10.06.2019 • 7 minút na prečítanie

Náhla bolesť kĺbov

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Bolesť kĺbov (artralgia) je po vylúčení traumatického poranenia najčastejším príznakom zápalu kĺba (artritída). Prejavuje sa pocitom tepla v zapálenom kĺbe, opuchom, redukciou pohybu a menej často začervenaním. Artritída môže postihnúť kĺby končatín, ale aj kĺby osovej časti kostry, ako je chrbtica a panva. Bolesť sa v niektorých prípadoch vyskytuje pri pohybe kĺbu, inokedy aj v pokoji.

Vznik a príčiny

Rôzne klinické stavy a ochorenia majú tendenciu ovplyvňovať rôzny počet kĺbov. Preto lekár posudzuje možný zdroj bolesti a jeho príčinu. Niektoré choroby sa prejavujú postihnutím jedného kĺba, iné postihujú obe strany tela súmerne (kolenný kĺb, ramenné kĺby). V týchto prípadoch ide o symetrickú artritídu. Bolesť jedného kĺba je monoartikulárna. V dôsledku pôsobenia sily, tlaku, napätia a podobne sa kĺb môže poškodiť mechanicky. Bolesť je tiež častým príznakom systémového poškodenia iným agensom (vírusy, baktérie), ktorý indikuje zápal kĺbu (artritída). Symptóm, ktorý sa niekedy javí ako bolesť, môže v skutočnosti vznikať v štruktúre mimo kĺba, napríklad vo väzive, v šľache alebo vo svaloch. Príkladmi takýchto porúch sú burzitída, tendinitída, podvrtnutia, vykĺbenia a podobne. Medzi bežné príčiny artritídy jedného kĺba patrí infekčná artritída, dna a osteoartritída. Bolesť kĺbov však môže byť prvým príznakom poruchy, ktorá postihuje iné orgány v tele. Do tejto skupiny patria autoimunitné ochorenia a infekcie. Bolesť, ktorá sa vyvíja v jednom kĺbe, však môže byť tiež prvým príznakom poruchy, ktorá nakoniec ovplyvní mnohé kĺby.

Vo všetkých vekových kategóriách medzi najčastejšie príčiny náhlej bolesti v jednom kĺbe patria poranenia, infekcie a hromadenie kryštálov v kĺbovom puzdre. Častou infekčnou príčinou bolesti kĺba v skupine mladých dospelých je kvapavka – sexuálne prenosné ochorenie, ktoré sa krvnou cestou dostáva dovnútra kĺba a vyvoláva gonokokovú infekciu, prejavujúcu sa opuchnutím a prehriatím kĺba. Zápal môže byť spôsobený aj dnou či reumatoidnou artritídou. V populácii starších dospelých je najčastejšou príčinou bolesti osteoartritída a ochorenia vyvolávajúce vznik a hromadenie kryštálikov v kĺboch (dna a pyrofosfátová artropatia). Najnebezpečnejšou príčinou bolesti kĺbu je však infekčná artritída, ktorá môže poškodiť štruktúry vnútri kĺba už v priebehu niekoľkých hodín, môže to viesť ku vzniku trvalej artritídy. Medzi menej časté príčiny náhlej bolesti jedného kĺba patrí poškodenie a rozpad niektorej kosti, spôsobené zmenou cirkulácie krvi (osteonekróza), ale i nádory postihujúce kĺby (pigmentovaná villonodulárna synovitída) alebo prítomnosť krvi v kĺbe (hemartróza) a poruchy, ktoré zvyčajne spôsobujú bolesť vo viac ako jednom kĺbe, ako je reaktívna artritída. V prípade psoriázy je častou komplikáciou psoriatická artritída, pre ktorú je typická lokalizácia bolesti v jednom kĺbe. Zvyčajne je spojená s opuchom v mieste výskytu.

Príznaky

Artritídy indukované kryštálom (dna a pyrofosfátová artritída) sa prejavujú náhlou a silnou bolesťou kĺba, opuchom, pocitom zvýšeného tepla v postihnutom kĺbe a znížením rozsahu pohybu. Typickou lokalizáciou týchto typov ochorení je palec na dolnej končatine, členok, zápästie a kolená. Niekedy sú tieto stavy sprevádzané začervenaním kože. V prípade hemartrózy (prítomnosť krvi v kĺbe) sú príznaky spontánne alebo sa objavujú krátko po zranení. Infekčná artritída (spôsobená napríklad bakteriálnou, plesňovou či vírusovou infekciou alebo tuberkulózou) sa prejavuje náhlou a silnou bolesťou, opuchom, pocitom tepla a znížením rozsahu pohybu v poškodenom kĺbe. Poranenie (ako je zlomenina) a abnormalita vnútri kĺba, ktorá zasahuje do jeho pohybu (napríklad abnormálna kĺbová chrupka v dôsledku roztrhnutia menisku) sa prejaví ihneď po poranení silnou bolesťou, často sprevádzanou opuchom. Lymská borelióza, ochorenie prenášané uhryznutím infikovaným kliešťom, sa okrem iných symptómov (celková bolestivosť, horúčka a ťažká únava) prejavuje pocitom náhlej bolesti v jednom kĺbe, pričom táto bolesť sa presúva z jedného kĺba do druhého. Bolesť sa zvyčajne začína niekoľko dní až týždňov po tom, ako sa u človeka objavila typická vyrážka alebo jedna či viacero červených škvŕn s jasným stredom. Osteoartrózu sprevádza pomaly sa vyvíjajúca progresívna bolesť, ktorá postihuje predovšetkým starších ľudí, alebo sa objavuje v prípadoch nadmerného zaťaženia niektorého kĺba v rámci profesie či životného štýlu (rezbári, robotníci, ale aj mladí ľudia, ktorí často používajú tablet a smartfón).

Diagnostika

S diagnostikou príčiny bolesti kĺba začína ortopéd na základe anamnézy, doplní ju biochemickými a zobrazovacími technikami. V niektorých prípadoch je nutné odobrať vzorku z tekutiny, ktorá obklopuje kĺb. Po sterilizácii oblasti antiseptickým roztokom a znecitlivením tkaniva anestetikom zavedie lekár do kĺba tenkú ihlu a odoberie tekutinu (kĺbová aspirácia alebo artrocentéza). Tekutina sa zvyčajne testuje okrem iného na baktérie, ktoré môžu spôsobiť infekciu, a vyšetruje sa pod mikroskopom na prítomnosť kryštálov, ktoré spôsobujú dnu. Röntgenové lúče sú užitočné pri diagnostike zlomenín a niekedy aj kostných nádorov alebo osteonekrózy. Magnetické rezonančné zobrazenie (MRI) alebo počítačová tomografia (CT) môžu podrobnejšie odhaliť abnormality kostí, kĺbov, šliach a svalov. Využívajú sa na diagnostiku abnormalít kostí a kĺbov, ktoré nemusia byť jasne rozpoznateľné pri röntgenovom vyšetrení, a abnormalít mäkkých tkanív, ako sú abnormality rotačných manžiet v ramenách, poškodenie menisku a podobne. Krvné testy sú príležitostne potrebné pri diagnostike alebo vylúčení lymskej boreliózy.

Liečba

Najefektívnejší spôsob na zmiernenie bolesti kĺbov je liečenie choroby, ktorá bolesť spôsobuje. Bolesť totiž nie je ochorenie, ale varovný signál, že v tele niečo nie je v poriadku. Odstránením bolesti sa teda príčina bolesti neeliminuje, iba sa utlmia jej príznaky.

Pri liečbe infekčnej artritídy súindikované antibiotiká. V prípade zlomenín kostí je prvým krokom liečby a zmiernenia bolesti okamžitá imobilizácia poškodeného kĺba. Lieky sa často používajú na zmiernenie zápalu kĺbov i bez ohľadu na možnú príčinu. Zahŕňajú nesteroidné protizápalové lieky, pri obzvlášť závažných zápaloch aj kortikosteroidy. Niekedy sa na zmiernenie bolesti využíva pôsobenie na miesto, kde sa sval pripája na kosť prostredníctvom úponu. Aplikácia chladu (napríklad ľadom) je najlepší liečebný postup okamžite po vzniku poranenia a môže sa použiť na zmiernenie bolesti spôsobenej zápalom kĺbov. Použitie tepla (termofór) môže znížiť bolesť tak, že zmierni kŕče vo svaloch v okolí kĺbov.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
artritídabolesti kĺbovkĺbypocit teplazačervenanie