Opuch je nahromadenie tekutiny v tkanive, ku ktorému dochádza pri poruche rovnováhy medzi tvorbou a vstrebávaním tkanivového moku. Opuchy bývajú najčastejšie lokalizované na dolných končatinách, ale môžu postihovať ktorúkoľvek časť tela. Ležiaci pacienti ich často majú na chrbte. Opuchnutie celého tela je anasarka. Medzi príčiny vzniku opuchu patrí zvýšený hydrostatický tlak v cievach, pokles onkotického tlaku krvi, zvýšená permeabilita cievnej steny, znížený odtok lymfy z postihnutého tkaniva. Opuch sa prejavuje zväčšením obvodu končatiny alebo určitej časti tela.
Opuch vzniká nerovnováhou medzi tvorbou a vstrebávaním tkanivového moku. Môže sprevádzať rad ochorení. Dôležité je rozpoznanie príčiny vzniku opuchnutia a liečba prvotného ochorenia, ktoré viedlo k jeho vzniku.
Srdcové zlyhávanie
Pravostranné srdcové zlyhávanie vedie k vzniku opuchlín na dolných končatinách, ale dochádza tiež k stáze (zadržiavaniu) krvi v oblasti brucha. Ležiaci pacient môže mať opuchy aj na chrbte.
Ochorenia pečene
Pečeň je hlavným miestom syntézy krvných bielkovín a albumín je hlavnou bielkovinou krvi, ktorá sa podieľa na udržiavaní onkotického tlaku. Nedostatok tejto bielkoviny vedie k zníženiu onkotického tlaku a k prestupu vody z ciev do tkaniva – zapríčiňuje to vznik opuchu.
Ochorenie ciev
Hlboká žilová trombóza je sprevádzaná jednostranným elastickým opuchom končatiny. Opuchlina je na dotyk bolestivá, končatina je bledá až jemne fialová. Zápal povrchových žíl vedie k vytvoreniu menej výrazného opuchu v okolí postihnutej žily, často je červený a bolestivý. V prípade varixov na dolných končatinách dochádza v ich okolí taktiež k tvorbe opuchliny — najčastejšie okolo členkov. Tento opuch sa v priebehu dňa zvýrazňuje. Zmenšiť ho možno polohovaním končatiny.
Alergická reakcia
Opuch je jedným z najčastejších prejavov alergických reakcií. Časté býva postihnutie pier, jazyka i hociktorého miesta na tele. Veľmi nebezpečné je opuchnutie hrtana, ktoré môže viesť až k zastaveniu dýchania. Najčastejšie alergény sú prach, srsť, seno, trávy a potraviny ako jahody, oriešky, citrusové ovocie. Opuchlinou sa môže prejaviť i poštípanie hmyzom. Opuch je vo väčšine prípadov lokalizovaný, od miesta vpichu sa výrazne nešíri.
Lymfedém
Lymfedém je ochorenie postihujúce lymfatické cievy, vedie k poruche odtoku tkanivového moku. Blokáda lymfatických ciest býva často spôsobená nádorom alebo môže ísť o dôsledok operácie či ožarovania. Tieto odtoky neustupujú ani počas noci a postupne tuhnú. Takýto opuch následne vedie ku kožným zmenám, koža je nad opuchnutou časťou tela veľmi napnutá.
Lieky
Jedným z nežiaducich účinkov liečiv je práve vznik opuchlín. Medzi takéto liečivá patria lieky na zníženie krvného tlaku, antikoncepčné tabletky, kortikoidy a protizápalové liečivá, ak sa užívajú dlhodobo.
Liečba by mala byť zameraná na terapiu prvotnej choroby, ktorá viedla ku vzniku opuchov. Pri srdcovom zlyhávaní sa často podávajú diuretiká, v prípade alergickej reakcie antihistaminiká. Pri chronických ochoreniach je dôležité predchádzať tvorbe opuchlín nasadením správnej terapie.
Prevencia zahŕňa úpravu životného režimu, starostlivosť o kožu, jednoduchú laickú lymfodrenáž, vonkajšiu kompresiu lymfedému bandážami alebo návlekmi, primerané rekreačné a športové aktivity a meranie obvodu končatín.