Štítna žľaza patrí medzi orgány endokrinnej sústavy, dôležité pre adekvátne fungovanie procesov v organizme, ktoré riadia prostredníctvom hormónov vylučovaných do krvi. Ochorenia štítnej žľazy sú u nás pomerne časté a stále ich pribúda. Môžu mať rôznu príčinu aj priebeh. Narušená môže byť štruktúra tkaniva žľazy, jej funkcie alebo oboje. Ochorenieštítnej žľazy častejšie postihuježeny.
Hormóny štítnej žľazy (tyroxín – T4 a trijódtyronín – T3) sú nevyhnutné pre správny vývoj a funkciu centrálnej nervovej sústavy, tráviaceho traktu, výrazne pôsobia na obehovú sústavu (zrýchlenie tepovej frekvencie, zmeny tlaku), reprodukčný systém, kostrové svalstvo, kožu a metabolizmus kostí. Medzi najčastejšie poruchy štítnej žľazy radíme jej zväčšenie (struma), poruchy v produkcii hormónov (hypertyreóza a hypotyreóza) a rakovinu štítnej žľazy.
Ak dôjde aj k zmene tkaniva, ktoré získa charakter uzlov, hovoríme o uzlovej strume. Struma je ochorenie, ktoré možno charakterizovať ako viditeľné a hmatateľné zväčšenie štítnej žľazy, postihujúce celú štítnu žľazu alebo jej časť. Príčinou tohto stavu je nedostatok jódu v potrave, zvýšené nároky organizmu (tehotenstvo), zápalové stavy, ale aj nezhubné či zhubné nádory. Ak je žľaza zväčšená pravidelne a nedochádza k zmene tkaniva, hovoríme o difúznej strume (častá u adolescentov a tehotných žien).
Pri hypotyreóze dochádza k nedostatočnej tvorbe hormónov štítnej žľazy. Ochorenie spôsobuje zvýšenie hodnoty tyreostimulačného hormónu a zníženie hodnoty voľných hormónov T4 a T3. Prejavuje sa postihnutím viacerých telesných systémov a orgánov a jeho rozvoj býva veľmi pozvoľný. Príčinou je často chronický zápal, chirurgický zákrok alebo ožarovanie v oblasti krku či užívanie psychofarmakologických prípravkov. Ochorenie však môže mať aj vrodenú príčinu. Počas tehotenstva sa porušia väzby medzi týmto orgánom a vyššími mozgovými centrami (hypotalamus, hypofýza). Tento stav môže byť príčinou predčasného potratu alebo poškodenia plodu. Keď sa hypotyreóza u dojčiat nelieči, často vedie k ťažkej telesnej a mentálnej retardácii.
V prípade hypertyreózy (tyreotoxikózy) je podstatou choroby znížená hodnota tyreostimulačného hormónu a, naopak, zvýšená hodnota voľných hormónov T4 a T3, ktoré sú spôsobené Gravesovou-Basedowovou chorobou alebo prítomnosťou uzlov v tkanive žľazy s vlastnou produkciou hormónov, nezávislou od štítnej žľazy, prípadne jej zápalom.
Pacient so strumou má viditeľný „hrvoľ“ na prednej strane krku. Okrem toho má pocit tlaku v krku, problémy s prehĺtaním a dýchacie ťažkosti. Príznaky hypotyreózy sú: zimomravosť, nadmerná únava, apatia, spavosť, poškodenia pokožky (je hrubá, suchá a chladná). Ochorenie postihuje aj vlasovú pokrývku, dochádza k nadmernému vypadávaniu vlasov. Časté sú opuchy tváre, jazyka, viečok a končatín. Choroba sa prejavuje zhrubnutím hlasu, ale aj spomalením srdcovej činnosti, nárastom telesnej hmotnosti, spomalením peristaltiky čriev a zápchou. Postihnutá je i psychika pacienta, objavujú sa depresie a pokles výkonnosti. Znižuje sa svalová sila a klesajú reprodukčné schopnosti. Časté je aj zvýšenie hladiny cholesterolu.
Medzi príznaky hypertyreózy patria návaly tepla, časté potenie, jemná a teplá koža, krehké, jemné a riedke vlasy. U mnohých pacientov je príznakom lesklosť očí, často kombinovaná s postihnutím očí (exoftalmus). Zrýchľuje sa srdcová činnosť, objavuje sa arytmia, zväčšenie apetítu sprevádzané, paradoxne, poklesom telesnej hmotnosti. Pomerne veľa pacientov uvádza častejšiu stolicu až hnačky, nepokojné pohyby, tremor, nesústredenosť, nervozitu, podráždenosť, nepokoj, nespavosť, zníženú svalovú silu a opuchnutie dolných končatín.
Súčasťou diagnózy je podrobná anamnéza, pri ktorej lekár okrem subjektívnych symptómov pacienta zisťuje výskyt podobných symptómov v rodine. Nasleduje laboratórne vyšetrenie zamerané na odber krvi s určením hladín tyreostimulačného hormónu, hormónov T4, T3 a pozitivity tyreoidálnych protilátok. Ultrasonografia sa využíva na získanie informácií o veľkosti, uložení a štruktúre tkaniva štítnej žľazy a tiež jej vzťahu k okolitým tkanivám. Aspiračná biopsia tenkou ihlou (FNAB) sa robí v prípade potreby cytologického vyšetrenia ložiskových zmien v tkanive štítnej žľazy (na bunkovej úrovni). Scintigrafia, počítačová tomografia a magnetická rezonancia sa využívajú ako pomocné zobrazovacie metódy.
V prípade strumy pacient konzumuje stravu s vyšším obsahom jódu (fortifikovaná soľ, morské plody), obmedzuje konzumáciu strumigénnych potravín (kapusta, karfiol, kel) a užíva tyroxín (T4). Niekedy sa pristupuje k chirurgickému zákroku – odstráneniu časti, prípadne celého tkaniva štítnej žľazy.
Liečba hypotyreózy spočíva v postupnom doplnení hormonálnych hladín liekmi s obsahom tyroxínu (T4), prípadne trijódtyronínu (T3).
Existuje niekoľko spôsobov liečby hypertyreózy: terapia rádioaktívnym jódom, prípadne užívanie liekov, ktoré zabraňujú štítnej žľaze produkovať nadmerné množstvo hormónov. Patrí k nim metimazol (Tapazol) a propyltiouracil. Užívanie beta blokátorov chorobu nelieči, ale môže zmierniť príznaky hypertyreózy, ako je tremor, zrýchlená srdcová frekvencia a palpitácie. Tyreoidektómia je chirurgické odstránenie žľazy s následným celoživotným užívaním levothyroxínu. V prípade Gravesovej oftalmopatie, ktorá postihuje oči, sa indikujú umelé slzy a gély, prípadne liečba kortikosteroidmi na zníženie opuchnutia očí.