12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Intersticiálna cystitída

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Intersticiálna cystitída je chronické ochorenie močového mechúra, ktoré do značnej miery ovplyvňuje kvalitu života pacientov. Frekventované močenie, bolesť v dolnej časti brucha, nutkanie na močenie a inkontinencia sú najčastejšie symptómy tejto choroby. Intersticiálna cystitída býva často zamieňaná za infekciu dolných močových ciest, avšak baktérie v moči nie sú prítomné a liečba antibiotikami neprináša úľavu. Ženy bývajú postihnuté častejšie ako muži. Liečba nie je vôbec jednoduchá, pretože ide o veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré môže trvať roky. Preto je dôležité nájsť správnu kombináciu terapeutických postupov, aby sa zabránilo prejavu nepríjemných symptómov a človek mohol žiť plnohodnotne.

Vznik a príčiny

Príčina vzniku intersticiálnej cystitídy nie je úplne jasná, ale vedci prišli na niektoré faktory, ktoré môžu mať úzky súvis so vznikom tohto ochorenia. Medzi ne patria opakované infekcie močového mechúra, zvýšená senzitivita alebo zápal panvových nervov, poškodenie miechy, dysfunkčné svaly panvového dna, autoimunitné ochorenie, nadmerné rozťahovanie močového mechúra a poškodená sliznica močového mechúra, zvyčajne vznikajúca po chirurgickom zákroku. Niektorí vedci sa domnievajú, že môže existovať vrodená, geneticky podmienená predispozícia na vznik intersticiálnej cystitídy.

Príznaky

Symptómy sprevádzajúce intersticiálnu cystitídu sú: chronická alebo prerušovaná bolesť v oblasti panvy a v dolnej časti chrbta, pálivá bolesť pri nutkaní na močenie, ktorá sa môže po vyprázdnení ešte zhoršiť. Ďalej sa vyznačuje častým močením v menších dávkach počas dňa aj noci a bolesťou počas pohlavného styku. Príznaky sa môžu zo dňa na deň líšiť. U niektorých ľudí sa môžu vyskytovať obdobia bez príznakov. Treba podotknúť, že v spojení so zápalom močovej rúry sa príznaky výrazne zhoršujú.

Diagnostika

Diagnózu stanoví lekár na základe anamnézy a klinického vyšetrenia. Neexistujú špecifické testy, ktoré by definitívne stanovili intersticiálnu cystitídu, preto je veľmi dôležitá anamnéza a vylúčenie ochorení, ktoré by sa mohli prejavovať veľmi podobne ako zápal močových ciest, rakovina močového mechúra, u žien endometrióza a u mužov chronická prostatitída.

Liečba

Napriek napredovaniu v oblasti medicíny zatiaľ neexistuje definitívna liečba pre intersticiálnu cystitídu. Väčšina ľudí musí užívať rôzne kombinácie liečebných metód. Z medikamentóznej liečby sa užívajú nesteroidné antiflogistiká, napríklad ibuprofén, aspirín, acylpyrín a ďalšie. Z novších, experimentálnych liečiv to je heparín, kyselina hyalurónová a natriumpentózapolysulfát.

K liečebným postupom môže byť zaradená aj elektrická nervová stimulácia, akupunktúra, psychologická poradňa a fyzická aktivita vo forme cvičenia. Odporúča sa cvičenie typu joga alebo pilates, pri ktorých dochádza k posilňovaniu svalov panvy a močového mechúra. Posledná možnosť liečby je chirurgická operácia, ktorá však prináša rôzne výsledky.

Prevencia

Ženám, ktoré pravidelne trpia zápalom močového mechúra, sa odporúča užívanie nízkych dávok antibiotík. Dôležité je starostlivé dodržiavanie hygieny, nosenie bavlnenej bielizne, vyhýbanie sa noseniu tesného a priliehavého oblečenia a nepoužívanie dezodorantov na pošvu. Rovnako je potrebné nezostávať v mokrých plavkách a oblasť močovej rúry vždy osušiť.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť chrbtabolesť panvybolesť počas pohlavného stykučasté močenieintersticiálna cystitídamočový mechúr