12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Jazvy

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Jazva je trvalá stopa na koži, ktorá presahuje cez ranu. Vytvára sa, keď sa telo lieči po zranení, pri ktorom bola zasiahnutá koža. Vzhľad jazvy závisí od toho, aká veľká a hlboká bola rana, kde sa jazva nachádza,ako dlho trvá liečbazranenia a tiež veku pacienta.

Vznik a príčiny

Jazva je prirodzenou súčasťou procesu hojenia po zranení. Vyskytuje sa, keď je poškodená derma, druhá najhlbšia vrstva kože. Telo sa snaží zranenie okamžite zahojiť spôsobom, že chce ranu uzavrieť. Najskôr vytvorí krvnú zrazeninu na povrchu kože, potom obnovuje tkanivá. Keďže sa telo snaží vyriešiť akútnu situáciu, kolagénové bunky zaceľujúce ranu nemusia byť uložené tak, aby splynuli so zvyškom kože. Keď telo nahromadí kolagénu viac, jazva je vystúpenejšia, keď menej, ostáva na tele priehlbina.

Jazvy vznikajú po zraneniach, pri ktorých bola preťatá koža. To isté platí aj po invazívnom chirurgickom zákroku. Stopy v podobe jaziev môžu zanechať aj infekcie alebo kožné ochorenia, ako je akné.

Diagnostika

Keloidné jazvy: Tieto jazvy sú výsledkom príliš agresívneho liečebného procesu. Presahujú aj hranice pôvodného zranenia, to časom môže brániť plynulému pohybu. Keloidné jazvy sú najčastejšie medzi ľuďmi s tmavou kožou.
Kontraktúrne jazvy: Vznikajú po popálení pokožky. Môžu k sebe sťahovať okolitú kožu, to zapríčiní zhoršený pohyb kože. Kontraktúrne jazvy môžu prechádzať hlbšie do tela a zasahovať svaly a nervy.
Hypertrofické jazvy: Ide o vyvýšené červené jazvy, ktoré sú podobné keloidom, ale hranicu poranenia nepresiahnu.

Jazvy po akné: Po ťažkom akné ostávajú stopy v podobe jaziev, ktoré môžu mať rôzne podoby.

Liečba

Ak je zjazvenie nevzhľadné, nepríjemné alebo obmedzujúce, človek sa môže poradiť s lekárom o možnostiach liečby. Najčastejšie ide o topické silikónové gély, tlakové obväzy, steroidy, chirurgiu alebo maskovanie pokožky mejkapom. V mnohých prípadoch možno použiť kombináciu viacerých postupov.

Kozmetické krémy, masti alebo gély na predpis: Tieto výrobky možno použiť na liečbu jaziev spôsobených rezmi alebo inými poraneniami.

Tlakové obväzy: Pôsobia sťahujúco, tak zlepšujú stav vyvýšených jaziev. Môžu sa použiť aj ako prevencia jaziev pri hojení zranenia.

Chirurgia: Existuje mnoho možností chirurgických zákrokov na liečbu hlbších jaziev. Patria sem kožné štepy, excízia, dermabrázia a laserová chirurgia. Pri kožnom štepe chirurg používa pokožku z inej oblasti tela. Najčastejšie sa používa u ľudí, ktorí mali popáleniny.

Chirurgická liečba tiež môže pomôcť zlepšiť stav jazvy, ktorá poškodzuje funkcie pri pohybe.

Injekcie: Steroidné injekcie na liečbu zjazvenia sa využívajú, ak sú jazvy výrazne vystúpené. Steroidy, prípadne niektoré orálne antihistaminiká, spôsobujú svrbenie a sú veľmi citlivé, môžu však minimalizovať vzhľad jaziev po pravidelnej aplikácii. Iné typy injekcií, napríklad kolagén alebo iné „plnivá“, môžu byť užitočné pri nepravidelných jazvách, avšak zvyčajne nie sú trvalými riešeniami.

Mnoho jaziev postupom času zmizne a stane sa menej nápadnými.

Prevencia

V prípade jaziev treba myslieť aj na emocionálne dopady. Napríklad jazvy na tvári môžu spôsobovať zhoršenie psychického stavu, dokonca až sociálnu izoláciu. V prípade emocionálneho trápenia pre jazvy je určite vhodné poradiť sa s lekárom o možnostiach liečby. Vhodná terapia je dôležitá aj vtedy, keď jazvy zhoršujú pohyb a obmedzujú funkcie. Liečba je väčšinou úspešná pri minimalizovaní ich vzhľadu, prípadne pri ich odstránení.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
jazvykeloidné jazvykoža