10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Implantácia kardiostimulátora

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Srdce pracuje ako svalová pumpa. Má štyri dutiny. Pravá horná dutina (pravá predsieň) zachytáva krv z celého tela, z hornej a dolnej dutej žily. Pravá komora vháňa krv do pľúc, kde sa okysličuje a zbavuje oxidu uhličitého. Následne sa vracia do ľavej predsiene, ktorá ústi do ľavej komory, odkiaľ je okysličená krv pumpovaná do celého organizmu. Srdce musí túto činnosť vykonať viac ako 60-krát za minútu. Na to potrebuje pravidelné elektrické impulzy. Dostáva ich z prevodného srdcového systému. Ak dôjde k chybe,nastanúporuchy srdcového rytmu — arytmie.

    Čo je kardiostimulátor

    Na liečbu porúch srdcového rytmu (predovšetkým bradykardií) sa používa kardiostimulátor. Kardiostimulátor (pacemaker) je malý prístroj. Skladá sa z dvoch hlavných častí — z generátora impulzov a elektród. Generátor impulzov je miniatúrne zariadenie, ktoré sa implantuje pod kožu. Váži asi 50 gramov a pozostáva z batérie a elektrického obvodu. Elektródy sa implantujú priamo do srdca. Prenášajú elektrické impulzy z generátora a spätne snímajú informácie zo srdca, ktoré odovzdávajú generátoru. Princípom kardiostimulátora je generovanie elektrických výbojov, ktoré sa cez elektródy prenášajú na svalovinu srdca. Vďaka tomu dochádza ku kontrakcii. Frekvencia týchto impulzov sa dá upraviť podľa individuálnych potrieb pacienta.

    Ako sa vykonáva zákrok

    Implantácia kardiostimulátora je relatívne malý zákrok, nie je pri ňom potrebná celková anestézia. Zvyčajne trvá 1 až 2 hodiny. Operácia sa vykonáva pri vedomí, v lokálnej anestézii. Implantácia sa začína malým, drobným rezom v oblasti pod ľavou kľúčnou kosťou. V podkoží sa vytvorí miesto pre generátor. Elektródy sa zvádzajú cez veľkú žilu do pacientovho srdca. Pri zavádzaní elektródy je potrebná kontrola špeciálnym zariadením, aby sa elektróda ukotvila na presnom mieste v srdci. Keď sa elektróda zavedie do srdca a ukotví sa v ňom, pripojí sa opačný koniec do kardiostimulátora a zafixuje sa.

    Následne sa robia testy na overenie správnej frekvencie impulzov vedených z kardiostimulátora do srdca a opačne. Ak testovanie prebehne úspešne, generátor sa implantuje do priestoru pod kľúčnou kosťou. Rana, ktorá vznikla, sa potom zašije. Keďže kardiostimulátor sa nachádza tesne pod kožou, vyklenutie je viditeľné na povrchu a pacient si ho môže nahmatať. Po zavedení je potrebné pozorovanie v lekárskej starostlivosti počas jedného týždňa. Pacientovi sa neodporúča 3-4 týždne fyzická činnosť.

    Životnosť kardiostimulátora

    Priemerná životnosť batérie je 15 rokov. Ak sa batéria vybije, generátor impulzov treba vymeniť. Operačný zákrok zvyčajne trvá kratšie, približne 40 minút. Je menej náročný a vykonáva sa za rovnakých podmienok, teda v lokálnej anestézii. Pacienta prepustia domov nasledujúci deň po výkone.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    nepravidelný srdcový tepsrdcesrdcové arytmie