15.12.2022 • 9 minút na prečítanie

Nie je diabetes ako diabetes – v čom sa od obyčajnej cukrovky líši diabetes insipidus?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Diabetes insipidus je zriedkavo vyskytujúce sa ochorenie, ktoré spôsobuje nerovnováhu tekutín v organizme. Táto nerovnováha vedie k produkcii veľkého množstva moču a neutíchajúcemu smädu, napriek neustálemu príjmu tekutín. 

I keď sa môže zdať, že pojmy „diabetes insipidus“ a „diabetes mellitus“ spolu súvisia, pretože znejú podobne, nie je to tak. Diabetes mellitus – ktorý spôsobuje vysoké hladiny cukru v krvi a môže sa vyskytnúť ako typ 1 alebo typ 2 – je bežný stav v našej populácii a často sa označuje jednoducho ako cukrovka. Diabetes mellitus sa zvyčajne lieči podávaním inzulínu alebo iných liekov, ktoré regulujú hladinu cukru v krvi. 

Na diabetes insipidus neexistuje žiadny liek. Avšak správna liečba môže zmierniť váš smäd, znížiť produkciu moču a taktiež zabrániť dehydratácii. 

V tomto článku sa dozviete: 

  • aké sú symptómy diabetes insipidus, 
  • aké sú príčiny vzniku, 
  • aké sú rizikové faktory a komplikácie, 
  • aká je diagnostika a liečba. 

Aké príznaky sprevádzajú sprevádzajú diabetes insipidus? 

Príznaky diabetes insipidus zahŕňajú: 

  • extrémny smäd, 
  • produkciu veľkého množstva bledého moču, 
  • častú potrebu vstávať na močenie počas noci, 
  • uprednostňovanie studených nápojov 

Ak je váš stav vážny a pijete veľa tekutín, môžete vyprodukovať až 19 litrov moču denne. Zdravý dospelý človek zvyčajne vymočí v priemere 1 až 2 litre denne. 

Dojča alebo malé dieťa s diabetes insipidus môže mať nasledujúce príznaky a symptómy: 

  • ťažké, mokré plienky, 
  • nočné pomočovanie, 
  • problémy so spánkom, 
  • horúčku, 
  • zvracanie, 
  • zápchu, 
  • oneskorený rast, 
  • stratu váhy. 

Kedy by ste mali navštíviť lekára? 

Ak spozorujete nadmerné močenie a extrémny smäd, lekára by ste mali navštíviť okamžite. 

Pacientom tiež pomáha poradenstvom a vzdelávaním pri rôznych typoch cukrovky v programe DôveraPomáha diabetikom

Prečo vzniká diabetes insipidus? 

Diabetes insipidus sa vyskytuje, keď vaše telo nedokáže správne vyrovnávať hladinu tekutín v tele. 

Vaše obličky filtrujú tekutú časť krvi, aby odstránili odpadové produkty. Väčšina tejto tekutiny sa však vracia do krvného obehu, zatiaľ čo odpad a menšie množstvo tekutiny tvorí moč. Moč sa vylučuje z vášho tela po dočasnom uložení z močového mechúra. 

Hormón nazývaný antidiuretický hormón (ADH) alebo vazopresín je potrebný na to, aby sa tekutina filtrovaná obličkami vrátila späť do krvného obehu. ADH sa tvorí v časti mozgu nazývanej hypotalamus a ukladá sa v hypofýze, malej žľaze nachádzajúcej sa v spodnej časti mozgu. Stavy, ktoré spôsobujú nedostatok ADH alebo blokujú jeho účinok, vedú k nadmernej tvorbe moču. 

Ak máte diabetes insipidus, znamená to, že vaše telo nedokáže správne regulovať vylúčené množstvo prefiltrovanej tekutiny. Príčina závisí od typu diabetes insipidus, ktorý máte – ten môže mať totiž rôzny pôvod. 

Centrálny diabetes insipidus 

Poškodenie hypofýzy alebo hypotalamu z chirurgického zákroku, nádoru, poranenia hlavy alebo choroby môže spôsobiť centrálny diabetes insipidus ovplyvnením obvyklej produkcie, skladovania a uvoľňovania ADH. Tento stav môže spôsobiť aj dedičná genetická choroba. 

Nefrogénny diabetes insipidus 

Nefrogénny diabetes insipidus sa vyskytuje v prípade, že defekt sa nachádza v štruktúrach vašich obličiek a spôsobuje, že vaše obličky nie sú schopné správne reagovať na ADH. 

Defekt môže byť spôsobený dedičnou (genetickou) poruchou alebo chronickou dysfunkciou obličiek. Niektoré lieky, ako je lítium alebo antivirotiká, ako je napríklad foscarnet (Foscavir), môžu tiež spôsobiť nefrogénny diabetes insipidus. 

Gestačný diabetes insipidus 

Gestačný diabetes insipidus je zriedkavý. Vyskytuje sa iba počas tehotenstva, keď enzým tvorený placentou ničí ADH u matky. 

Primárna polydipsia 

Tiež známy ako dipsogénny diabetes insipidus. Tento stav môže spôsobiť produkciu veľkého množstva zriedeného moču z pitia nadmerného množstva tekutín. 

Primárna polydipsia môže byť spôsobená poškodením mechanizmu regulácie smädu v hypotalame. Tento stav býva tiež spojený s duševnými chorobami, ako je schizofrénia. 

Niekedy neexistuje žiadna zjavná príčina vzniku diabetes insipidus. U niektorých ľudí však môže byť porucha výsledkom autoimunitnej reakcie, ktorá spôsobí, že imunitný systém poškodzuje bunky, ktoré tvoria vazopresín. 

Existujú nejaké rizikové faktory? 

Nefrogénny diabetes insipidus, ktorý je prítomný pri narodení alebo krátko po ňom, má zvyčajne dedičnú (genetickú) príčinu, ktorá natrvalo mení schopnosť obličiek koncentrovať moč. Nefrogénny diabetes insipidus zvyčajne postihuje mužov, hoci ženy môžu tento gén preniesť na svoje deti. 

Aké komplikácie môže diabetes insipidus spôsobiť? 

Dehydratácia 

Diabetes insipidus môže viesť k vážnej dehydratácii. Dehydratácia sa prejavuje ako: 

  • sucho v ústach, 
  • zmeny elasticity kože, 
  • smäd, 
  • únava. 

Nerovnováha elektrolytov

Diabetes insipidus môže spôsobiť nerovnováhu minerálov vo vašej krvi, ako je sodík a draslík (elektrolyty), ktoré udržujú rovnováhu tekutín vo vašom tele. Príznaky nerovnováhy elektrolytov môžu zahŕňať: 

  • slabosť, 
  • nevoľnosť, 
  • zvracanie, 
  • stratu chuti do jedla, 
  • svalové kŕče, 
  • zmätok. 

Diagnostika diabetes insipidus 

Testy používané na diagnostiku diabetes insipidus sú: 

Smädový koncentračný test 

Počas sledovania lekárom a zdravotníckym tímom vás požiadajú, aby ste na niekoľko hodín prestali piť tekutiny. Aby sa predišlo dehydratácii, kým sú tekutiny obmedzené, ADH umožňuje vašim obličkám znížiť množstvo tekutín stratených v moči. 

Počas zadržiavania tekutín lekár zmeria zmeny vašej telesnej hmotnosti, vylučovanie moču, koncentráciu moču a krvi. Váš lekár môže počas tohto testu merať aj hladiny ADH v krvi alebo vám môže podať syntetický ADH. To určí, či vaše telo produkuje dostatok ADH a či vaše obličky môžu reagovať na ADH podľa očakávania. 

Zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) 

Pomocou MRI môžu lekári hľadať abnormality v hypofýze alebo v jej blízkosti. Táto zobrazovacia metóda je neinvazívna. Využíva silné magnetické pole a rádiové vlny na vytvorenie detailných snímok mozgových tkanív. 

Genetický skríning 

Ak aj iní príbuzní vo vašej rodine mali problémy s nadmerným močením, váš lekár vám môže navrhnúť genetický skríning. 

Liečba diabetes insipidus 

Možnosti liečby závisia od typu diabetes insipidus, ktorý máte. 

Centrálny diabetes insipidus 

Ak máte miernu formu diabetes insipidus, možno bude stačiť zvýšenie príjmu tekutín. Ak je však tento stav spôsobený abnormalitou v hypofýze alebo hypotalame (ako je nádor), váš lekár bude najskôr liečiť tento problém. 

Typicky sa táto forma lieči syntetickým hormónom nazývaným desmopresín. Tento liek nahrádza chýbajúci antidiuretický hormón (ADH) a znižuje močenie. Desmopresín môžete užívať v tabletách, ako nosový sprej alebo injekčne. 

Väčšina ľudí stále vytvára určité množstvo ADH, hoci množstvo sa môže zo dňa na deň meniť. Takže množstvo desmopresínu, ktoré potrebujete, sa tiež môže líšiť. Užívanie väčšieho množstva desmopresínu, než potrebujete, môže naopak spôsobiť zadržiavanie vody a potenciálne závažné nízke hladiny sodíka v krvi. 

Môžu byť predpísané aj iné lieky, ako je chlórpropamid. Ten môže zvýšiť dostupnosť ADH v organizme. 

Nefrogénny diabetes insipidus 

Keďže obličky správne nereagujú na ADH, pri tejto forme diabetes insipidus desmopresín nepomôže. Namiesto toho vám lekár môže predpísať diétu s nízkym obsahom soli, aby sa znížilo množstvo moču, ktoré tvoria vaše obličky. Budete tiež musieť piť dostatok vody, aby ste sa vyhli dehydratácii. 

Liečba hydrochlórtiazidom môže zlepšiť vaše príznaky. Hoci hydrochlorotiazid je typ lieku, ktorý zvyčajne zvyšuje vylučovanie moču (diuretikum), u niektorých ľudí s nefrogénnym diabetes insipidus môže naopak vylučovanie moču znížiť. 

Ak sú vaše príznaky spôsobené liekmi, ktoré užívate, vysadenie týchto liekov môže pomôcť. Neprestaňte však užívať žiadne lieky bez toho, aby ste sa najprv porozprávali so svojím lekárom. 

Gestačný diabetes insipidus 

Liečba väčšiny pacientiek s gestačným diabetes insipidus je syntetickým hormónom desmopresínom. 

Primárna polydipsia 

Neexistuje žiadna špecifická liečba tejto formy diabetes insipidus, okrem zníženia príjmu tekutín. Ak stav súvisí s duševnou chorobou, liečba tejto duševnej choroby môže zmierniť symptómy diabetes insipidus. 

Buďte vždy pripravení 

Ak máte diabetes insipidus: 

  • Zabráňte dehydratácii. Pokiaľ budete užívať lieky a budete mať prístup k vode, keď účinky liekov pominú, predídete vážnym problémom. Plánujte si veci dopredu tak, aby ste mali so sebou vodu, kamkoľvek idete a taktiež zásoby liekov v taške, či už v práci alebo v škole. 
  • Noste lekársky výstražný náramok alebo noste v peňaženke lekársku výstražnú kartu. Ak budete potrebovať zdravotnú pohotovosť, zdravotnícky pracovník okamžite rozpozná vašu potrebu špeciálneho ošetrenia. 

Ako sa pripraviť na stretnutie s lekárom? 

Ak sa u vás vyskytnú prejavy podobné diabetes insipidus, pravdepodobne najskôr navštívite svojho všeobecného lekára. Avšak v niektorých prípadoch, keď zavoláte, aby ste si dohodli vyšetrenie, môžete byť rovno odkázaní na špecialistu nazývaného endokrinológ. 

Tu je niekoľko informácií, ktoré vám pomôžu pripraviť sa na vyšetrenie. 

  1. Buďte si vedomí akýchkoľvek obmedzení pred vyšetrením. Keď si dohodnete termín, nezabudnite sa vopred opýtať, či potrebujete niečo urobiť. Váš lekár vás môže požiadať, aby ste prestali piť vodu predošlú noc, no urobte tak iba vtedy, ak vás o to lekár požiada. 
  2. Zapíšte si všetky príznaky, ktoré pociťujete, vrátane tých, ktoré sa môžu zdať nesúvisiace s dôvodom, pre ktorý ste vyhľadali lekársku pomoc. Buďte pripravení odpovedať na konkrétne otázky o tom, ako často močíte a koľko vody denne vypijete. 
  3. Zapíšte si kľúčové osobné informácie vrátane akýchkoľvek veľkých stresov alebo nedávnych životných zmien. 
  4. Urobte si zoznam svojich zdravotných informácií, vrátane nedávnych chirurgických zákrokov, názvov všetkých liekov, ktoré užívate, ich dávok a akýchkoľvek iných stavov, na ktoré ste sa nedávno liečili. Váš lekár bude tiež chcieť vedieť o všetkých nedávnych zraneniach hlavy. 
  5. Vezmite so sebou člena rodiny alebo priateľa. Niekedy môže byť ťažké zapamätať si všetky informácie, ktoré vám boli poskytnuté počas vyšetrenia. Niekto, kto vás sprevádza, si môže spomenúť na niečo, čo ste vynechali alebo zabudli. 

Čo môžete medzitým urobiť? 

Kým čakáte na vyšetrenie, pite dovtedy, kým sa váš smäd neuhasí a tak často, ako je to potrebné. Vyhnite sa činnostiam, ktoré môžu spôsobiť dehydratáciu, ako je fyzická námaha alebo trávenie času v horúčave. 

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
brnenie v končatináchčasté močeniecukrovkanadmerné potenienadmerný smädnechutenstvorozmazané videnieúbytok hmotnosti