10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Ménièrova choroba

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pre Ménièrovuchorobu sú typické záchvaty závratu, zvonenia v ušiach a zhoršenia sluchu. Presná príčina choroby nie je doposiaľ objasnená. Najčastejšie postihuje len jedno ucho a začína sa medzi 20. až 50. rokom života. Neexistuje doposiaľ liečba, ktorá by umožnila chorobu úplne vyliečiť. Napriek tomu existujú liečebné postupy, ktoré dokážu nepríjemné príznaky významne zmierniť.

Vznik a príčiny

Dôvody ochorenia a jeho príznakov nie sú detailne známe. Odborníci sa však domnievajú, že ide o problém vo vnútornom uchu. Tam sa nachádza sluchový a rovnovážny orgán, tvorený vačkami a kanálikmi, ktoré sú vyplnené špeciálnou tekutinou (endolymfa). Predpokladá sa, že pri Ménièrovej chorobe dochádza k zvýšeniu množstva endolymfy. To dráždi orgány a vytvára typické prejavy, ale čo tento prebytok tekutiny spôsobuje, nie je celkom jasné. Niektorí vedci ho dávajú do súvislosti s dedičnosťou, s blokádou odtoku tekutiny, alergiami či s poruchami imunitného systému. Najpravdepodobnejšia je však kombinácia viacerých faktorov.

Príznaky

Ménièrova choroba sa charakteristicky prejavuje v záchvatoch. Tie vo väčšine prípadov trvajú minúty až hodiny. Prejavmi bývajú epizódy vertiga, závratu. Je to klamlivý pocit pohybu (napríklad točenia) tela v priestore alebo pohybu okolia. Často býva sprevádzaný nevoľnosťou a vracaním. Okrem toho sa objavuje zvonenie alebo pískanie v ušiach a náhle zhoršenie sluchu. Aj keď záchvaty trvajú len krátko, doznievať môžu aj niekoľko dní. Bežne sa objavujú niekoľkokrát týždenne. V iných prípadoch ich môžu deliť týždne, dokonca až roky.

Diagnostika

Vyšetrenie a stanovenie diagnózy Ménièrovej choroby má v rukách špecialista (ORL lekár), ktorý uši a rovnováhu vyšetrí. Časté býva vyšetrenie schopnosti sluchu (audiometria). Keďže podobné príznaky môžu spôsobovať aj iné chorobné stavy (napríklad infekcie ucha), pacienta treba celkovo vyšetriť alebo zvážiť krvné testy.

Liečba

Neexistuje žiadna liečba, ktorá by dokázala Ménièrovu chorobu úplne vyliečiť. Avšak existujú liečebné postupy, ktoré výrazne ovplyvnia príznaky a znížia množstvo záchvatov. Na uľahčenie priebehu záchvatu lekár môže predpísať lieky na zmiernenie závratu (diazepam) a proti nevoľnosti.

Z dlhodobého hľadiska u niektorých ľudí zaberajú diuretiká. Je to skupina liekov, ktorá vylučuje z tela vodu jej vymočením, niekedy však môžu zhoršiť sluchové schopnosti. Dôležitou súčasťou pri trvalých problémoch je odborne vedená rehabilitácia. Jej cieľom je predovšetkým zlepšenie rovnováhy. Lekár môže taktiež pomôcť pacientovi so zlepšením sluchu. V niektorých prípadoch môže pomôcť injekčné podávanie liekov priamo do ucha. Na tieto účely sa využíva antibiotikum gentamycín a protizápalové steroidy. Vo veľmi vážnych situáciách je jediným východiskom operácia vnútorného ucha a nervov.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
ménièrova chorobanevoľnostpískanie v ušiachslabší sluchušivracanie