12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Krv v moči

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Krv v moči (hematúria) je symptóm, ktorý môže prebiehať ako viditeľná (makroskopická) hematúria alebo neviditeľná (mikroskopická) hematúria. Najčastejšou príčinou je ochorenie močovo-pohlavného systému.

Príznaky

Hematúria sa prejavuje ružovým, červeným, alebo múčnato sfarbeným močom v dôsledku prítomnosti červených krviniek.. Na tvorbu červeného moču nie je potrebné veľa krvi, krvácanie zvyčajne nie je bolestivé. Prechod krvných zrazenín do moču však môže byť bolestivý. Krvavý moč sa často vyskytuje bez iných príznakov alebo symptómov.

Vznik a príčiny

Niektoré lieky, ako sú preháňadlá, potraviny vrátane cvikle, rebarbory ​​a bobuľovitého ovocia, môžu spôsobiť, že moč sčervenie. Zmena farby moču spôsobená jedlom za niekoľko dní vymizne. Pri hematúrii obličky alebo iné časti močového traktu umožňujú krvným bunkám uniknúť do moču.

Únik môžu spôsobiť rôzne faktory:

Infekcie močových ciest – vyskytujú sa, keď baktérie vstupujú do tela cez močovú trubicu a množia sa v močovom mechúre. Príznaky môžu zahŕňať pretrvávajúce nutkanie na močenie, bolesť a pálenie pri močení a extrémne silný zápach moču.

Infekcie obličiek (pyelonefritída) – môžu sa objaviť, keď baktérie vstupujú do obličiek z krvného obehu alebo sa presúvajú z močovodu do obličiek. Príznaky sú často podobné infekciám močového mechúra.

Obličkové kamene – minerály v koncentrovanom moči tvoria niekedy kryštály na stenách obličiek alebo močového mechúra. Po čase tieto kryštály stvrdnú a stanú sa z nich malé tvrdé kamene. Ich prechod cez močovú sústavu môže spôsobiť hrubé aj mikroskopické krvácanie.

Zväčšená prostata – prostatická žľaza, ktorá je tesne pod močovým mechúrom a obklopuje hornú časť močovej trubice, sa často rozširuje, keď muži prichádzajú do stredného veku. Komprimuje močovú rúru a čiastočne blokuje tok moču. Príznaky zväčšenej prostaty zahŕňajú ťažkosti s močením a mikroskopickú krv v moči.

Ochorenie obličiek – mikroskopické stopy krvi v moči sú bežným príznakom glomerulonefritídy, zápalu filtračného systému obličiek. Môže byť súčasťou systémového ochorenia, ako je napríklad diabetes.

Rakovina – viditeľné krvácanie z moču môže byť známkou pokročilého štádia rakoviny obličiek, močového mechúra alebo prostaty. Bohužiaľ, v počiatočných štádiách, keď sú tieto druhy rakoviny ešte liečiteľné, človek nemusí mať príznaky ani symptómy.

Zdedené poruchy – kardiovaskulárna anémia (dedičná porucha hemoglobínu v červených krvinkách) spôsobuje krv v moči, viditeľnú aj mikroskopickú hematúriu.

Poranenie obličiek – úder alebo iné poranenie obličiek pri nehode alebo kontaktných športoch môže spôsobiť viditeľnú krv v moči.

Lieky – protirakovinové lieky ako cyklofosfamid a penicilín môžu spôsobiť krvácanie do moču. Viditeľná močová krv sa niekedy objaví, ak pacient užíva antikoagulant, napríklad aspirín.

Únava z cvičenia – je to zriedkavé, ale aj namáhavé cvičenie vedie k hematúrii. Môže byť spojená s traumou močového mechúra, dehydratáciou alebo rozpadom červených krviniek, ku ktorému dochádza pri dlhotrvajúcom aeróbnom cvičení.

Diagnostika

Nasledujúce testy a skúšky zohrávajú pri hľadaní príčiny krvi v moči kľúčovú úlohu:

  • Testy moču. Aj keď bolo krvácanie objavené analýzou moču, pacient musí absolvovať niekoľko ďalších testov na zistenie, či moč stále obsahuje červené krvinky. Močová analýza tiež kontroluje infekciu močových ciest alebo prítomnosť minerálov, ktoré spôsobujú obličkové kamene.
  • Zobrazovacie testy. Často je potrebný zobrazovací test na odhalenie príčiny hematúrie. Lekár môže odporučiť CT alebo MRI vyšetrenie alebo ultrazvuk.
  • Cystoskopia. Ide o vyšetrenie močového mechúra pomocou cystoskopu (kamery zavedenej do mechúra).

Liečba

V závislosti od stavu, ktorý spôsobuje hematúriu, liečba môže zahŕňať užívanie antibiotík na odstránenie infekcie močových ciest, užívanie liekov na predpis na zmenšenie zväčšenej prostaty. Obsahuje aj terapiu rázovými vlnami, ktoré vedia rozdrviť močové kamene. V niektorých prípadoch nie je potrebná žiadna liečba.

Prevencia

Takmer každý človek, vrátane detí a dospievajúcich, môže mať z času na čas červené krvinky v moči. Ľudia náchylní na zápaly, by sa mali chrániť proti vírusovej alebo bakteriálnej infekcii. Dôležité je obmedziť náročné a dlhotrvajúce cvičenie a džoging. Pri športoch si treba chrániť brušnú dutinu a obličky.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
infekciakrv v močinezvyčajný zápach močunutkanie na močenieobličkypyelonefritídatmavý moč