18.01.2021 • 7 minút na prečítanie

Komplexná rehabilitácia brucha je potrebná po každom zákroku v dutine brušnej

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Brucho je spojnicou medzi hornými a dolnými končatinami, medzi horným a dolným trupom, časťami, ktoré potrebujú byť v rovnováhe. Brucho potrebuje byť pevné, aby sa neoslabovala jeho funkčnosť. Komplexná rehabilitácia brucha zahŕňa aktivovanie hlbokých stabilizátorov.

    Tento článok vám objasní:

    • aký dopad môže mať zanedbaná rehabilitácia brucha,
    • prečo je správne fungovanie brucha závislé od správneho dýchania,
    • ako môže rehabilitácia pomôcť pri úniku moču,
    • či je možné rehabilitovať počas bežných denných činností.

    Pojem rehabilitácia si zvyčajne spájame s ortopédiou, s poúrazovými stavmi. Prečo je potrebné  rehabilitovať brucho?

    Mnohí ľudia hľadajú riešenie svojich problémov v rehabilitácii až vtedy, keď si uvedomia, že trpia napríklad chybným držaním tela, zmeneným dýchaním, ak je u nich prítomná hrudná kyfóza, podsadená  panva či uvoľnená brušná stena. Slabé brucho je nedostatočnou oporou pre chrbticu, tá následne vykazuje bolesť. Často sú aktívne len povrchové svaly. Hlboké stabilizátory nie sú aktívne dostatočne. Nastáva tak svalová nerovnováha. Svaly a mäkké štruktúry neplnia svoju opornú funkciu pre vnútorné orgány, nastáva problém aj v oblasti gastrointestinálneho traktu. Problém sa tak môže reflektovať do peristaltiky, inkontinencie, hemoroidov, hernií či problémov s chrbticou. Stena brucha sa napríklad kvôli nesprávnym pohybovým návykom zafixuje v nesprávnom postavení. Alebo brucho zostane laxné, lenivé, uvoľnené. Do procesu vstupujú aj hormóny, spôsob životosprávy, časté sedenie a samozrejme aj genetika.

    Napriek tomu, že brucho má byť oporou vnútorným orgánom aj chrbtici, jeho rehabilitácia sa často zanedbáva. Brucho je potrebné rehabilitovať nielen po každom zásahu do brušnej dutiny, ale aj u žien po každom pôrode. Komplexná rehabilitácia brucha má byť založená na

    • uvoľnení skrátených svalových skupín a naopak posilnení oslabených svalov;
    • aktivovaní hlbokého stabilizačného systému;
    • práci so svalmi panvového dna;
    • spevňovaní uvoľnej brušnej steny;
    • zmene nesprávnych pohybových stereotypov.

    Toto všetko je potrebné aplikovať pri správnom bráničnom dýchaní. 

    Rehabilitácia brucha
    ZDROJ:Manu Padilla/Shutterstock.com

    V čom spočíva správna komplexná rehabilitácia brucha?

    Komplexnou rehabilitáciou brucha je potrebné sa zamerať na aktivovanie hlbokých stabilizátorov, a to hlavne svalu transversus abdominis, teda  priečneho brušného svalu. Vychádzať treba nevyhnutne z funkčnej anatómie a jej využívania v bežnom živote, ako treba správne a vedome aktivovať aj hlboké svaly. Ak hlboké stabilizátory brucha nie sú aktívne zapájané, dochádza k tomu, že organizmus zapne povrchové svaly, tým pádom môže dochádzať k opačnému efektu. Transversus abdominis je napojený na bránicu, čiže zapájanie svalov, ktoré patria k stene brucha, má byť v súlade so správnym dýchaním. Pri rehabilitácii brucha je potrebné vedome dostať bránicu a transversus abdominis do spolupráce. Na to, aby brucho začalo byť správne funkčné a aktívne, je potrebné mať najprv uvoľnený hrudný kôš. To ide samozrejme v správnej koordinácii aj s ramennými kĺbmi a s krčnou chrbticou.

    Je potrebné správne využívať vnútrobrušný tlak.

    Bránica je plochý sval, ktorý oddeľuje hrudnú a brušnú dutinu. Pri nádychu sa bránica pohne smerom kaudálnym, teda dolu, a pri normálnej fyziológii sa brucho pri výdychu stiahne. Bránica je napojená na transversus abdominis. Keď sa nadýchneme, bránica vytvorí tlak smerom dolu do brucha. Už samotným dýchaním si často ľudia bruško „pestujú“. Preto začíname práve správnym dýchaním. Brušná stena je často zafixovaná v nesprávnom postavení. Vzniká tlak na vnútorné orgány. No a ten tlak organizmus niekde pustiť musí. Vo forme hemoroidov, inkontinencie, zväčšovaní diastázy, hernie a pod.

    Ak človek nemá správne dýchanie, nemá ani správne držanie tela, a tým pádom ani pevné brucho?

    Správna postúra predznamenáva aj správne dýchanie a správne používanie svalov. Brušná dutina, ktorú ohraničuje bránica, svaly brucha, panvové dno a svaly chrbta, pomáha správne využívať vnútrobrušný tlak. Jednotlivé časti si majú navzájom byť oporou. Ak tomu tak nie je, nastáva svalová nerovnováha. Tá má vplyv na vznik diastázy. Bránica má spolupracovať s brušnou stenou. Bránica ako hlavný nádychový sval však pracuje u väčšiny ľudí minimálne. Keď je brucho slabé a nefunkčné, vtedy nie je dostatočnou oporou pre vnútorné orgány. Netreba zabúdať, že brucho má dôležitú funkciu- opornú.

    Posilnenie brucha prináša benefity.

    Pri správnom cvičení sa vypuklé bruško stráca a mení sa celkové postavenie chrbtice aj držania tela. Pacient sa vystrie už pri správnom dýchaní, pomery v panve sa upravujú, u žien sa spevní väzivový závesný systém maternice a močového mechúra. Keď sa posilní brucho a panvové dno, často sa vyrieši aj cystokela – pokles močového mechúra, alebo sa často stáva, že sama od seba praskne cysta na vaječníku, ktorá už mala byť riešená operačne. Aktivovaním hlbokého stabilizačného systému sa mnohým pacientom eliminujú bolesti chrbtice. To všetko, a ešte omnoho viac, sa stane práve vďaka aktivovaniu celého spomínaného komplexu. 

    Cviky na posilnenie brucha
    ZDROJ:ABO PHOTOGRAPHY/Shutterstock.com

    Je potrebné zmeniť pohybové stereotypy počas bežného dňa.

    Pacient môže ovládať aj sto cvikov, ak však bude nesprávne sedieť na stoličke alebo sa nesprávne zohýnať po nejaké bremeno, je to v podstate úplne zbytočné. Pri rehabilitácii brucha sa má pacient naučiť pohyby, ktoré potom zakomponuje do denných polôh, do ktorých sa počas dňa dostane – v stoji, v sede, aj pri chôdzi. Treba myslieť na to, že to brucho je s nami stále a zapájame ho pri všetkých činnostiach, preto je veľmi dôležité zapájať ho správnym spôsobom.

    Ako môže správna rehabilitácia naučiť správnym stereotypom a následne ovplyvniť tieto problémy?

    Správna rehabilitácia brucha pracuje  s brušnou stenou, ale zároveň so správnym dýchaním. Ak sa tu správne zapoja svaly steny brucha, má to pozitívny dopad na závesné aparáty vnútorných orgánov. Dobrý fyzioterapeut ich vie posilniť cvikmi zameranými na panvové dno. Po jeho posilnení aj inkontinencia často ustúpi, alebo sa zmierni prolaps maternice. Tu totiž ide o stav posunutia maternice smerom dole k vagíne. Maternica a susedné štruktúry sú zavesené pomocou väzov. Svalstvo panvového dna podporuje maternicu, vagínu, močový mechúr a konečník. Prolaps maternice je tak vlastne následkom uvoľnenia panvového dna alebo preťaženia štruktúr svalu panvovej steny a väzivových štruktúr. Svojim prepadnutím zvykne potom maternica tlačiť na močový mechúr a tak žena trpí inkontinenciou.

    Ako teda začať s rehabilitáciou brucha, s posilňovaním panvového dna, aby žena predišla dôsledkom jeho oslabenia?

    Je potrebné zamerať sa na to vnútrobrušné svalstvo. Najskôr musí žena zvládnuť základné pohybové stereotypy, správne sedieť, správne vstávať z postele a pod. Ide vlastne o základné pohybové stereotypy počas bežných činností. Už tu sa totiž môže spevňovať panvové dno, sťahovať vnútrobrušné svalstvo. Správna rehabilitácia brucha a panvového dna je často riešením mnohých problémov, napríklad dokáže inkontinenciu u žien do veľmi veľkej miery eliminovať.

    Monika Šrenkelová
    ZDROJ:Monika Šrenkelová

    Ďakujeme za rozhovor!

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    brucho