Katarakta súvisiaca s vekom je chorobný stav, ktorý bežne vzniká v priebehu starnutia, zakaľuje sa pri ňom očná šošovka. Zakalenie sa postupne zhoršuje a spôsobuje zahmlené, rozmazané videnie. V pokročilejších prípadoch môže znemožniť bežné činnosti, ako je čítanie a šoférovanie. Na začiatku jej vzniku môže pomôcť používanie slnečných alebo silnejších dioptrických okuliarov. Toto riešenie je dočasné a po istom časenepostačujúce. Jediným definitívnym spôsobom na odstránenie problémov je operácia oka. Katarakta patrí k častým ochoreniam, je však pomerne ľahko odstrániteľné.
Šošovka je očná štruktúra vnútri oka za farebnou dúhovkou. Jej hlavnou úlohou je sústredenie svetla, ktoré prechádza do oka, na správne miesto. Vďaka nej sme schopní vidieť čisté a zaostrené obrazy okolitého sveta. Počas starnutia sa šošovka stáva menej ohybnou a priehľadnou. Spravidla sa to prejavuje nepríjemnými príznakmi, ktoré sú typické pre kataraktu a postupne sa zhoršujú.
Nie je presne jasné, prečo k týmto zmenám dochádza. Existuje však niekoľko faktorov, ktoré zvyšujú riziko vzniku katarakty – rodinný výskyt choroby, fajčenie, úraz či predošlá operácia oka, cukrovka, dlhodobé užívanie kortikosteroidov (lieky proti zápalu), nadmerný a dlhodobý príjem alkoholu.
Najviac charakteristickým prejavom katarakty je zahmlené, rozmazané videnie a zhoršený zrak za šera. Niekedy sa môže pridávať precitlivenosť očí na jasné svetlo a zdvojené videnie. Pri čítaní človek potrebuje silnejšie svetlo. V niektorých prípadoch vznikajú okolo zdrojov svetla svetelné kruhy. Ľudia, ktorí trpia kataraktou, zvyčajne musia často meniť a prispôsobovať silu dioptrických okuliarov. Katarakta súvisiaca s vekom postihuje obe oči, ale nebýva na oboch stranách rovnaká.
Pri spozorovaní uvedených príznakov katarakty odborníci odporúčajú lekárske vyšetrenie. Diagnózu katarakta určí špecialista – očný lekár. Ten sa môže opýtať na zdravotnú a rodinnú anamnézu a oči dôkladne vyšetrí. Bežnou súčasťou býva čítanie znakov z diaľky, pri ktorom lekár vyhodnotí ostrosť zraku. Avšak najdôležitejšie je vyšetrenie oka pomocou špeciálnej lampy. Pri ňom dokáže odborník nahliadnuť dovnútra oka, kde pri katarakte môže vidieť zakalenie očnej šošovky.
V niektorých prípadoch môže v počiatočných štádiách katarakty pomôcť nosenie dioptrických okuliarov. Keďže sa katarakta v priebehu rokov často zhoršuje, nie je to riešenie dlhodobé. Jediným liečebným postupom, ktorý dokáže kataraktu úplne odstrániť, je operácia. Pri nej sa odstráni postihnutá šošovka a nahradí sa novou, umelou. Je to pomerne jednoduchý výkon, ktorý nemá časté komplikácie.