočná funkcia štítnej žľazy býva najčastejšie dôsledkom autoimunitnej choroby. Pri nej naše vlastné telo útočí na žľazu a poškodzuje ju. Kedysi bol najčastejšou príčinou dlhodobý nedostatočný príjem jódu. Ten je kľúčový pre tvorbu hormónov. Výskyt ochorenia sa na Slovensku rapídne znížil zavedením jodizácie kuchynskej soli. Okrem toho existujú niektoré vzácne príčiny ako poškodenie štítnej žľazy predošlým ožarovaním hlavy a krku či užívaním niektorých liekov. Taktiež ju môžu spôsobiť hormonálne poruchy vznikajúce poškodením mozgu.
Nedostatok hormónov štítnej žľazy sa u jednotlivých ľudí prejavuje rôzne. Existuje veľmi veľké spektrum príznakov, ktorými sa toto ochorenie môže prezentovať. Typickou je nadmerná únava, prírastok na váhe, znížená fyzická výkonnosť a spomalenie psychického tempa, dokonca až depresívne stavy. Ľudia trpiaci hypotyreózou sa často sťažujú na suchosť pokožky a očí, vypadávanie vlasov či rednutím obočia. Výraznejšia býva citlivosť na chlad a zhoršenie sexuálneho apetítu. Prvým prejavom môžu byť poruchy menštruačného cyklu či problémy s otehotnením. V krvných testoch sa prípadne preukáže zvýšenie hladiny cholesterolu. Hypotyreóza u detí môže mať oveľa závažnejšie negatívne dopady na ich rast a celkový psychický vývin.
V diagnostike je okrem popisu príznakov a fyzického vyšetrenia dôležité odobratie vzorky krvi. V nej sa zisťuje prítomnosť hormónov a hladina jódu. V prípade podozrivých výsledkov praktický lekár odporúča vyšetrenia na špecializované pracovisko endokrinológie. Dôležitá je kontrola štítnej žľazy ultrazvukovým vyšetrením. Testovanie krvnej vzorky na hypotyreózu by malo byť súčasťou bežného vyšetrenia všetkých tehotných žien a novorodencov.
Liečba hypothyreózy prebieha pod vedením špecialistu – endokrinológa. V nekomplikovaných prípadoch je pomerne jednoduchá. Jej základom je náhrada chýbajúcich hormónov, prípadne jódu tabletkami. Dôležité je pravidelné sledovanie ochorenia. Terapia sa prispôsobuje príčine nedostatku a výsledkom vyšetrení.