Obličky sú párový orgán v dutine brušnej. Ich hlavnou úlohou je filtrovať krv a odstraňovať odpadové látky z organizmu v podobe moču. Príčina vzniku tohto ochorenia nie je úplne známa, existujú však rizikové faktory, pri ktorých sa preukázala spojitosť s nádorom obličiek. Väčšinou sa vyskytuje u mužov vo veku od 50 do 70 rokov. V raných štádiách je nádor dlho bez príznakov, v neskorších štádiách sa začínajú objavovať symptómy ako krv v moči, bolesť, hmatateľnosť nádoru. Metódy používané na liečbu nádoru sú chirurgická operácia, chemoterapia, ožarovanie, biologická liečba. Ako pri každom zhubnom nádore, aj v tomto prípade platí, že čím skôr sa začne s terapiou, tým je úspešnosť liečby vyššia.
Liečba závisí od štádia ochorenia a celkového stavu pacienta. Rozhodujúci faktor pri výbere liečby je výskyt metastáz v organizme. Nezastupiteľné miesto v liečbe nádorov má chirurgická operácia. Ďalej sa používa ožarovanie, chemoterapia, biologická liečba, cielená terapia. Cielená terapia je nový typ liečby, ktorý blokuje rast nádoru tým, že cielene zabíja len rakovinové bunky bez poškodenia buniek zdravých.
V prevencii možno ovplyvniť len vonkajšie rizikové faktory, a to zmenou stravovacích návykov, pestrou stravou bohatou na vitamíny, dostatkom pohybu, neužívaním nadmerného množstva nesteroidných antiflogistík a obmedzením fajčenia.
Príčina vzniku nádorového ochorenia obličiek nie je známa. Rizikové faktory rozdeľujeme na vonkajšie a vnútorné (genetické). Medzi vonkajšie faktory patrí obezita, fajčenie, vysoký krvný tlak, liečba dialýzou, nesteroidné antiflogistiká. Genetické faktory zahŕňajú symptómy ako Von Hippelova-Lindauova choroba , Birt-Hogg-Dubé syndróm a iné.
Nádorové ochorenie obličiek je v raných štádiách často bez príznakov. Keď ochorenie postupuje, začínajú sa objavovať symptómy ako bolesť v oblasti obličiek, hmatateľnosť obličky, krv v moči, nevysvetliteľné chudnutie, strata chuti do jedla, problémy so zrakom, pretrvávajúca bolesť na jednej strane chrbta, u žien nadmerný rast vlasov, u mužov zväčšenie žíl nachádzajúcich sa v miešku.
Diagnózu stanoví lekár na základe anamnézy a klinického vyšetrenia. V anamnéze sa môže pýtať, či sa u niekoho z rodiny nevyskytlo ochorenie obličiek. Klinické vyšetrenie zahŕňa prehmatanie brucha. Odber moču a krvi sa zasiela na laboratórne vyšetrenie. Medzi zobrazovacie diagnostické metódy radíme ultrazvuk brucha a panvy a počítačovú tomografiu (CT). Najpresnejším vyšetrením je biopsia, ňou sa zistí, či ide o nádor, alebo cystu.
Ak diagnóza určí, že ide o zhubný nádor, robia sa ďalšie vyšetrenia na zistenie, kde všade sa nádor rozšíril (staging). Nádor obličiek má 4 štádiá. Čím je štádium vyššie, tým je liečba menej úspešná. Metódy používané na určenie štádia sú RTG pľúc, skenovanie kostí, pozitrónová emisná tomografia (PET).