10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Inkontinencia čriev

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Inkontinencia čriev (fekálna inkontinencia) je stav, keď má človek problém kontrolovať pohyb čriev a môže dochádzať k samovoľnému úniku plynov alebo stolice. Ide o veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré spôsobuje pacientom pocit hanby a môže viesť až k izolácii od spoločnosti. Inkontinencia čriev postihuje mužov i ženy (u žien je riziko vyššie) a ľudí v rôznom veku, najčastejšie sa však týka starších ľudí.

Vznik a príčiny

Je veľa príčin inkontinencie čriev, zvyčajne ide o súhru viacerých faktorov. Časté príčiny sú: vážna alebo dlhodobá zápcha, vážna alebo dlhodobá hnačka, syndróm dráždivého čreva, nervové poškodenie (napríklad ochorenia ako skleróza multiplex), Alzheimerova choroba. Vyššie riziko ochorenia je u ľudí s cukrovkou alebo s obmedzením pohyblivosti a po porážke, keď môžu byť poškodené nervy v okolí konečníka. U žien môže byť príčinou pôrod, najmä pomocou klieští alebo ak spôsobil rozsiahle poranenie hrádze. Ďalšie príčiny sú nádorové ochorenia, nadmerné užívanie laxatív a prolaps konečníka.

Príznaky

Príznaky fekálnej inkontinencie sú nasledovné: náhla potreba vyprázdniť sa bez toho, aby to človek dokázal kontrolovať, vyprázdnenie alebo únik menšieho množstva stolice bez toho, aby si človek uvedomil, že potrebuje ísť na toaletu, samovoľný únik plynov a neschopnosť ich kontrolovať – únik plynov môže byť sprevádzaný únikom menšieho množstva stolice. Pridružiť sa môžu ďalšie príznaky – hnačka, zápcha, nadúvanie a podobne. Môže ísť o každodenný problém alebo sa to stáva len z času na čas.

Diagnóza

Pacienta najskôr vyšetrí všeobecný lekár, pričom sa oboznámi s príznakmi, s rodinnou anamnézou, so životným štýlom pacienta a podobne. Môže vyšetriť aj konečník alebo odošle pacienta na vyšetrenia u špecialistu (endometria, análna manometria, ultrazvuk). Veľmi dôležitým faktorom pri diagnostike inkontinencie čriev je úprimnosť pacienta.

Liečba

Na základe výsledkov vyšetrení lekár odporučí pacientovi liečbu. V miernejších prípadoch stačí zmena životosprávy a odstránenie problémov so zápchou alebo hnačkou. Na to sa niekedy používajú aj lieky. Odporúčajú sa aj špeciálne cvičenia na posilnenie svalstva okolo konečníka. Chirurgický zákrok je nutný vo vážnejších prípadoch a jeho podoba závisí od príčiny problému.

Inkontinencia čriev patrí medzi ochorenia, ktoré môžu vážne zasahovať do spoločenského života človeka. Pri prvých príznakoch je dôležité vyhľadať lekára. Čím skôr sa choroba začne liečiť, tým skôr sa človek môže nepríjemných príznakov zbaviť alebo ich zmierniť.

Je potrebné dodržiavať rady lekára ohľadom životosprávy a pohybu a ďalšie odporúčania, ktoré by mohli zmierniť alebo odstrániť prejavy fekálnej inkontinencie.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchafekálna inkontinenciahnačkakonečníknadúvaniepohyb a športzápcha