30.10.2022 • 10 minút na prečítanie

Keď riasy a mihalnice nie sú na svojom mieste

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nesprávne postavenie mihalníc a rias trápi pomerne mnoho ľudí. Ide najmä o pacientov po úraze alebo o starších ľudí. Zmeny postavenia mihalníc a rias sú totižto najčastejšie vyvolané úbytkom svalovej hmoty počas starnutia alebo premenou telesného tkaniva v procese hojenia rán.

Po prečítaní nášho článku budete vedieť:  

  • prečo riasy nie sú mihalnice, 
  • a čo to mihalnice vlastne sú, 
  • čo je to ochorenie trichiáza a ako sa lieči, 
  • čo je to ochorenie ektrópium, 
  • čo je to ochorenie entrópium,  
  • ako tieto ochorenia vznikajú, ako sa diagnostikujú a liečia. 

Riasy nie sú mihalnice 

V hovorovej reči sa medzi ľuďmi tieto pojmy bežne zamieňajú. Príčinou je bohemizmus, teda prebratie výrazov z českého jazyka do toho nášho. Napríklad tá časť kože, ktorá prekrýva oko, sa nevolá viečko, ale v slovenskom jazyku hovoríme o mihalnici. 

Pojmom mihalnica ľudia častokrát označujú jemné chĺpky na oku. Tie sa však správne nazývajú riasy 

Čo sú to mihalnice  

Mihalnice sa nachádzajú na prednej (vonkajšej) časti oka a prekrývajú ho zhora aj zdola. Ide o pomocný orgán oka a majú hneď niekoľko funkcií. Ich hlavnou úlohou je však ochrana oka, či už pred okolitými vplyvmi (napríklad prach, peľ a podobne) alebo pred potom, ktorý steká z čela do očí či pred slnečným žiarením. Okrem toho mihalnice chránia oko pred vysychaním a to tak, že pri žmurkaní distribuujú slzný film po celej prednej ploche oka.  

Čo sú to riasy 

Riasa,  riasnica či cília, to všetko sú názvy pre kožný derivát, ktorý vyrastá z mihalnice a podobá sa chlpu či vlasu. Riasy vyrastajú z hornej aj dolnej mihalnice a sú rôznej farby, dĺžky či hustoty. Ich úlohou je chrániť oko pred vstupom cudzorodých častíc, ktoré by ho mohli poškodiť.  

Autor: Nata.dobrovolskaya/Shutterstock

Keď riasy nie sú na svojom mieste 

Riasy prirodzene rastú smerom von (od oka) a vytvárajú akýsi vejár. Existuje však ochorenie, pri ktorom ľudia trpia tým, že riasy rastú presne naopak – teda smerom k oku. Takýto stav sa nazýva trichiáza. 

Trichiáza 

Opačný rast rias patrí medzi časté abnormality mihalníc. Ako môžete vidieť na nasledujúcom obrázku, opačne postavený môže byť buď celý rad rias alebo len niektoré z nich v menších trsoch. Trichiáza je na prvý pohľad viditeľná, no estetika nie je jediným problémom, ktorý tento stav prináša 

Opačne postavené riasy nie len že nedokážu plniť svoju funkciu (zabezpečiť oku ochranu pred vonkajšími vplyvmi), ale aj poškodzujú oko. Konkrétne jeho vrchnú vonkajšiu časť, ktorá sa nazýva rohovka a spojovka. Ak dôjde k poškriabaniu rohovky, znižuje sa jej transparentnosť, čo priamo poškodzuje ostrosť zraku. 

Predná časť oka, ktorá je za normálnych okolností chránená mihalnicou, je veľmi citlivá a naopak postavené riasy ju dráždia. Okrem toho sa na riasach môžu udržiavať rôzne nečistoty, ktoré sa pri tomto ochorení môžu dostať až do oka a postihnúť aj jeho ďalšie štruktúry. 

Autor: ARZTSAMUI/Shutterstock

Prečo vzniká 

  • Infekcia, 
  • zápal, 
  • zjazvenie, 
  • malignity, 
  • idiopatia. 

Najčastejšou príčinou, prečo trichiáza vôbec vzniká, je infekcia a zápal mihalnice, spojený s následným zjazvením tkaniva na okraji mihalnice (teda tam, kde vyrastajú riasy). Zjazvené tkanivo je menej kvalitné, než zdravé. Mení sa jeho zloženie, pomer kolagénových a elastických vláken. Pri zjazvení môže mihalnica nadobudnúť iný tvar a riasy, ktoré pôvodne rástli normálne, môžu kvôli tomu rásť do opačnej strany.  

Ďalšou príčinou môže byť prebiehajúci malígny (teda zhubný) dej na okraji mihalnice. Príčinou vychýlenia rias od svojho pôvodného smeru rastu je v tom prípade malígne, nádorové zmnoženie buniek, ktoré taktiež narúšajú pôvodný tvar mihalnice. Okrem uvedených príčin, môže trichiáza nastať po operácii, poranení či chemickom zásahu oka. U niektorých ľudí presnú príčinu vzniku nepoznáme. Ide o tzv. idiopatickú trichiázu 

Ako sa trichiáza prejavuje 

Neustále dráždenie oka riasami môže viesť k nasledujúcim prejavom: 

  • bolesť očí, 
  • podráždenie očí, 
  • pocit cudzieho telieska v oku, 
  • začervenanie oka, 
  • slzenie, 
  • infekcie spojovky (konjunktivitídy), 
  • zmena kvality videnia, 
  • poškriabanie rohovky, 
  • rohovkové vredy.  

Liečba trichiázy 

Ak oftalmológ diagnostikuje ochorenie (vyšetrením voľným okom alebo pomocou štrbinovej lampy), ďalším krokom je terapia. Liečba môže byť rôzna a jej spôsob závisí od príčiny vzniku ochorenia a od jeho rozsahu. Medzi možnosti terapie patrí – epilácia (teda vytrhanie nesprávne rastúcich rias), elektrolýza či rádiové vlny poškodzujúce folikuly rias). V závažnejších prípadoch je nutný chirurgický zásah. 

Autor: ARZTSAMUI/Shutterstock

Keď mihalnice nie sú na svojom mieste 

Nie len riasy, ale aj samotné mihalnice môžu rásť opačným smerom, než je bežné. Za normálnych okolností mihalnice tesne priliehajú k očnej guli. Môžu však od neho odstávať, vtedy hovoríme o ektrópiu, alebo naopak, môžu rásť smerom do vnútra oka – takýto stav nazývame entrópium.  

Ektrópium viečka – ako sa prejavuje a prečo vzniká? 

Ektrópium je odstávanie dolného viečka (mihalnice) od povrchu oka. Problémom je, že takto „obnažený“ povrch oka nie je dostatočne chránený pred vonkajšími vplyvmi a navyše vysychá.  

Ektrópium sa teda prejavuje najmä: 

  • vysychaním oka, 
  • nadmerným slzením (snaha oka o kompenzáciu suchosti), 
  • podráždením, začervenaním oka.  

Za jeho vznikom stojí viacero príčin – napríklad paralýza nervov, ktoré inervujú dolné viečko či zranenie. Najčastejšou príčinou, prečo ektrópium vzniká, je oslabenie svalstva spôsobené vekom.   

Liečba ektrópia 

Diagnózu stanovuje opäť špecialista – očný lekár. V terapii pacientom pomáhajú očné kvapky a maste, ktoré slúžia na lubrikáciu. Pri ektrópiu je však nutná chirurgická náprava postavenia viečka. V prípade, že je tento stav neliečený, môže viesť k vážnemu poškodeniu rohovky až následnej strate zraku.  

Autor: ARZTSAMUI/Shutterstock

Entrópium viečka – ako sa prejavuje a prečo vzniká? 

Ide o opačný stav, než pri ektrópiu. Riasy a viečko sú prevrátené smerom dovnútra oka, k povrchu očnej buľvy. Z tohto dôvodu následne dochádza k dráždeniu spojovky a rohovky. Entrópium sa najčastejšie prejavuje: 

  • slzením z oka,  
  • začervenenímí, 
  • a pocitom bolesti v postihnutom oku (pocit prítomnosti cudzieho telesa). 

Entrópium sa môže rozvinúť pomaly a jeho počiatočnú fázu si človek ani nemusí uvedomiť. Príčinou vzniku tohto stavu môže byť spazmus očného kruhového svalu, vyšší vek a úbytok tuku, ktorý sa bežne ukladá za okom.  

Liečba entrópia 

Krátkodobú úľavu môže priniesť mechanické potiahnutie a napravenie viečka. Rovnako tak môže pomôcť aj aplikácia botulotoxínu (botox). Z dlhodobého hľadiska je však nutným terapeutickým krokom chirurgická plastika, tzv. „Z plastika“. V predoperačnom období je možné nesprávne postavenie mihalníc dočasne korigovať pomocou náplastí.  

Ptóza a lagoftalmus 

Ptóza viečka – teda pokles viečka a zúženie očnej štrbiny, môže byť vrodená alebo získaná. Najčastejšie býva postihnutý sval, ktorý dvíha viečko, alebo nerv inervujúci tento sval. Niekedy môže byť ptóza spôsobená nadmernou hmotnosťou viečka, ktorá je výsledkom opuchnutia alebo hematómu viečka. Častá je pri ochoreniach Myasthenia gravis a iných svalových dystrofiách. 

Lagoftalmus - ide o poruchu viečok, pri ktorej je očná štrbina neustále otvorená. K tomuto stavu dochádza pri paréze lícneho nervu a pri exoftalme. Časť rohovky a spojivky vysychá a môže byť poškodená.  

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje: 

Entropion

Ectropion

Ectropion about

Trichiasis

Trichiasis eyes

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
mihalniceoči