13.04.2022 • 10 minút na prečítanie

Krv v  stolici: čo hovorí o vašom zdravotnom stave?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

O pôvode krvi v stolici veľa napovie farba. Pozor, nie vždy ju vidíme voľným okom. Ak sa objaví, treba pátrať po príčine krvácania.

 

Po prečítaní tohto článku budete vedieť: 

  • čo všetko môže krv v stolici signalizovať
  • čo napovie farba krvi v stolici
  • čo je okultné krvácanie
  • ktoré potraviny môžu imitovať krvavú stolicu
  • ako môže zápcha viesť ku krvi v stolici
  • ako prebieha diagnostika a liečba krvi v stolici

Čo všetko môže signalizovať krv v stolici? 

Krv v stolici môže mať mnoho príčin. Niektoré sú relatívne neškodné, iné vyžadujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Ak ste po veľkej potrebe spozorovali krv, či už v stolici, alebo na toaletnom papieri, nemali by ste to brať na ľahkú váhu. 

Krv v stolici napovedá, že niekde v  tráviacom trakte dochádza ku krvácaniu. V niektorých prípadoch môže byť krvácanie príznakom menej vážneho stavu, ako sú napríklad hemoroidy, ktorý sa dá pomerne ľahko liečiť.

Na druhej strane môže byť krv v stolici príznakom oveľa závažnejšieho stavu, ako je rakovina hrubého čreva alebo konečníka. Preto nikdy nepodceňte príčinu krvácania.  

Krv v stolici môže byť prítomná pri nasledovných stavoch

  • Hemoroidy 

Hemoroidy vznikajú, keď sa cievy v konečníku podráždia a opuchnú. Ich výskyt je veľmi častý, postihujú približne jedného z 20 ľudí. Deliť ich môžeme na vnútorné a vonkajšie, podľa toho či sa nachádzajú vo vnútri konečníka, alebo pod kožou okolo konečníka.

Riziko ich vzniku zvyšuje tehotentvo, chronická zápcha, časté dvíhanie bremien, obezita a nízky obsah vlákniny v strave. V prípade, že je stolica pacienta príliš tvrdá, môže podráždiť povrch hemoroidov a spôsobiť krvácanie. 

  •  Divertikulóza a divertikulitída 

Divertikuly sú malé vačky, ktoré sa môžu vytvoriť  v oslabených častiach hrubého čreva. Tým, že vyčnievajú do priesvitu čreva, sa o ne pri pasáži obtiera stolica, čo ich robí náchylné na infekciu. Infikované a zapálené divertikuly často spôsobujú bolesť brucha, pričom môžu viesť k rektálnemu krvácaniu. Krvácanie z divertiklov môže varírovať od menšieho krvácania až po značnú stratu krvi.  

  • Análna fistula 

Análna fistula je malý tunel, ktorý sa tvorí medzi koncom čreva a kožou v blízkosti konečníka. Typicky sa vyvíja, keď infekcia v blízkosti konečníka spôsobuje hromadenie hnisu v okolitých tkanivách. Keď hnis odteká, zanecháva za sebou túto fistulu, z ktorej môže naďalej vytekať hnis alebo krv. 

Autor: Barks/Shutterstock
  • Análna trhlina 

Análna trhlina, alebo fissura, sa vyskytne vtedy, keď sa natrhne tkanivo vystielajúce konečník. Toto natrhnutie väčšinou spôsobuje tvrdá stolica. Análne trhliny môžu krvácať a počas vyprázdňovania spôsobovať bolesť.  

  • Zápalové ochorenie čriev 

Pojmom zápalové ochorenie čriev sa označujú dva stavy, Crohnova choroba a ulcerózna kolitída, ktoré sú charakterizované chronickým zápalom tráviaceho traktu. Pri ulceróznej kolitíde ide o zápal povrchovej výstelky hrubého čreva, spolu s tvorbou vredov.

Crohnovu chorobu môže spôsobiť zápal v ktorejkoľvek časti tráviaceho traktu, najčastejšie však postihuje koniec tenkého čreva.

Ako ulcerózna kolitída, tak Crohnova choroba sú zvyčajne charakterizované hnačkou, rektálnym krvácaním, bolesťou brucha, únavou a stratou hmotnosti.  

  • Vredy 

Peptický vred predstavuje otvorenú ranu v sliznici žalúdka alebo dvanástnika, horného konca tenkého čreva. Príčinou ich vzniku môže byť napríklad infekcia baktériou Helicobacter pylori alebo dlhodobé užívanie protizápalových liekov, ako sú aspirín a ibuprofén. V prípade, že pacient z týchto vredov krváca, jeho stolica bude čierna, kolomažovitá s veľmi nepríjemným zápachom.  

  • Polypy 

Polypy sú nezhubné výrastky, ktoré môžu vyrásť na sliznici hrubého čreva alebo konečníka. Časom môžu tieto výrastky začať krvácať a môžu sa stať rakovinovými, preto ak ich lekári objavia počas rutinného kolonoskopicého skríningu, ihneď ich odstránia.  

  • Rakovina hrubého čreva a konečníka 

Rakovina hrubého čreva je veľmi častou formou rakoviny, ktorá má tendenciu postupovať pomaly. Ak sa zachytí včas, je úspešnosť jej liečby veľmi vysoká. Rakovina konečníka, aj keď je oveľa zriedkavejšia, je tiež zvyčajne dobre  liečiteľná v prípade skorej diagnostiky a liečby.   

Čo nám vie povedať farba krvi v stolici? 

Farba krvi, ktorú v stolici vidíte, môže naznačovať, z ktorej časti tráviaceho traktu krvácanie pochádza.  

  • Tmavá, dechtovitá krv 

Čím dlhšie putuje krv tráviacim traktom, tým tmavšia bude. Je to kvôli chemikáliám, ktoré sa v tráviacom trakte nachádzajú. Tieto chemické látky prirodzene rozkladajú všetko, čo im príde pod ruku, a krv nie je výnimkou.

Stolica s natrávenou krvou sa nazýva meléna. Pripomína kolomaž a veľmi nepríjemne zapácha. Často poukazuje na krvácanie zo žalúdka, napríklad z vredov.     

  • Tmavočervená krv 

Krv tmavočervenej alebo gaštanovej farby môže značiť krvácanie v hrubom alebo v tenkom čreve.  

  • Jasnočervená krv 

Ak máte v stolici krv jasnočervenej farby, môže to znamenať, že ku krvácaniu dochádza nižšie v tráviacom trakte. To je na konci hrubého čreva alebo v konečníku. Jasná červená krv sa môže vyskytnúť aj pri krvácaní z vyšších častí tráviaceho traktu v prípade, že ním prejde veľmi rýchlo a nestihne sa natráviť.  

Autor: crystal light/Shutterstock

Hoci krv v stolici nevidíme, neznamená to, že tam nie je 

Krv sa môže v stolici nachádzať, aj keď nie je viditeľná voľným okom. Takéto krvácanie sa nazýva okultné alebo skryté. Nebezpečné je práve v tom, že ho pacient nevidí a keď nemá iné ťažkosti, ani nemusí vedieť, že sa mu v čreve rozvíja nejaký zdravotný problém. 

Práve preto je dôležitý včasný skríning. Test na skryté krvácanie v stolici by mal pravidelne absolvovať každý nad 50 rokov, aj keď ideálne je začať už okolo 40. roku života. 

Poistenci zdravotnej poisťovne Dôvera majú nárok na nadštandardnú prevenciu: bezplatné vyšetrenie rakoviny hrubého čreva a konečníka môžu absolvovať počas preventívnej prehliadky už od veku 40 rokov. Zákonný nárok na bezplatné vyšetrenie je od veku 50 rokov.

Ktoré potraviny môžu imitovať krvavú stolicu? 

Určité potraviny môžu zmeniť zafarbenie stolice tak, že to v nej imituje prítomnosť krvi.  Medzi tieto potraviny patria sladké drievko, červená repa, brusnice, čučoriedky, spracované potraviny obsahujúce potravinárske farbivo alebo výživové doplnky so železom. Ak si všimnete, že máte tmavšiu stolicu ako obvykle, spomeňte si aj na to, čo ste nedávno jedli. Existuje šanca, že práve to môže byť príčina nezvyčajného zafarbenia stolice.  

Môže zápcha viesť ku krvi v stolici? 

Strávite kvôli zápche dlhý čas na záchode prílišným tlačením na konečník? Tvrdá stolica a veľký tlak môžu viesť k stavom, ako sú hemoroidy alebo natrhnutie sliznice a kože v oblasti konečníka. Ak uvidíte na toaletnom papieri krv, myslite aj na to, či to nemôže byť spôsobené zápchou. 

Ako prebieha diagnostika krvi v stolici? 

Počas diagnostiky sa lekár najprv popýta pacienta otázky ohľadne farby a množstva krvi v stolici, ako aj otázky na prípadnú bolesť a iné komplikácie. Lekár môže tiež dať urobiť kompletný krvný obraz, ktorý pomôže určiť rozsah straty krvi.  

Na diagnostiku krvácania z tráviaceho traktu sa tiež používa: 

  • Digitálne rektálne vyšetrenie 

Toto vyšetrenie zahŕňa vloženie prstu do konečníka na identifikáciu hemoroidov alebo iných príčin krvácania v konečníku.  

  • Endoskopia 

Endoskopia zahŕňa vloženie tenkej ohybnej trubice s kamerou na jednom konci do tráviaceho traktu. Vďaka kamere vidia lekári na obrazovke, kde sa nachádza zdroj krvácania. Horná endoskopia zahŕňa vedenie endoskopu cez ústa  dole do horného tráviaceho traktu. Kolonoskopia je forma endoskopie, ktorá zahŕňa vloženie endoskopu do konečníka a cez dolný tráviaci trakt. 

Autor: Vinichenko Ihor/Shutterstock
  • Test na okultné krvácanie 

Lekár vám dá skúmavku, do ktorej si odoberiete vzorku stolice. Tá sa následne pošle na rozbor. Test si môžete tiež zakúpiť v lekárni a urobiť si ho rýchlo doma. 

Ako prebieha liečba pri zistenej krvi v stolici? 

Vo väčšine prípadov môže byť krvácanie z konečníka liečené starostlivosťou o príčinu krvácania. Krvácanie z konečníka je často súčasťou väčšieho problému, o ktorý je potrebné sa postarať. Po liečbe tohto stavu sa krvácanie zvyčajne zastaví.

Možnosti liečby sa môžu líšiť v závislosti od toho, čo krvácanie vyvoláva. Stavy, ako sú análne trhliny, môžu v priebehu času zmiznúť samy alebo môžu byť liečené masťami.

Hemoroidy sú ďalšou častou príčinou krvácania z konečníka, ktoré možno liečiť buď riešením problémov so zápchou, zmenou stravy a príjmu vody, alebo možnou operáciou.

Ak pacientovi krvácanie z konečníka spôsobuje rakovina, lekári mu ihneď zostavia liečebný plán v závislosti od typu, štádia a lokalizácie nádoru. 

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

Rectal Bleeding

Blood in stool

Co je fob test

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť pri veľkej potrebe. krv v stolicihemoroidykonečníkkrvácanie z konečníka