Kolostómia je termín pre umelý vývod hrubého čreva na povrch brušnej steny. Používa sa v prípadoch, keď bolo nutnéodstrániťčasť čreva vinou nádoru, zápalového ochorenia čreva alebo náhlej brušnej príhody. Umožňuje odvod odpadu do špeciálneho priehľadného rezervoáru, ktorý pripomína mikroténové vrecúško.
Ako sa vytvára kolostómia?
Kolostómiu vytvára chirurg v celkovej anestézii z malého rezu v dolnej časti brušnej steny. Ide buď o samostatný zákrok, alebo je súčasťou záveru väčšieho zákroku (napríklad odstránenia časti hrubého čreva). Okraje hornej časti prerušeného hrubého čreva sa našijú na umelo vytvorený otvor na brušnej stene. Na takto vytvorený otvor sa pripevní sterilný uzáver, na ktorý možno namontovať vymeniteľný kolostomický vak, do ktorého sa bude zberať odpad.
Často je kolostómia dočasná, pretože umožňuje chirurgickým zákrokom zasiahnutej stene hrubého čreva regeneráciu bez kontaktu so stolicou. Po zahojení tejto rany kolostómiu možno zanoriť dovnútra brušnej dutiny a obnoviť tak kontinuitu čreva.
Kedyje potrebnákolostómia?
V zásade existujú tri prípady, keď musí byť vytvorená kolostómia:
Aké sú riziká?
Okrem zriedkavých infekcií okolia stómie je častou komplikáciou parastomálny pruh, keď sa cez umelo vytvorený otvor v brušnej stene začne pretláčať aj zvyšok hrubého čreva.
Je možné mať kolostómiu v domácom prostredí?
V úvodných fázach po operácii je stále nutná hospitalizácia, ošetrujúci personál poskytuje všetku starostlivosť o kolostómiu (hygiena, výmena kolostomického vaku). Tieto úkony sa pacient môže naučiť a počas domácej liečby si starostlivosť o kolostómiu riadiť sám. Pre zanorenie kolostómie je však znovu nutná hospitalizácia, pretože ide o ďalší chirurgický zákrok.