12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Katarakta súvisiaca s vekom

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Katarakta súvisiaca s vekom je chorobný stav, ktorý bežne vzniká v priebehu starnutia, zakaľuje sa pri ňom očná šošovka. Zakalenie sa postupne zhoršuje a spôsobuje zahmlené, rozmazané videnie. V pokročilejších prípadoch môže znemožniť bežné činnosti, ako je čítanie a šoférovanie. Na začiatku jej vzniku môže pomôcť používanie slnečných alebo silnejších dioptrických okuliarov. Toto riešenie je dočasné a po istom časenepostačujúce. Jediným definitívnym spôsobom na odstránenie problémov je operácia oka. Katarakta patrí k častým ochoreniam, je však pomerne ľahko odstrániteľné.

Vznik a príčiny

Šošovka je očná štruktúra vnútri oka za farebnou dúhovkou. Jej hlavnou úlohou je sústredenie svetla, ktoré prechádza do oka, na správne miesto. Vďaka nej sme schopní vidieť čisté a zaostrené obrazy okolitého sveta. Počas starnutia sa šošovka stáva menej ohybnou a priehľadnou. Spravidla sa to prejavuje nepríjemnými príznakmi, ktoré sú typické pre kataraktu a postupne sa zhoršujú.

Nie je presne jasné, prečo k týmto zmenám dochádza. Existuje však niekoľko faktorov, ktoré zvyšujú riziko vzniku katarakty – rodinný výskyt choroby, fajčenie, úraz či predošlá operácia oka, cukrovka, dlhodobé užívanie kortikosteroidov (lieky proti zápalu), nadmerný a dlhodobý príjem alkoholu.

Príznaky

Najviac charakteristickým prejavom katarakty je zahmlené, rozmazané videnie a zhoršený zrak za šera. Niekedy sa môže pridávať precitlivenosť očí na jasné svetlo a zdvojené videnie. Pri čítaní človek potrebuje silnejšie svetlo. V niektorých prípadoch vznikajú okolo zdrojov svetla svetelné kruhy. Ľudia, ktorí trpia kataraktou, zvyčajne musia často meniť a prispôsobovať silu dioptrických okuliarov. Katarakta súvisiaca s vekom postihuje obe oči, ale nebýva na oboch stranách rovnaká.

Diagnostika

Pri spozorovaní uvedených príznakov katarakty odborníci odporúčajú lekárske vyšetrenie. Diagnózu katarakta určí špecialista – očný lekár. Ten sa môže opýtať na zdravotnú a rodinnú anamnézu a oči dôkladne vyšetrí. Bežnou súčasťou býva čítanie znakov z diaľky, pri ktorom lekár vyhodnotí ostrosť zraku. Avšak najdôležitejšie je vyšetrenie oka pomocou špeciálnej lampy. Pri ňom dokáže odborník nahliadnuť dovnútra oka, kde pri katarakte môže vidieť zakalenie očnej šošovky.

Liečba

V niektorých prípadoch môže v počiatočných štádiách katarakty pomôcť nosenie dioptrických okuliarov. Keďže sa katarakta v priebehu rokov často zhoršuje, nie je to riešenie dlhodobé. Jediným liečebným postupom, ktorý dokáže kataraktu úplne odstrániť, je operácia. Pri nej sa odstráni postihnutá šošovka a nahradí sa novou, umelou. Je to pomerne jednoduchý výkon, ktorý nemá časté komplikácie.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
čiastočná strata zrakuočná šošovkaproblémy so zrakomrozmazané videniešedý zákal