12.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Nezostúpené semenníky

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nezostúpené semenníky (kryptorchizmus) je patologický stav. Tieto orgány pred pôrodom neklesnú prirodzene cez slabinový kanál do mieška, ale uviaznu mimo neho. Porucha sa zvyčajne vyskytuje laterálne, asi v 10 percentách prípadov postihne oba semenníky. Bežná je u predčasne narodených jedincov mužského pohlavia, bez pričinenia lekárov však semenníky zostúpia mimo brušnej dutiny v priebehu prvých mesiacov života. Inokedy tento stav koriguje chirurgický zákrok kvôli zachovaniu plodnosti a minimalizácii vzniku rakoviny semenníkov.

Vznik a príčiny

Počas fetálneho vývinu sa semenníky vytvárajú v brušnej dutine a krátko pred pôrodom alebo v priebehu niekoľkých dní až mesiacov po pôrode postupne zostupujú cez slabinový (inguinálny) kanál do mieška. Miešok je anatomická štruktúra mimo brušnej dutiny. Deje sa to preto, že pre správny vývin mužských pohlavných buniek (spermií) je potrebná teplota približne o 4 °C nižšia, ako je teplota tela. Kryptorchismus, teda zadržanie či nezostúpenie semenníkov do mieška, patrí medzi najčastejšie vrodené poruchy mužského genitálu. Niektorí lekári uvádzajú, že za kryptorchizmus treba považovať aj neschopnosť semenníka zotrvať na svojom mieste. Tento stav postihuje takmer 1 percento donosených chlapcov vo veku do 1 roka, oveľa častejšie sa však vyskytuje v prípade predčasne narodených jedincov. Po dosiahnutí 3 mesiacov veku dieťaťa je spontánny zostup semenníka málo pravdepodobný, po 6. mesiaci úplne nepravdepodobný a vyžaduje si chirurgickú intervenciu.

Existuje niekoľko foriem tohto stavu. V prípade nezostúpeného (retinovaného) semenníka dochádza k zamedzeniu jeho zostupu cez slabinový kanál. Semenník sa pri tejto forme môže nachádzať v brušnej dutine a pri lekárskom vyšetrení nie je hmatateľný alebo sa jeho zostup môže zastaviť kdekoľvek medzi brušnou dutinou a mieškom. Ak uviazne v slabinách alebo v priestore nad mieškom, lekári ho dokážu pri vyšetrení zistiť palpačne (pohmatom).

Ďalšia forma je ektopický semenník. Tento orgán je v polohe mimo dráhy svojho fyziologického zostupu.

Anorchia je stav, keď semenník úplne chýba vinou poškodenia v priebehu prenatálneho vývinu. Tento stav je však veľmi vzácny. Pretrvávajúce nezostúpenie semenníkov predstavuje operačnú diagnózu. Medzi najvýznamnejšie riziká spojené s týmto ochorením patria poruchy plodnosti u neliečených alebo neskoro liečených detí a zvýšené riziko vzniku rakoviny semenníkov, ktorá často vedie k zníženiu či úplnej strate plodnosti a môže ohroziť život jedinca s týmto postihnutím. U pacientov s kryptorchizmom sú nádory semenníkov 30-krát častejšie. K ďalším komplikáciám patrí stočenie semenného povrazca (torzia semenníka), slabinová prietrž a pocit menejcennosti. Medzi faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku tohto stavu, patrí nízka pôrodná hmotnosť, predčasný pôrod, rodinná anamnéza, požívanie alkoholu a tabakizmus ženy počas tehotenstva, vystavenie rodičov niektorým druhom pesticídov a chemických látok (bisfenoly, ftaláty, parabény, ťažké kovy).

Príznaky

V prípade nezostúpeného semenníka, prípadne oboch týchto anatomických častí, je typickým príznakom neprítomnosť semenníka/semnníkov v miešku zaznamenaná pozorovaním aj pohmatom. V niektorých prípadoch semenník síce zostúpi do mieška, ale pri miernom tlaku sa vysúva späť k slabinovému kanálu. Tento stav je spojený s pocitom napätia, tlaku a bolesti v oblasti genitálií, prípadne slabín. Ťažšie prípady, ktoré sú spojené s komplikáciami v podobe torzie či prietrže, je bolesť výrazná a vystreľuje do brušnej dutiny.

Diagnostika

Diagnostiku najčastejšie realizuje neonatológ, detský či praktický lekár, prípadne urológ vizuálnym vyšetrením a pohmatom. Treba vykonať genetické a hormonálne vyšetrenie vrátane HCG testu, magnetickej rezonancie malej panvy a pri nejednoznačnom výsledku aj diagnostickú laparoskopiu. Pri pozitívnom náleze s prítomnosťou semenníka v intraabdominálnej oblasti sa využíva laparoskopia – zavedenie malej trubice s optikou cez malý rez v brušnej stene. Otvorená operácia využíva väčšiu operatívnu ranu. Po chirurgickom zákroku bude chirurg semenník monitorovať, aby zistil, či sa normálne vyvíja, funguje a zostáva lokalizovaný v miešku. Monitorovanie môže zahŕňať štandardné fyzické vyšetrenie, ultrazvukové vyšetrenia mieška a stanovenie hladín hormónov.

Liečba

Úspešnosť hormonálnej liečby pomocou ľudského chorionického gonadotropínu – HCG (Praedyn, Pregnyl) – je veľmi nízka, nepresahuje 20 percent. Využíva sa tiež účinok GnRH (Naferelin, gonadorelín) na zvýšenie počtu zárodočných buniek semenníka. S chirurgickou liečbou sa odporúča začať v 6. mesiaci veku, najneskôr však do ukončenia 1. roku veku dieťaťa. Po otvorení slabinového kanála je semenník spolu s cievami a semenovodmi zrekonštruovaný do najvhodnejšej anatomickej polohy. Včasná chirurgická liečba znižuje riziko neskorších komplikácií.

Niekedy môže byť semenník zle vyvinutý, abnormálny alebo odumrie. Pri operácii sa takto postihnuté tkanivá väčšinou z organizmu odstránia. V prípade odstránenia semenníka sa aplikuje hormonálna substitučná liečba pod dohľadom endokrinológa. Jej úlohou je dosiahnutie puberty a fyzickej zrelosti. Na odstránenie estetického hendikepu a psychického bloku sa využívajú silikónové implantáty, ktoré imitujú tvar a veľkosť odstráneného semenníka.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
anorchiabolesť semenníkovsemenníky