12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Infekcia machovcom ľudským, ankylostomóza

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Machovce sú parazity, na život bezprostredne potrebujú hostiteľský organizmus. Patria medzi hlístovce. K častým infekciám dochádza v dôsledku zlej hygieny v rozvojových krajinách, v tropických a subtropických oblastiach, kde postihujú 576 až 740 miliónov ľudí. Prítomnosť parazita v tele sa prejavuje svrbením kože, bolesťou hrudníka, kašľom a bolesťami brucha. K jeho zaneseniu do našich zemepisných šírok často dochádza v dôsledku turistiky do týchto lokalít.

Vznik a príčiny

Ochorenie vzniká po preniknutí parazitárnych machovcov do ľudského organizmu. Najčastejšie ide o dva druhy machovcov, známych ako machovec ľudský (Ancylostoma duodenale) a Necator americanus, ktoré obývajú oblasti subtropického a tropického pásma, obzvlášť na východnej pologuli a v Južnej Amerike. Ako zdroj nákazy vystupuje človek, v ktorého stolici sú vajíčka machovca. Zo stolice sa dostávajú do pôdy či vody, kde sa z nich vyvinú dlhé tenké larvy. K šíreniu nákazy potom dochádza preniknutím lariev cez povrchovú vrstvu kože, prípadne prehltnutím čerstvého neumytého alebo nedostatočne tepelne upraveného jedla. V organizme človeka potom larvy ukončia vývin premenou na dospelého jedinca, preniknú do krvného obehu alebo iných orgánov (dýchacie cesty, oči, tráviaci trakt, koža). Poškodzujú steny ciev a živia sa krvou z takto poškodených kapilár.

Príznaky

Symptómy sa líšia v závislosti od spôsobu vniknutia larvy do organizmu a miesta usídlenia dospelého štádia machovca. V mieste preniknutia cez pokožku vzniká svrbivá vyrážka, prípadne pľuzgierovitá začervenaná vydutina pokožky. Larvy prenikajú z krvi do dýchacích ciest, prejavy sú sprevádzané výskytom bronchitíd, výpotkov, bolesti na hrudi. Pri vykašľaní hlienu s obsahom lariev sú tieto spolu s hlienom prehltnuté a infikujú sliznicu čriev. Pri infikovaní tráviacej sústavy sú symptómy podobné vredovým ochoreniam, často sú sprevádzané hnačkami s prímesou krvi a vracaním. V dôsledku straty krvi je častá chudokrvnosť. Symptómy sa môžu meniť v čase, pretože parazit migruje z jedného orgánu do druhého. Od vstupu infekčného štádia do organizmu hostiteľa po prvé príznaky uplynie 5 až 6 týždňov. Ochorenie, ktoré machovec spôsobuje, sa označuje ako ankylostomóza a v niektorých prípadoch (starší jedinci, malé deti, oslabený organizmus, preniknutie do nervovej sústavy a podobne) môže byť smrteľné. Medzi ďalšie komplikácie patrí nahromadenie tekutín v brušnej dutine, spôsobené vážnou stratou proteínov (ascites). Deti, u ktorých je zamorenie parazitom časté, trpia oneskorením telesného a duševného rastu a vývinu, predovšetkým pre nedostatok železa a bielkovín.

Diagnostika

Základom je identifikácia vajíčok parazita vo vzorke stolice. V prípade podozrenia na prítomnosť parazita sa vyšetruje celý povrch tela, obzvlášť časť dolných končatín, endoskopicky sa vyšetruje tráviaca a dýchacia sústava. V niektorých prípadoch parazita odhalia zobrazovacie techniky.

Liečba

Pri pozitívnom náleze sa nastavuje cielená farmakologická liečba (mebendazol, albendazol, befenium, pyrantel, tiabendazol), kým sa vo dvoch vzorkách stolice po sebe po minimálne trojtýždňovej liečbe nenájdu vajíčka parazita. Súčasťou liečby je podávanie železa, ktorého úlohou je predchádzať vzniku anémie.

Prevencia

Vyhýbanie sa oblastiam s častým výskytom tohto parazita, nosenie obuvi, dodržiavanie pravidiel adekvátnej hygieny a vyhýbanie sa vodnému prostrediu v týchto lokalitách. Dôležité je v postihnutých oblastiach zabrániť infikovaniu vodných tokov stolicou, ktorá obsahuje vajíčka machovca.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
anémiabolesť bruchabolesť hrdlabolesť prsníkakašeľkožapsychické zdraviesvrbenie koževracanie