10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Neuroendokrinné nádory

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Neuroendokrinné nádory sú veľmi vzácne. Vznikajú v orgánoch ako epifýza, prištítne telieska, dreň nadobličky a paraganglie. Častejšie vznikajú z neuroendokrinných buniek, ktoré sú rôzne roztrúsené v zažívacom, dýchacom a močovom trakte, v pankrease, v štítnej žľaze a v koži. Charakteristickou vlastnosťou týchto nádorov je schopnosť produkcie hormonálne aktívnych látok, ktoré môžu ovplyvňovať organizmus.Obvyklesa nazývajú podľa látky, ktorú produkujú, napríklad inzulinóm produkuje inzulín. Ich biologická povaha nie je úplne jasná. Niektoré rastú pomaly a nešíria sa, iné rastú veľmi rýchlo a sú schopnévytváraťmetastázy.

Vznik a príčiny

Presná príčina vzniku neuroendokrinných nádorov nie je známa. Niektoré tumory sú súčasťou dedičných ochorení. Vznikajú nekontrolovateľným delením neuroendokrinných buniek, ktoré vedie k tvorbe nádoru. Nádor pôsobí na organizmus produkciou hormonálne aktívnych látok, ale väčšie nádory môžu spôsobiť aj útlak orgánov.

Príznaky

Niektoré nádory sú nezhubné a zistia sa len ako náhodný nález, napríklad karcinoid apendixu. Neuroendokrinné nádory najčastejšie produkujú sérotonín, ktorý spôsobuje bolesť brucha, prípadne bolesť v hrudníku, nevoľnosť, vracanie, pokles krvného tlaku, úbytok hmotnosti, začervenanie pokožky. Typicky sa vyskytuje v pľúcach a v čreve, kde môže spôsobiť uzatvorenie malej priedušky, respektíve upchatie lúmenu čreva. Prejaví sa to kašľom až vykašliavaním krvi, prípadne v oblasti zažívacieho traktu výraznou bolestivosťou brucha.

V pankrease sa môžu vyskytovať inzulinómy, ktoré vedú k poklesu hladiny cukru v krvi, ba až k poruche centrálneho nervového systému. Gastrinóm produkuje gastrín, stimulujúci tvorbu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku. Nadmerná sekrécia kyseliny chlorovodíkovej vedie k tvorbe žalúdočných vredov. VIPóm je nádor produkujúci vazoaktívny intestinálny peptid, vedúci ku vzniku nadmerných vodnatých hnačiek. Pre glukagonóm je typická zvýšená sekrécia glukagónu. Ten zvyšuje hladinu cukru v krvi, tento stav môže vyústiť až do cukrovky. Neuroendokrinné nádory sa môžu prezentovať rôznymi klinickými príznakmi. Vyplýva to z rôznej povahy biologicky aktívnej látky, ktorú produkujú, a z miesta lokalizácie nádoru.

Diagnostika

Lekár na základe anamnézy a klinických príznakov vyšetrí pacienta a odoberie mu krv. Z krvi možno stanoviť zvýšené hladiny hormónov, prípadne degradačné produkty daných biologicky aktívnych látok. V niektorých prípadoch je potrebný hodinový zber moču na určenie koncentrácie danej látky. Medzi ďalšie vyšetrenia patrí ultrazvuk, endoskopické vyšetrenie, na určenie štádia ochorenia sa využíva najmä CT.

Liečba

Liečba závisí od typu, veľkosti a lokalizácie nádoru. Zameriava sa hlavne na potlačenie príznakov a na obmedzenie jeho veľkosti. Jediný spôsob vyliečenia je chirurgické odstránenie nádoru, to však nemusí byť vždy možné, pretože nádor sa mohol rozšíriť do rôznych miest v tele. Ďalšie možnosti terapie sú: hormonálna terapia, biologická liečba a imunoterapia.

Prevencia

Špecifická prevencia vzniku neuroendokrinných nádorov nie je známa. Vyplýva to z nejasnej príčiny vzniku a neznámych rizikových faktorov.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť bruchaepifýzaglukagonómkašeľnadobličkynevoľnostpríštitné telieskavracanievykašliavanie krvi