10.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Infekcia ľudským papilomavírusom

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Infekcia ľudským papilomavírusom (HPV, z angl. human papillomavirus,) je v súčasnosti považovaná za hlavnú príčinu vzniku rakoviny krčka maternice u žien. Toto ochorenie však zapríčiňujú len niektoré typy HPV. Infekcia je prenosná priamym kontaktom, najčastejšie pohlavným stykom. Počas života sa ním nakazí 70 – 80 % žien. Výskyt infekcie je najčastejší vo veku do 30 rokov a opäť stúpa po 55. roku života. Čoraz viac sa zdôrazňuje možnosť prevencie ochorenia, a to pravidelnými návštevami gynekológa s vykonaním steru z krčka maternice a včasnou diagnostikou ochorenia. V súčasnosti existuje aj efektívne očkovanie proti HPV. Ide teda o nebezpečné ochorenie, ale dobre preventabilné a liečiteľné.

Vznik a príčiny

HPV vírus spôsobuje bežné sexuálne prenosné ochorenia. Poznáme rôzne podtypy HPV, podľa toho ich rozdeľujeme na tzv. low-risk (nízkorizikové) a_ high-risk (_vysokorizikové). Do prvej skupiny patria podtypy HPV 6 a HPV 11, ktoré sú zodpovedné za vznik bradavíc, tzv. kondylómov, najčastejšie v oblasti pohlavných orgánov a análneho otvoru. Do druhej podskupiny radíme hlavne podtypy HPV 16 a HPV 18, ktoré sú zodpovedné za malígnu transformáciu buniek a môžu viesť až k vzniku karcinómu.

Vírus sa prenáša priamym kontaktom, najčastejšie pohlavným stykom. Zdrojom nákazy je infikovaný človek. Po prieniku do buniek kože alebo slizníc dochádza k množeniu vírusových častíc, čo vedie buď k vzniku bradavíc, alebo pri vysokorizikových podtypoch k naviazaniu vírusovej genetickej informácie do DNA postihnutej bunky a k malígnej transformácii buniek.

V boji proti HPV má podstatnú úlohu imunitný systém. 80 – 90 % infekcií je spontánne eliminovaných funkčným imunitným systémom. Zostávajúcich 10 – 20 % prípadov prepukne do ochorenia. Vírus môže spôsobiť rakovinu vonkajších pohlavných orgánov, pošvy a krčka maternice u žien, u mužov rakovinu penisu, u oboch pohlaví rakovinu konečníka a hrdla.

Príznaky

Pri nízkorizikových podtypoch HPV je hlavným klinickým príznakom ochorenia tvorba bradavíc na koži a slizniciach. Majú typický vzhľad pripomínajúci karfiol, sú mnohopočetné, stopkaté, pomerne rýchlo rastúce. Nachádzajú sa hlavne v oblasti pohlavných orgánov a análneho otvoru, objaviť sa však môžu prakticky kdekoľvek. Najčastejší vek výskytu je okolo 25. roku života.

Pri vysokorizikových podtypoch HPV je podstatné, že sú dlho asymptomatické, prípadne majú len minimum klinických prejavov. Najčastejšie sa prejavujú okolo 35. roku života a neskôr. Klinické príznaky korelujú so závažnosťou ochorenia. Najčastejšie je to bolesť pri pohlavnom styku, chronický výtok (ten však môže byť spôsobený aj inou infekciou), krvácanie mimo menštruácie, problémy s močením a stolicou, vo vyšších štádiách aj celkové príznaky malígneho ochorenia, ako je chudnutie, chronická únava, nechutenstvo a pod.

Diagnostika

Diagnostika vychádza z anamnézy a klinických príznakov ochorenia. Dôležité sú pravidelné gynekologické kontroly. V našich podmienkach sa odporúča absolvovať gynekologickú kontrolu jedenkrát ročne. Pri podozrivom náleze na krčku maternice gynekológ odoberie ster z krčka maternice a ten sa posiela na tzv. onkocytologické vyšetrenie, ktoré posudzuje prítomnosť vírusom pozmenených a nádorových buniek. HPV je možné z materiálu identifikovať aj pomocou priamej analýzy prítomnosti vírusovej DNA. V prípadoch podozrivých z malignity je vhodné uskutočniť aj biopsiu (odber materiálu) z miesta zmeneného epitelu a histologické vyšetrenie vzorky.

Liečba

Spôsob liečby závisí od typu ochorenia spôsobeného HPV. V prípade genitálnych bradavíc je liečba lokálna, t. j. topickou alebo celkovou aplikáciou liečiv, ktoré zastavujú množenie vírusu a deštruujú ložiská postihnuté vírusom. Ďalšou možnosťou je chirurgická ablácia (odstránenie) bradavíc.

V prípade karcinómov musí byť liečba rýchla a radikálna. Spočíva v celkovom posúdení typu nádoru, štádia ochorenia, hĺbky postihnutia. Pacient by mal byť sledovaný v zariadení, ktoré má dostatočné skúsenosti s týmto typom nádoru. Terapia spočíva v chirurgickom odstránení ložiska, rádioterapii (lokálny žiarič v mieste postihnutia) a chemoterapii. Pacienti absolvujú pravidelné kontroly a ich liečba obvykle vyžaduje multidisciplinárny prístup gynekológa/urológa, onkológa a iných špecialistov.

Prevencia

V súčasnosti existuje efektívna vakcína proti HPV. Odporúča sa podať ju sexuálne neaktívnym dievčatám, ale aj chlapcom, v troch dávkach, tiež i sexuálne aktívnym ženám, ak ešte neprekonali infekciu HPV. V súčasnosti sú na trhu dostupné tri vakcíny zamerané na rôzne podtypy HPV spôsobujúce genitálne bradavice a karcinómy. Z hľadiska prevencie sa odporúča zdržať sa striedania sexuálnych partnerov, nechráneného pohlavného styku, styku s partnerom s viditeľnými genitálnymi bradavicami a pod. Z diétnych opatrení sa javí ako jediný rizikový faktor nedostatok folátov (kyseliny listovej).

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bradavicechronický výtokchudnutiekondylómykonečníkkrčok maternicenechutenstvopenispošvaúbytok hmotnosti