10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Krvácanie z nosa

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Krvácanie z nosa je bežný jav, s ktorým sa pravdepodobne stretol každý človek. Preto sa netreba obávať, ak k nemu dôjde raz za čas a dá sa zastaviť. Nosová sliznica je bohato prekrvená, môže sa ľahko poškodiť a krvácať. Krvácanie z nosa najčastejšie postihuje deti od 3 do 10 rokov. Nezriedka ho spôsobuje špáranie v nose, smrkanie, nadmerné používanie nosových sprejov. Príčina však môže byť aj závažnejšia, napríklad úrazy a nádory v oblasti hlavy. Ak človek krváca z nosa pričasto alebo krvácanie nemožno zastaviť, je nutné vyhľadať lekársku pomoc.

Vznik a príčiny

Dýchanie suchého vzduchu je najčastejšou príčinou krvácania z nosa. Suché prostredie a centrálne kúrenie dokážu spôsobiť vysušenie nosovej sliznice. Vznikajú na nej chrasty, ktoré po odlúpnutí zapríčinia krvácanie. Riešením tohto problému je používanie zvlhčovača vzduchu a vetranie miestnosti.

Špáranie v nose a silné fúkanie pri smrkaní môžu byť príčinou prasknutia cievky v nose, to vyvolá krvácanie. Riešením je obmedzenie zlozvykov. V lete býva problémom alergia, ktorá zaviní opuch a podráždenie sliznice. Liečba spočíva v užívaní liekov na alergiu, predovšetkým antihistaminík. Vysoká nadmorská výška a studený vzduch taktiež môžu spôsobiť krvácanie z nosa. Predchádzať týmto faktorom sa nedá.

Krvácanie z nosa môže byť prítomné u tehotných žienv druhom trimestri. Príčinou je zmena hormonálnej aktivity organizmu a zvýšený objem krvi v tele matky. Ak sa nevyskytuje často, nemali by znamenať žiaden problém. Zvýšenú náchylnosť na krvácanie majú ľudia s vysokým krvným tlakom, aterosklerózou, leukémiou a so zníženou zrážanlivosťou krvi. Pri týchto ochoreniach dochádza k ľahšiemu poškodeniu steny ciev. Riešením je liečba kauzálneho ochorenia.

Niektoré lieky na riedenie krvi ako warfarín, heparín, kyselina acetylsalicylová alebo lieky na bolesť naproxen a ibuprofen často bývajú dôvodom krvácania z nosa. Ak sa vyskytne, je potrebná konzultácia s lekárom. Krvácanie z nosa môže byť prvým príznakom a závažným diagnostickým ukazovateľom komplikovaných stavov, napríklad zlomeniny a nádoru v oblasti hlavy.

Liečba

Ako zastaviť krvácanie z nosa:

  • Posadiť sa s predklonenou hlavou (nezakláňať sa, aby krv nezatekala do pažeráka a následne do žalúdka, mohla by ho podráždiť a vyvolať vracanie).
  • Pritlačiť mäkké časti nosa k sebe na 10–15 minút. Nosové dierky sa tak upchajú a krvácanie sa zastaví.
  • Pri upchatom nose treba dýchať ústami.
  • Studený obklad na nos (zúžia sa cievy).
  • Po zastavení krvácania sa neodporúča 2 hodiny fyzická aktivita, smrkanie a pitie horúcich nápojov.

Ak sa krvácanie nepodarí zastaviť, treba vyhľadať lekársku pomoc.

Prevencia

V rámci prevencie je vhodný príjem vitamínu C, prospieva totiž cievnemu systému. Okrem vitamínov je pre cievy dôležité železo, zinok a nenasýtené mastné kyseliny. Vítaná je aj konzumácia mandlí a maku, ktoré obsahujú horčík a vápnik.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
krvácanie z nosanossmrkanie