27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Nechtová mykóza

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Spôsobujú ju huby alebo kvasinky. Kvasinkové infekcie postihujú najčastejšie nechty rúk, kým hubové infekcie začínajú prevažne na nohách. Napriek tomu, že plesňové ochorenie nechtov mnohí považujú iba za kozmetický problém, ide o chronické nákazlivé ochorenie.

Onychomykóza

Teplo, vlhko, tesná obuv. Ideálne prostredie na rozvoj nechtových plesní. Plesňové (mykotické) postihnutia nechtov patria medzi najčastejšie choroby nechtov, predstavujú 20 – 40 % chorôb nechtov.

Onychomykóza je infekcia nechtovej jednotky spôsobená hubami alebo kvasinkami. Hubové mikroorganizmy sú mimoriadne odolné voči nepriaznivým vplyvom vonkajšieho prostredia a ich jednotlivé druhy sú bohato zastúpené vo vonkajšom prostredí.

Keratínové štruktúry nechtových platničiek sú priaznivým prostredím na uplatnenie parazitárnych vlastností viacerých druhov mikroskopických húb. Vo väčšine prípadov dochádza k rozšíreniu infekcie na nechty z dermatomykózy okolitej kože medziprstia alebo stupají. Huby môžu na koži človeka prežívať aj bez zreteľných chorobných zmien, ktoré sa dostavia až po mikrotraumatizácii kože alebo jej dlhodobej macerácii vlhkom.

Príčina vzniku a výskyt

Spektrum húb spôsobujúcich mykózy nechtov je veľmi široké. Výskyt onychomykózy v populácii súvisí s vekom, pohlavím, sprievodnými chorobami, zamestnaním, záľubami, druhom obuvi, osobnou hygienou, frekvenciou cestovania, podnebím. Medzi najčastejších pôvodcov patria dermatofyty – Trichophyton rubrum a iné.

Z kvasinkových pôvodcov je to najčastejšie Candida albicans a Candida tropicalis. Kvasinkové infekcie postihujú najčastejšie nechty rúk, kým hubové infekcie začínajú prevažne na nohách. Muži sú postihnutí častejšie, pravdepodobne z dôvodu opakovaného poškodenia nechtov pri športe a voľnočasových aktivitách. Nechty na nohách sú asi 7-krát častejšie postihnuté ako nechty na rukách, z dôvodu 3-krát pomalšieho rastu.

Medzi predisponujúce faktory nechtovej mykózy patria poruchy prekrvenia dolných končatín, najmä chronická žilová nedostatočnosť, ale aj periférne tepnové obliterujúce ochorenie. Existuje aj súvis s fajčením, ako aj s cukrovkou. Riziko nechtovej mykózy je u diabetikov je takmer 3x vyššie ako u osôb bez tohto ochorenia. Väčšinou sa nákaza na nechty rozšíri z postihnutej kože toho istého jedinca, možno však pozorovať aj primárny prenos kontaminovanými predmetmi – nástroje na pedikúru, použitie obuvi alebo textílií chorých osôb, kontakt s kontaminovanou dlážkou v sprchách, kúpaliskách, telocvičniach.

Klinické prejavy pri postihnutí hubami

Najčastejším klinickým variantom je distálna a laterálna onychomykóza (obrázok č. 1).

Nechtová mykóza

Postihnutý necht postupne mení farbu, tvar a štruktúru. Infekcia začína od voľného okraja nechta smerom k zadnému nechtovému valu a pôvodca sa drží na spodnej strane nechtovej platničky. Prejavuje sa značným zhrubnutím nechtovej platničky, žltými pruhmi a drobivosťou (necht sa drobí, rozsypáva). Dochádza k oddeleniu platničky od nechtového lôžka.

Proximálna subunguálna onychomykóza je vzácna, väčšinou sa vyskytuje u pacientov so zníženou imunitou (napr. pri AIDS).

Biela superficiálna onychomykóza je jediný typ nechtovej mykózy, ktorý sa šíri po hornej ploche nechtu. Biele kriedové hmoty na povrchu nechta je možné pomerne ľahko odstrániť a pod nimi je normálne ružovo presvitajúca nechtová platnička. Prejavuje sa ako bodovité, porcelánovo biele plochy, náhodne roztrúsené po povrchu nechtovej platničky, ktoré môžu splývať a postihovať nakoniec celý jej povrch.

Endonyx sa vyskytuje veľmi zriedkavo, lézie postihujú strednú vrstvu nechta, horné a spodné plochy nechta sú neporušené. Nechtová platnička je belavo sfarbená.

Totálna dystrofická onychomykóza je najťažší stupeň, kedy je celý necht silne zhrubnutý, deformovaný a rozpadá sa. V tomto štádiu býva už poškodené aj zárodočné tkanivo nechta, koreň (matrix), necht sa spravidla nedá úplne vyliečiť.

Kvasinkové postihnutie

Na rozdiel od hubových infekcií sú kvasinkové postihnutia nechtov nápadné tým, že ich takmer vždy sprevádza zápalová reakcia paronychiálneho tkaniva. Tieto infekcie najčastejšie postihujú nechty rúk. Začínajú akútnym zápalom a opuchom. Objavujú sa zmeny sfarbenia so škvrnami bielej, žltej, zelenej až čiernej farby, na nechte sa vytvárajú pozdĺžne a priečne zárezy, platnička stráca lesk. Nechty sú stenčené alebo menej často zhrubnuté a oddeľujú sa od lôžka.

Na vzniku kvasinkovej infekcie nechtov sa podieľajú viaceré faktory, napr. dlhodobá macerácia rúk vlhkosťou (umývačky riadu, dojičky), traumatizácia koncových článkov prstov, poruchy periférnej cirkulácie, cukrovka, dlhodobá liečba cytostatikami alebo širokospektrálnymi antibiotikami.

Diagnostika

Hubový pôvod nechtových zmien je nutné potvrdiť mykologickým vyšetrením. Za „zlatý štandard“ sa považuje mikroskopické vyšetrenie spolu s kultivačným dôkazom pôvodcu. Vyšetrujú sa zhrubnuté (hyperkeratotické) vrstvy pod nechtovou platničkou, zriedkavejšie úlomky nechta z poškodených miest na jeho povrchu. K získaniu plnohodnotnej vzorky je treba preniknúť pokiaľ možno až na rozhranie medzi zdravou a klinicky zmenenou časťou nechta. 

Pri podozrení na kvasinkové postihnutie nechta sa vyšetruje sekrét zo zapáleného tkaniva, ako aj úlomky poškodeného nechta. V ojedinelých prípadoch sa robí aj histopatologické vyšetrenie, zvlášť v diferenciálnej diagnostike iných chorôb (psoriáza, lišaj a iné).

Liečba

Plesňové ochorenie nechtov mnohí považujú iba za „kozmetický problém“, ale nie je to správne. Ide o chronické ochorenie s výrazne negatívnym fyzickým a psychologickým dosahom. U diabetických pacientov predstavuje vážne riziko vzniku diabetickej nohy.

Neliečení pacienti môžu byť prameňom infekcie pre rodinných príslušníkov, môžu kontaminovať verejné kúpaliská a iné zariadenia. Preto je nutné onychomykózu správne liečiť.

V liečbe sa používajú lokálnesystémové antimykotiká alebo kombinácia oboch. Liečba má okrem likvidácie patogénu za cieľ byť aj preventívnym opatrením voči ďalšiemu šíreniu nákazy. Optimálny liečebný plán by mal byť založený na mikroskopickom a následne na kultivačnom vyšetrení a podľa určenia pôvodcu nákazy na zvolení správneho antimykotika.

Lokálna antimykotická liečba je indikovaná v prípadoch, ak okrajovo lokalizovaná mykóza zasahuje menej než polovicu nechtovej platničky, ak nie je postihnuté zárodočné tkanivo nechta, ako prevencia u pacientov s rizikom návratu ochorenia, u detí, s tenkými, rýchlo rastúcimi nechtami a u pacientov, u ktorých nie je vhodná systémová liečba.

V lokálnej liečbe sa používajú prípravky vo forme roztokov a krémov. Môžu obsahovať nielen antimykotickú účinnú látku, ale aj látku s funkciou narušiť nechtovú platničku a tak uľahčiť prienik antimykotika dovnútra nechta. Väčšiu penetráciu účinnej látky do nechtovej platničky umožňujú prípravky vo forme laku.

Celková antimykotická liečba je odporúčaná, ak je postihnutých viac ako 50 % plochy nechtovej platničky palca nohy alebo pri mykóze viacerých, či všetkých nechtov, ak je postihnuté zárodočné tkanivo nechta a vtedy, ak sa predpokladá nedostatočné lokálne preniknutie liečiva. Prihliada sa tiež na pridružené choroby a celkový zdravotný stav. Liečba mykózy nôh trvá cca 3 mesiace, rúk zhruba 2 mesiace.

Kombinovaná antimykotická liečba je používaná v snahe zlepšiť liečebný výsledok a znížiť riziko recidívy. Koncentrácia orálneho antimykotika môže byť nedostatočná v okrajových častiach tela, zatiaľ čo lokálne antimykotiká nemusia dostatočne preniknúť do hlbších častí nechta. Kombinácia orálnych a lokálnych prípravkov umožňuje redukciu orálneho dávkovania.

Chirurgická liečba zahŕňa čiastočné alebo celkové odstránenie nechtovej platničky. Je to bolestivý zákrok, prináša so sebou riziká, napr. riziko vzniku infekcie. Robí sa len u silne deformovaných a zarastajúcich nechtov.

Chemické odstránenie infikovanej nechtovej platničky pomocou keratinolytických prípravkov (napr. 40 % urea, kyselina salicylová a pod.) umožňuje bezbolestné odstránenie postihnutej časti nechta a zlepšuje účinnosť lokálnej a celkovej liečby. Je vhodná a bezpečná aj u detí, tehotných žien a seniorov.

V súčasnosti je veľmi úspešná liečba laserom. Laseroterapia má minimálne množstvo nežiaducich účinkov, na rozdiel od liekov, ktoré môžu pôsobiť toxicky na pečeň. Aplikuje sa na postihnutý necht pomocou laserového lúča, ktorý presvieti celý necht. Laserové svetlo „uvarí“ hubu, pričom pokožku a okolité tkanivá zanechá bez poškodenia. Bolo preukázané, že laserové infračervené žiarenie nenávratne zneškodňuje huby. Liečba je závislá od rastu nechtov, na rukách je to v priemere 2 mesiace, na nohách asi 3 mesiace. 

Aké sú vhodné preventívne opatrenia?

  • Nechodiť naboso na verejných miestach, ako sú spoločné záchody, kúpeľne, sprchy, bazény, sauny, soláriá a posilňovne
  • Nenosiť tesnú, nevzdušnú obuv pri športe, pri práci, nepožičiavať si obuv navzájom
  • Doma mať svoje vlastné nožničky na nechty, pilník a iné nástroje na ošetrenie nechtov, tiež vlastný uterák, používať vlastné ponožky (bavlnené), pančuchy, rukavice, prať ich minimálne pri 60° C
  • Chrániť nechty pred traumatizáciou a chemikáliami (používať ochranné rukavice)
  • Dbať na dezinfekciu prístrojov na manikúru a pedikúru
  • Nohy vždy po kúpaní dobre osušiť, preventívne ich možno ošetriť antimykotickým sprejom alebo zásypom.
Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
infekciakožanechtové lôžkonechtyonychomykózaopuchnutie