12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

ORF

ORF je vírusové ochorenie kože spôsobené parapoxvírusom.

Príznaky a symptómy

Po kontakte s infikovaným zvieraťom sa do 5 dní objaví na rukách alebo predlaktí červená hrudka alebo lézia vystupujúca nad úroveň kože. Môže bolieť a svrbieť. Niektorí pacienti môžu mať prítomnú viac ako jednu léziu. Lézia vírusového ochorenia kože je tvrdá a vykazovať modré sfarbenie. Priemer kožnej hrudky býva 2 až 5 cm. Medzi ďalšie príznaky patrí horúčka, únava či zväčšenie lymfatických uzlín. Choroba trvá 3 až 6 týždňov. Medzi možné komplikácie patrí zväčšenie červenej lézie, rozšírenie a vytvorenie mnohopočetných červených hrudiek s vytvorením pľuzgierových lézií.

Príčiny / spúšťače

Pacient sa nakazí od zvierat, kráv alebo oviec. Ochorenie nie je prenosné medzi ľuďmi, prenáša sa len medzi ľuďmi a zvieratami alebo medzi zvieratami navzájom. Inkubačná doba od styku s infikovaným zvieraťom po výsev červených lézií na rukách je 3 až 5 dní. Najčastejšie sú infikovaní poľnohospodári, veterinári, mäsiari a strihači oviec.

Diagnostika

Lekár na základe anamnézy a klinického vyšetrenia posúdi stav pacienta. Dôležitá je najmä informácia o kontakte s pravdepodobne infikovaným zvieraťom. Vo väčšine prípadov praktický lekár posiela pacienta na špecializované dermatologické pracovisko.

Liečba, prevencia, kontrola

Vírusové ochorenie ORF väčšinoušpecifickú liečbu nevyžaduje. Najčastejšie červené kožné lézie zmiznú samovoľne do 3 až 6 týždňov od objavenia klinických príznakov. Pacientom sa odporúča prekrytie kožnej lézie sterilným obväzom a šetrný pohyb postihnutou končatinou, čím sa obmedzí bolestivosť. V niektorých prípadoch, ak sú prítomné aj iné celkové príznaky ako napríklad horúčka, únava, zimnica, je nutné nasadenie celkových antivirotík. Docieli sa tak skoršie vymiznutie klinických príznakov. V ojedinelých prípadoch ak k zhojeniu nedôjde, kožná lézia musí byť odstránená drobným chirurgickým výkonom.

Základom prevencie pri práci so zvieratami je používanie ochranných pomôcok. Používanie rukavíc pri manipulácii a následná hygiena po kontakte so zvieraťom sú pre obmedzenie prenosu infekcie najdôležitejšie. Pacienti so zníženou imunitou by sa mali vyhýbať kontaktu so zvieratami, ktoré môžu byť infikované. Aj v prípade otvorenej rany na rukách je potrebné kontakt so zvieratami obmedziť.

Redakcia portálu Lekár.sk