12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Orálna kandidóza

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Orálna kandidóza, nazývaná aj soor, moniliáza alebo múčnivka, je zápalové plesňové ochorenie spôsobené kvasinkou Candida albicans. Tá sa za normálnych okolností vyskytuje v malom množstve v ústnej dutine. Ak sa premnoží, môže spôsobiť problémy. K premnoženiu dochádza u jedincov s oslabenou imunitou. Najčastejšie sú to deti a starší ľudia. Postihuje predovšetkým ústnu dutinu. Odtiaľ sa môže ďalej šíriť do hltana, pažeráka alebo dýchacích ciest. Prejavuje sa bielym povlakom na sliznici úst a jazyka, ktorý pripomína zvyšky zrazeného mlieka. Orálna kandidóza môže byť jedným z prvých príznakov imunitného ochorenia AIDS. Cieľom liečby je zabrániť množeniu kvasinky pomocou antimykotík.

Vznik a príčiny

Za normálnych okolností je kvasinka saprofytom ústnej dutiny. Pri oslabenom imunitnom systéme obranné mechanizmy nemusia byť dostatočné a Candida sa začne premnožovať. Ochorenie môže byť vyvolané rôznymi typmi kvasinky (C. glabrata, C. tropicalis), u nás sa najčastejšie stretávame s pôvodcom z rodu Candida albicans.

Medzi rizikové faktory, ktoré zvyšujú možnosť vzniku ochorenia, patrí znížená imunita, cukrovka, užívanie niektorých typov liekov (antibiotiká, kortikosteroidy), nosenie snímateľných zubných náhrad, fajčenie cigariet.

Príznaky

Orálna kandidóza sa vyznačuje bielymi povlakmi, pokrývajúcimi sliznicu ústnej dutiny. Nachádzať sa môžu aj na mandliach alebo jazyku, ochorenie zriedkavo postihuje ďasná. Tieto povlaky sa podobajú vyzrážanému mlieku a sú sčasti odstrániteľné, avšak po ich odstránení môže dôjsť k miernemu krvácaniu. Spôsobujú problémy s príjmom potravy, stratu chuti a ak sú pod protézou, vyznačujú sa bolesťou, ktorá zapríčiňuje neschopnosť nosenia zubnej náhrady.

Diagnostika

Diagnózulekár stanoví na základe anamnézy a klinického vyšetrenia. Často ako prvý odhalí toto ochorenie zubný lekár pri preventívnej prehliadke. Klinické vyšetrenie sa zameriava na tvar a lokalizáciu povlakov, vykonáva sa odber postihnutého tkaniva na skúmanie pod mikroskopom. Pre diagnostiku je dôležité zotrieť povlaky zo sliznice. Niekedy treba vykonať odber krvi kvôli vylúčeniu závažných ochorení, ktorých by orálna kandidóza mohla byť prvým príznakom.

Liečba

Cieľom liečby je odstránenie povlakov a zabránenie ďalšiemu množeniu kvasinky. Na to sa používajú antimykotiká (Flukonazol, Klotrimazol, Nystatin, Itrakonazol), ktoré môžu byť vo forme tabliet alebo gélu. Ak sa povlak vyskytol pod zubnou náhradou, treba to oznámiť lekárovi a náhradu opracovať, aby sa v mieste nenachádzali kvasinky (dezinfekcia, preleštenie, rebazovanie), alebo alternatívou môže byť vyrobiť novú.

Prevencia

Na zabránenie vzniku kandidózy odborníci odporúčajú dôkladnú ústnu hygienu, ktorá zahŕňa čistenie zubov minimálne 2-krát denne, používanie medzizubných kefiek alebo zubnej nite, prípadne výplach ústnou vodou. Taktiež je dôležité pravidelne navštevovať zubného lekára a dentálnu hygieničku. Pri užívaní antibiotík sa odporúča pridať do diéty jogurt.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
biely povlak na sliznici ústdýchacie cestyhltanorálna kandidózapažerákstrata chuti