Laryngitída

Diagnostika

Diagnostika sa opiera o vyšetrenia zrakom za použitia laryngoskopu či stroboskopu. V klinickom náleze sa prejaví erytém a opuch hrtana, hrtan je suchý. Ďalej je možné identifikovať krvné cievy, lepkavú sekréciu medzi hlasivkami. Ak sú prítomné aj iné príznaky je nutné ďalšie vyšetrenie stavu. Jedná sa o problémy pri prehĺtaní, stridor, bolesť uší, nečakaná strata hmotnosti, rádioterapia (ožarovanie) v oblasti krku, nedávne operácie v oblasti krku (endotracheálna trubica a pod.).

Príčiny / spúšťače

Laryngitída môže byť infekčného alebo neinfekčného pôvodu. Výsledný zápal hlasiviek spôsobuje skreslenie hlasu, ktorý hlasivky svojim kmitom pri prechode vzduchu produkujú. Zvyčajne sa laryngitída rozvíja ako reakcia buď na infekčný agens, ale môže sa vyvíjať aj ako výsledok traumy hlasiviek alebo ako alergická reakcia. Chronická laryngitída môže byť tiež spôsobená závažnejšími problémami ako sú poškodenia nervov, vredy, polypy alebo nádory na hlasivkách.

Príznaky a symptómy

Hlavným príznakom laryngitídy je chrapľavý hlas. Môže nadobúdať rôznu kvalitu, mení sa jeho výška a hlasitosť. Pretože laryngitída môže mať rôzne príčiny, môžu sa pri jednotlivých variantoch líšiť aj klinické príznaky. Patria k nim pocit suchosti a bolesť v krku, kašeľ, zvýšená produkcia slín, dysfágia (pocit uviaznutia hltu v krku), pocit ,,knedle“ v hrdle – opuch hrtana, nešpecifické príznaky chrípky a prechladnutia, opuch lymfatických uzlín na krku, myalgia (bolesť svalov) a problémy s dýchaním (predovšetkým u detí).

Laryngitída môže mať akútny priebeh (príznaky trvajúce do 3 dní) a chronický s trvaním klinických príznakov nad 3 týždne. Akútna laryngitída môže vznikať na podklade vírusovej, bakteriálnej, mykotickej či traumatickej afekcii hlasiviek a ich väzív.

Vírusová forma

K najčastejším patrí vírusový pôvod vzniku, hrtan napádajú rinovírusy, vírus chrípky, parainfluenza vírus, adenovírus, koronavírus a RSV. Pacienti, ktorí majú oslabený imunitný systém môžu byť ohrození aj vírusom ako je herpes, HIV a coxsackie vírus.

Bakteriálna forma

Bakteriálny pôvod laryngitídy sa môže vyvinúť spoločne alebo v dôsledku vírusovej infekcie. K bežným bakteriálnym kmeňom patria streptokoky skupiny A, Streptococcus pneumoniae, C. diphtheriae, M. catarrhalis, Haemophilus influenzae, Bordetella pertussis, Bacillus anthracis a M. tuberculosis.

Mykotická forma

Mykotická forma sa môže vyvinúť ako následok inhalovania kortikosteroidov alebo aplikácie antibiotík, najmä u pacientov s narušenou obranyschopnosťou (imunitná dysfunkcia).

Traumatická forma

Vzniká na základe preťažovania hlasiviek a ich závesného aparátu, hlasným hovorením, kričaním. Trauma môže byť spôsobená aj endotracheálnou intubáciou.

Medzi chronické formy patrí laryngitída na podklade alergickej reakcie, refluxu a autoimunitného ochorenia.

Alergická forma

Je tu nejasná súvislosť s astmou.

Refluxná forma

Zápal spôsobený gastroezofageálnym refluxom (návrat HCL zo žalúdka cez dolný pažerákový zvierač do pažeráka.

Autoimunitná forma

Približne 30 – 75 % osôb s reumatoidnou artritídou hlási symptómy laryngitídy.

Liečba, prevencia, kontrola

Liečba býva často iba podporná, vždy však závisí od typu a závažnosti laryngitídy. Všeobecné opatrenia na zmiernenie príznakov laryngitídy zahŕňajú najmä zmenu životného štýlu, hydratáciu a zvlhčovanie. Vokálna hygiena je veľmi dôležitá pre zmiernenie symptómov laryngitídy. Dôležitý je pri nej hlasový pokoj, dostatočný pitný režim, zníženie príjmu kofeínu, alkoholu a nikotínu.

Akútna forma laryngitídy vyžaduje pokojný režim, podľa charakteru podávanie analgetík, antibiotík, mukolitík a prípadne antimykotických prípravkov. Chronická forma na podklade refluxu vyžaduje úpravu životosprávy.