Ochorenie sa na začiatku prejavuje ako drobné začervenané škvrny lokalizované kdekoľvek na tele, najčastejšie na tvári v okolí nosa alebo úst. Škvrny sa postupne zmenia na pľuzgieriky naplnené tekutinou, ktoré rýchlo praskajú. Následne sa na postihnutých miestach vytvoria medovožlté chrasty. U veľmi malých detí (do 2 rokov) môžu byť niekedy prítomné veľké, tekutinou naplnené pľuzgiere (tzv. buly). Tieto bývajú lokalizované na trupe, rukách i nohách. Ložiská infekcie nie sú bolestivé, niekedy však môžu svrbieť. Ochorenie nebýva sprevádzané horúčkou ani inými celkovými príznakmi a pri nekomplikovanom priebehu trvá 7 – 10 dní. Po zahojení ložísk na koži nezostávajú jazvy. Komplikáciou impetiga môže byť plošné rozšírenie ložiska na iné časti tela. Po prekonaní ochorenia môže výnimočne vzniknúť poststreptokokový zápal obličiek.
Pôvodcom ochorenia je zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo streptokok (Streptococcus pyogenes). Tieto baktérie sa prirodzene vyskytujú na koži zdravého človeka. Ak dôjde k poškodeniu kože drobnými úrazmi (napr. odrenina, poštípanie, popálenina), baktérie môžu preniknúť do hlbších vrstiev kože. K infekcii tiež môže dôjsť pri kožných ochoreniach s porušenou kožnou bariérou (napr. atopický ekzém). Impetigo je vysoko nákazlivé, prenáša sa priamym kontaktom, ale aj prostredníctvom spoločných hygienických pomôcok a hračiek.
Diagnóza býva stanovená podľa typického vzhľadu kožných ložísk. Potvrdzuje ju mikrobiologické vyšetrenie hnisu či tekutiny z pľuzgiera.
Liečba je zameraná na zastavenie šírenia infekcie, zmiernenie príznakov a podporenie hojenia kože. Vo väčšine prípadov postačuje lokálna liečba. Na postihnuté miesta sa aplikujú prípravky na zmäkčenie a odstránenie chrást (masti s obsahom kyseliny salicylovej) a následne sa nanášajú antibiotické masti. V prípade neúspechu lokálnej liečby a u pacientov s oslabenou imunitou či s veľmi rozsiahlou infekciou je potrebné celkové podávanie antibiotík.
Ochorenie je vysoko nákazlivé, preto je nevyhnutné dodržiavať prísne hygienické opatrenia. Človek s impetigom má byť v čase ochorenia vyradený z kolektívu, až kým sa celkom neuzdraví. Dôležité je, aby používal svoj vlastný uterák, oblečenie, posteľnú bielizeň a pravidelne si umýval ruky antibakteriálnym mydlom.