U niektorých jedincov sa objavuje pocit, akoby vnímali vznášajúce sa objekty v zornom poli, priamo pred okom. Tieto útvary predstavujú nánosy rôznej veľkosti, tvaru, konzistencie, indexu lomu a pohyblivosti v štruktúre sklovca, ktorá je v mladom veku priehľadná a vekom sa zakaľuje.
Sklovec (corpus vitreum) je súčasťou oka, vypĺňa dutinu za šošovkou, je tvorený rôsolovitou hmotou. Tvorí asi 66 percent vnútorného prostredia očnej gule. Medzi jeho hlavné funkcie patrí udržanie stáleho vnútroočného tlaku a udržanie hladkého povrchu sietnice. Z 99 percent je zložený z vody, obsahuje aj kyselinu hyalurónovú, chlorid sodný (NaCl) a stopy bielkovín. Medzi najznámejšie ochorenia sklovca patria zákaly, prejavujúce sa ako „očné mušky„. Odborné pomenovanie tohto symptómu je muscae volitantes, myodesopsia, myodaeopsia, myiodeopsia alebo myiodesopsia. Očné mušky sú prejavom degeneratívnych zmien v štruktúre sklovca, súvisiacich s vekom. Mušky sú viditeľné vďaka tieňu, ktorý vrhajú na sietnicu, alebo lomu svetla, ktoré cez ne prechádza. Vyskytujú sa solitérne alebo v skupinách v závislosti od stupňa degenerácie sklovca. Keďže tieto objekty reálne existujú, nejde o optické ilúzie. Ak sa sklovec začne zmršťovať, dochádza k odlúčeniu zadnej plochy od sietnice. Prejaví sa to ako pocit prevaľujúcich sa vlákien v oku. Vzhľadom na ich neškodnosť sa tento symptóm nelieči a postihnutý jedinec si tento symptóm časom prestane všímať. V zriedkavých prípadoch môžu byť znakom odlúčenia sietnice alebo retinálneho krvácania. Sprevádzajú tiež ochorenia ako uveitída (zápal dúhovky, riasnatého telieska a cievnatky), vitritída (zápal prednej očnej komory) a toxoplazmóza, a to v dôsledku nahromadenia bielych krviniek v sklovcovom moku. Vznik tohto symptómu je charakteristický i pre cystoidný makulárny edém (nahromadenie vnútrobunkovej tekutiny v oblasti žltej škvrny z dôvodu poškodenia vnútornej výstelky kapilár a pigmentového epitelu sietnice ako dôsledku cievnych ochorení sietnice a zápalových procesov a operácií) alebo asteroidnú hyalózu (vrodený výskyt cholesterolových kryštálikov v sklovci v podobe zlatisto sa trblietajúcich zákalov).
Keď je sietnica zatiahnutá, odtrhnutá alebo oddelená od zadnej časti oka, bežne sa prejavujú symptómy vo forme blikania. V závislosti od rozsahu poškodenia sietnice môžu byť tieto záblesky svetla krátkodobé alebo môžu pokračovať neurčito až do vyhojenia sietnice. Záblesky (fotopsie) sa môžu vyskytnúť aj po údere do hlavy. U niektorých ľudí sú tieto záblesky spôsobené stiahnutím krvných ciev v mozgu. Ak sú sprevádzané bolesťou hlavy, ich príčinou je migréna. Fotopsia môže byť tiež príznakom otravy liekmi s obsahom účinnej látky digitális, ktorá sa využíva pri liečbe ochorení srdca.
Očné mušky a záblesky v zornom poli sa vyskytujú častejšie u starších osôb a môžu byť prejavom starnutia. Aj keď nepredstavujú závažné zdravotné komplikácie, odporúča sa vyšetrenie u oftalmológa na vylúčenie závažnejších príčin. Ich tvar je variabilný – prejavujú sa ako škvrny, vlákna alebo úlomky pavučiny, červíky a podobne. Vznášajú sa pomaly pred očami pozorovateľa a pohybujú sa najmä v smere pohybu očí. Očné mušky alebo záblesky sa štandardne vyskytujú samostatne, ale objavujú sa i v skupinách. V niektorých prípadoch sú stálou súčasťou zorného poľa, to môže byť pre postihnutého komplikáciou pri práci, šoférovaní a podobne. V týchto prípadoch sa môže dostaviť nervozita a strata koncentrácie. Pri migrenóznych stavoch sú záblesky v očiach veľmi nepríjemné, majú charakter silnej bodavej bolesti a výrazne prispievajú k nepohodliu človeka.
Na diagnostiku je potrebné vyšetrenie oftalmológom alebo optometristom s použitím oftalmoskopu alebo štrbinovej lampy. Ak sa počas klinického vyšetrenia nediagnostikuje príčina symptómov, očný lekár indikuje ultrazvukové vyšetrenie oka. Na vylúčenie otravy digitalínom sa pacientovi odoberie krv. V prípade pádu alebo udretia hlavy pacienta možno vyšetriť prostredníctvom počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie.
V niektorých prípadoch sa symptóm vytratí sám bez zjavnej príčiny tak, ako sa objavil. Pre odlučovanie sklovca neexistuje žiadna špecifická forma liečby. Využitie laseru nachádza uplatnenie pri retinálnom krvácaní ako možnej príčine výskytu tohto symptómu.
Ľudia, ktorí sú veľmi krátkozrakí, sú v mladosti vo väčšej miere vystavení riziku vzniku tohto symptómu. Skoré odhalenie krátkozrakosti môže pomôcť pri identifikácii tohto stavu. Za preventívne opatrenia môžeme považovať predchádzanie zápalom vnútri oka a elimináciu stavov vyžadujúcich vnútroočnú chirurgickú liečbu.