Koža je najväčší orgán ľudského tela, ktorý funguje ako bariéra, chrániaca naše vnútorné prostredie pred vonkajšími vplyvmi. Akékoľvek zranenia, popáleniny, akné, operácie, alebo kožné choroby sa na nej môžu podpísať vznikom jazvy. Jazva pre nás nemusí byť vyslovene obťažujúca, v prípade, že je malá, alebo na mieste, ktoré sa dá ľahko skryť pod oblečenie. Ak sa pýtate či existuje aj iný spôsob ako sa zbaviť jazvy, okrem toho, že ju schováte pod oblečenie, alebo prekryjete makeupom, pokračujte v čítaní nášho článku.
Po prečítaní tohto článku budete vedieť:
Jazvy sú nevyhnutnou súčasťou procesu hojenia po porezaní alebo poškodení pokožky. Ako súčasť imunitného systému je naša pokožka bariérou, ktorá nás chráni pred baktériami a inými škodlivými látkami. Po poranení sa pokožka hojí sama tvorbou kolagénových vlákien a rastom nového tkaniva, ktoré sťahuje okraje rany k sebe a vypĺňa ju. Jazvové tkanivo má inú štruktúru a kvalitu ako okolité tkanivo kože, avšak ochrannú funkciu si plní rovnako.
Keď sa jazva prvýkrát objaví na svetlejšej koži, je zvyčajne ružová alebo červená. Postupom času ružovkastá farba vybledne a jazva bude buď o niečo tmavšia, alebo svetlejšia ako farba kože. U ľudí s tmavou pokožkou sa jazvy často javia ako tmavé škvrny.
Jazvy sa vyvíjajú vo všetkých tvaroch a veľkostiach. Niektoré sú veľké a bolestivé, zatiaľ čo iné sú sotva viditeľné. V závislosti od ich veľkosti, typu a umiestnenia môžu vyzerať nevzhľadne ba dokonca môžu viesť až k sťaženému pohybu. Jazvy sa tiež môžu objaviť aj ako natiahnutá koža. Takéto jazvy, strie, vznikajú, keď sa koža rýchlo natiahne napríklad pri raste, alebo počas tehotenstva.
Medzi typy jaziev, ktoré sa môžu na koži vytvoriť patria:
Keloidy sú hrubé, zaoblené, nepravidelné zhluky zjazveného tkaniva, ktoré vystupuje nad povrch kože a rastie nielen v mieste rany, ale prerastá aj cez jej okraj. Často sa javia ako červené alebo tmavšie v porovnaní s okolitou zdravou pokožkou. Tvoria sa z kolagénu, ktorý telo produkuje po zahojení rany a môžu rásť od niekoľkých týždňov až po niekoľko rokov, až kým sa ich rast sám nezastaví. Keloidy sa môžu objaviť kdekoľvek na tele, ale bežnejšie sú na hrudi, chrbte, ramenách a ušných lalôčikoch. Častejšie sa vyskytujú u ľudí tmavšej pleti. Dajú sa chirurgicky odstrániť, ale existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa objaví znova.
Hypertrofické jazvy sú podobné keloidným jazvám, ale líšia sa v tom, že ich rast je obmedzený v rámci hraníc pôvodnej rany, za poranenú oblasť už nerastú. Hypertrofické jazvy môžu byť tiež červené, hrubé a vyvýšené v porovnaní s okolitou kožou. Zvyčajne sa začnú vytvárať v priebehu niekoľkých týždňov po poranení kože. Časom sa môžu postupne zmenšiť, ale nikdy sa úplne nevyrovnajú. Tento proces môže trvať až rok alebo aj viac.
Atrofické jazvy sú jamkovité priehlbinky, ktoré sa hoja pod úrovňou vrchnej vrstvy kože. Často vznikajú degradáciou kolagénu v dôsledku zápalových stavov ako je akné, alebo ovčie kiahne. Keď koža nie je schopná správne obnoviť tkanivo, vytvorí sa atrofická jazva. Jazvy po akné môžu byť s pribúdajúcim vekom hlbšie a výraznejšie, pretože pokožka časom stráca kolagén a pružnosť.
Keď sa koža príliš rýchlo roztiahne, alebo stiahne môže dôjsť k potrhaniu spojivového tkaniva pod kožou čo vedie k vzniku strií. Strie sa často vyvíjajú počas tehotenstva, puberty, alebo po pribratí či strate hmotnosti. Najčastejšie sa objavujú na prsiach, bruchu a stehnách.
Jazvy zvyčajne časom vyblednú a kým sa tak stane, môže vám ich pomôcť zakryť makeup. Existujú však aj liečebné postupy, ktoré vedia pomôcť zmeniť veľkosť a vzhľad jaziev. Medzi bežné postupy, ktoré sa používajú na minimalizáciu jaziev patrí:
Na čerstvé jazvy je možné použiť silikónové gély, alebo náplasti, ktoré liečia jazvy zvýšením hydratácie najvrchnejšej vrstvy kože. To spôsobí zníženú produkcii kolagénu, čo v podstate umožňuje pokožke „dýchať“. Výsledkom je jemnejšia, viac plochá a menej svrbivá jazva.
Aby sa dostavili požadované účinky, mali by ste ich aplikovať na jazvy 12 hodín denne po dobu najmenej 3 mesiacov.
Steroidové injekcie nedokážu úplne odstrániť jazvy, ale môžu zlepšiť ich vzhľad. Používajú sa na liečbu niektorých keloidných a hypertrofických jaziev. Injekcie sa pichajú priamo do jazvy počas troch sedení s odstupom 4 až 6 týždňov. Ak liečba zaberá, môže sa po konzultácii s lekárom, predĺžiť na niekoľko mesiacov.
Bežná liečba jaziev po akné, dermabrázia odstraňuje vrchnú vrstvu pokožky jej jemným mechanickým „obrusovaním“. Procedúra zjemňuje a vyhladzuje pokožku a môže zlepšiť vzhľad jaziev.
Chemický peeling sa často používa na minimalizáciu pigmentových škvŕn a povrchových jazvičiek po akné. Princípom je rovnomerné odstránenie vrchnej vrstvy pokožky aplikáciou kyselín. Odstránením vrchnej vrstvy sa pokožka regeneruje, pričom sa jej vzhľad zlepšuje.
Laserová terapia zameriava laserové lúče na krvné cievy v zjazvenom tkanive, čo pomáha znížiť začervenanie jazvy. Pri atrofických jazvách sa používa aj laserový resurfacing. Táto metóda funguje na princípe odstránenia vrchných vrstiev pokožky pomocou rôznych typov laserov, čo stimuluje produkciu kolagénu v hlbších vrstvách. Novšie typy laserov môžu dosiahnuť jemnejšie výsledky pôsobením na kolagén v derme bez odstránenia horných vrstiev kože.
Počas tejto procedúry sú do vrchnej vrstvy kože vpichované malé ihličky. Ranky, ktoré spôsobia vedú k stimulácii produkcie kolagénu a elastínu. Na dosiahnutie požadovaného účinku je však potrebné opakované ošetrenie a výsledky sa u pacientov líšia.
Kryoterapia tekutým dusíkom môže v počiatočných štádiách sploštiť keloidné jazvy, zastaviť ich rast, zmierniť svrbenie a aj ich farbu. Ako vedľajší účinok liečby sa môže zosvetliť farba pokožky v ošetrovanej oblasti.
Chirurgický zákrok síce nepomôže jazvu úplne odstrániť, no môže sa vykonať na zmenu tvaru jazvy, alebo aby bola menej nápadná. Je to invazívna liečba, ktorá nemusí byť vhodná pre každého. Neodporúča sa v prípade hypertrofických a keloidných jaziev, pretože existuje riziko, že sa objavia znovu a v závažnejšej forme. Pred rozhodnutím o operácii by ste mali starostlivo zvážiť všetky klady a zápory.
Niektorí ľudia sa domnievajú, že opálenie by mohlo pomôcť ich jazvám vyblednúť a splynúť, avšak opak je pravdou. Zjazvené tkanivo je náchylnejšie na poškodenie slnkom a môže sa spáliť oveľa rýchlejšie ako zdravá pokožka. Vystavenie jazvy slnku môže viesť k jej trvalému stmavnutiu, čím sa stane ešte viditeľnejšia. Jazvy by preto mali byť starostlivo chránené pred slnkom aspoň 1 rok po operácii alebo úraze. Po asi 2 týždňoch hojenia môžete začať natierať jazvu opaľovacím krémom SPF 30+, a to v každom ročnom období, nielen v lete.
V počiatočných štádiách nezvyknú jazvy spôsobovať bolesti, pretože nervy v oblasti rany boli poškodené spolu so zdravými tkanivami. U niekoho sa však môžu objaviť bolesti, alebo svrbenie v jazve aj po mesiacoch, alebo rokoch kedy sa už samotné zranenie dávno zahojilo. Môže to byť spôsobené regeneráciou nervových zakončení v tkanivách.
Aj keď sa nedá zabrániť priamo zraneniam, ktoré vedú k zjazveniu pokožky, môžete aspoň znížiť riziko vzniku jaziev po zranení. Ak sa vám jazva predsa len vyvinie, správnou starostlivosťou o mladú jazvu môžete docieliť, že bude menšia a menej viditeľná. Medzi kroky ktoré vám k tomu pomôžu patrí:
Ak máte otvorenú ranu, môžu vám pomôcť stehy, alebo špeciálne náplasti, ktoré udržia pokožku pohromade, kým sa uzdraví. Takáto starostlivosť pomáha minimalizovať rozsah zjazvenia tkaniva preto v prípade poranenia neodkladajte návštevu lekára.
Poranené miesto opláchnite pod tečúcou vodou, vydezinfikujte a obviažte, aby sa vám do rany nedostali baktérie. Nezabudnite obväz meniť dostatočne často a ranu sledovať. Infikovanie rany v priebehu procesu hojenia zvyčajne vedie k nepekným jazvám.
Natieraním vazelíny alebo prikladaním vlhkých obkladov na popáleniny zabránite tomu, aby sa rana príliš vysušila a nevytvorila sa chrasta. Chrasty môžu zjazvenie ešte zhoršiť.
Väčšina jaziev časom vybledne a nespôsobuje dlhodobé zdravotné problémy. To ako sa mení, závisí od jej polohy, veľkosti a typu. Jazva môže vyblednúť natoľko, že ju sotva uvidíte, ale nikdy úplne nezmizne. Lekára navštívte ak pozorujete nasledovné zmeny:
Scars/management and treatment