Ischias

Čo je to ischias 

Zápal sedacieho nervu je pomerne rozšírené ochorenie postihujúce najmä staršiu populáciu. Hovorí sa mu tiež ischias. Tento názov je odvodený od latinského pomenovania sedacieho nervu, nervus ischiadicus, ktorý je najhrubší a najdlhší spomedzi všetkých nervov, ktoré sa v našom tele nachádzajú.  

Vychádza z miechy v oblasti krížovej chrbtice, prebieha pomedzi sedacie svaly a pokračuje po zadnej strane stehna až ku chodidlu. Je veľmi dôležitý. Jeho úlohou je inervovať všetky časti, ktorými prechádza, čo znamená, že vďaka nemu sme schopní kontrolovať a cítiť naše nohy.  

Príčiny / spúšťače

Najčastejšie sa ischias rozvinie ak je sedací nerv z nejakého dôvodu pricviknutý, podráždený alebo zapálený. Príčin útlaku môže byť niekoľko. Obvykle ide o problematické medzistavcové platničky, ktoré vyvíjajú tlak na nervy miechy. Práve tlak je pôvodom následnej bolesti. Nevznikne však náhle, zvyčajne trvá aj niekoľko rokov, kým k nemu dôjde. 

Okrem herniácie medzistavcovej platničky v chrbtici („vyskočenej platničky“), môžu byť dôvodom ischiasu kostné výrastky na stavcoch chrbtice. Zriedkavou príčinou jeho vzniku je nádor. Pokiaľ je útlak nervu dlhodobý, môže sa rozvinúť jeho zápal. Spúšťacími faktormi sú napríklad: 

  • degeneratívne zmeny platničky, 
  • hernia platničky, 
  • osteochondróza platničky, 
  • geneticky podmienená asymetria chrbtice, 
  • zmena počtu stavcov (sakralizácia, lumbalizácia), 
  • poruchy formovania a segmentácie stavcov, 
  • poranenia chrbtice (napr. zlomeniny stavcov). 

Príčinou vzniku ochorenia môže byť tiež sedavé zamestnanie, absencia fyzickej záťaže a oslabenie brušných a chrbtových svalov, reumatoidné ochorenia, prechladnutie chrbta a bedier či nadmerná fyzická záťaž.  

Vo väčšine prípadov má priaznivú prognózu a postupne vymizne v priebehu 4 – 6 týždňov. Môže však pretrvávať aj omnoho dlhšie a človeku spôsobovať nepríjemné obmedzenia.  

3 cviky na stuhnutý chrbát nájdete v krátkom videu. Cvičenie je také nenápadné, že ho môžete vyskúšať priamo v kancelárii. 

Autor: Nathan Devery/Shutterstock

Rizikové faktory ochorenia 

K najvýznamnejším rizikovým faktorom vzniku ochorenia patrí: 

  • vek – v priebehu rokov dochádza k zmenám na kostiach, platničkách a ďalších štruktúrach v okolí chrbtice. Takto zmenené môžu dráždiť nerv a spôsobovať bolesť. 
  • nadváha a obezita – zväčšujú záťaž na chrbticu a môžu urýchľovať vyššie popísané zmeny. 
  • nadmerné preťažovanie chrbtice. 
  • diabetes. 
  • úrazy chrbtice. 

Príznaky a symptómy

Priebeh ochorenia sprevádza silná bolesť v krížoch a bedrách. Okrem toho sa pacienti najčastejšie sťažujú na: 

  • bolesť (zhoršujúca sa s pohybom), 
  • brnenie, 
  • pálenie, 
  • strata citu v bedrách alebo nohách, 
  • slabosť v nohách, 
  • pocit mravčenia či ihličiek v nohách. 
Autor: LeventeGyori/Shutterstock

Diagnostika

Priebeh tohto neurologického ochorenia má veľmi typické príznaky a jeho diagnostiku zvládne aj lekár bez špecializácie v odbore neurológia. Zvyčajne ľudia prichádzajú s bolesťami k svojmu všeobecnému lekárovi, ktorý na základe anamnézy a základného fyzikálneho vyšetrenia dokáže ochorenie rozpoznať. 

Okrem správnej diagnostiky je však veľmi dôležité zistiť príčinu vzniku ischiasu. Ako sme uviedli vyššie v tomto článku, existujú dve hlavné príčiny. Pre zistenie pôvodu ochorenia je nevyhnutné, aby pacient podstúpil niekoľko zobrazovacích vyšetrení CT, MRI, RTG, prípadne elektromyogram. Na základe nich dokáže lekár zistiť, aký je pôvod bolesti a samotného ischiasu.  

Liečba

Základom dobrej a účinnej liečby je vyššie spomenutá diagnostika. Na základe nej lekár stanoví terapiu, ktorá môže byť konzervatívna a podporná alebo v niektorých prípadoch chirurgická. 

Pre tlmenie bolesti sa využívajú analgetiká – lieky proti bolesti. Vhodné sú tiež antiflogistiká, teda lieky, ktoré pôsobia protizápalovo. Podávajú sa v rôznej forme, ako tablety aj injekčné roztoky, prípadne ich kombinácie.  

Okrem spomenutých skupín liekov sa využívajú aj myorelaxanciá, teda skupina liekov na uvoľnenie svalstva. 

V prípade „vyskočenej“ platničky môže byť nutný chirurgický zákrok. Počas operácie sa obvykle odstraňuje časť platničky, ktorá vyvíja tlak na daný nerv.  

Autor: Peakstock/Shutterstock

Praktické informácie

Chlad, teplo alebo oboje? 

Počas prvých dní môže pomôcť aj aplikácia studených obkladov. Môžete použiť napríklad mrazenú zeleninu zabalenú do kuchynskej utierky. Prikladanie studeného obkladu počas prvých dní od nástupu symptómov pomáha znížiť opuch.   

Po 2 – 3 dňoch je vhodné studené obklady vymeniť za aplikáciu suchého tepla. To znamená vyhrievanie oblasti krížovej chrbtice pomocou výhrevných vankúšov, náplastí a podobne. Naopak vyhnúť by ste sa mali vlhkému teplu, napríklad horúcej vani. Tá by mohla zápal ešte viac rozvinúť a namiesto pomoci uškodiť. Teplo pomáha uvoľniť svalstvo v oblasti chrbta.  

Pomôže aj pohyb cez bolesť  

Pri liečbe samotnej bolesti je nevyhnutný aj pohyb. Pacient by sa mal vyvarovať neobvyklej fyzickej námahe a záťaži postihnutej končatiny, napr. dlhšiemu chodeniu, státiu či sedeniu. Mal by však zachovať prirodzené denné aktivity a nezostať ležať na lôžku. Ležanie by mohlo, paradoxne, situáciu ešte viac zhoršiť. 

Pomôcť môže aj strečing chrbtice. Najlepší spôsob, ako ho vykonať bezpečne a správne, je za pomoci odborníka – fyzioterapeuta. Ten vám dokáže poradiť, čo je pre vás vhodné a čo naopak nie, pretože pri výkone cvikov je nutné, aby ste boli opatrní.  

Prevencia

Ischias je ochorenie, ktoré má tendenciu vracať sa a opakovať. Dôležitou súčasťou liečebného procesu je preto aj prevencia. Je založená na pravidelnom posilňovaní hlbokých stabilizačných svalov chrbtice a brucha, tzv. jadra tela, ktoré nám pomáha pri správnom držaní tela. Už pri prvotných bolestiach ktorejkoľvek časti chrbtice je dôležité zabrániť recidíve bolesti a to cvičením a správnym pohybom. 

Fyzická aktivita je tiež vhodná pre udržanie normálnej telesnej váhy. Súčasťou prevencie je dodržiavanie zásad zdravého životného štýlu, kam rozhodne patrí aj konzumácia zdravej a pestrej stravy.  

Autor: fizkes/Shutterstock

Kedy by ste mali spozornieť 

Ak pociťujete príznaky, aké sú pri ischiase – teda najmä bolesť v dolnej končatine, ktorá sa šíri od sedacích svalov až do chodidla, pričom vznikla po úraze, mali by ste ihneď vyhľadať odbornú lekársku pomoc. 

Spozornieť by ste mali aj v prípade, ak sú bolesti sprevádzané problémami s kontrolou močenia či vyprázdňovania stolice. Vyskytnúť sa môže aj slabosť či porucha citlivosti dolných končatín. Ide o alarmujúcu kombináciu príznakov, ktoré môžu súvisieť s naozaj závažným zdravotným stavom. V niektorých prípadoch je dokonca nutný akútny chirurgický zásah.  

Inkontinencia moču či stolice môže súvisieť so vznikom syndrómu kaudy equiny, čo je závažný stav, pri ktorom dochádza k útlaku nervov vychádzajúcich z miechy. V prípade, že sa tento stav nelieči, môže viesť k trvalým neurologickým následkom. 

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

Sciatica

Sciatica symptoms

Sciatica about 

Sciatica causes