10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Osteomalácia a rachitída

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Osteomalácia je výrazné mäknutie kostí, najčastejšie spôsobené závažným nedostatkom vitamínu D. Mäknutie kostí detí a dospievajúcich môže viesť k ich vykriveniu počas rastu (rachitída), najmä v kostiach držiacich nohy. Osteomalácia u starších dospelých môže viesť k zlomeninám. Líši sa od bežného stavu nízkej hladiny vitamínu D aj od osteoporózy, ktorá spôsobuje „rednutie” kostí.

Vznik a príčiny

Osteomalácia je výsledkom defektu v procese zrenia kostí. Telo používa minerály vápnika a fosfátu, ktoré pomáhajú budovať silné kosti. Osteomalácia sa vyvinie, ak sa v tele nenachádza dostatok týchto minerálov, alebo ich telo správne neabsorbuje.

Osteomaláciu môžu spôsobiť tieto faktory:

  • Nedostatok vitamínu D. Slnečné svetlo vyvoláva produkciu vitamínu D v pokožke. Osteomalácia môže postihnúť ľudí v krajinách s nedostatkom slnečného žiarenia alebo s nízkymi hladinami vitamínu D v strave. Nedostatok vitamínu D je najčastejšou príčinou choroby vo svete.
  • Niektoré operácie. Žalúdok rozkladá potraviny kvôli uvoľneniu vitamínu D a ďalších minerálov, ktoré sú absorbované v čreve. Tento proces môže byť narušený pri operačnom odstránení celého žalúdka alebo jeho časti a môže spôsobiť nedostatok vitamínu D a vápnika. Operačný zákrok v oblasti tenkého čreva môže mať podobný účinok.
  • Celiakia. Pri tejto autoimunitnej poruche môžu potraviny obsahujúce lepok (bielkovinu nachádzajúcu sa v pšenici, jačmeni a raži) poškodzovať výstelku tenkého čreva. Poškodená črevná výstelka živiny dobre neabsorbuje, môže to zapríčiniť nedostatok vitamínu D a vápnika.
  • Poruchy obličiek alebo pečene. Tieto orgány sa podieľajú na aktivácii vitamínu D v tele. Problémy s obličkami alebo pečeňou môžu narušiť schopnosť tela aktivovať vitamín D.
  • Lieky. Niektoré liečivá používané na liečbu záchvatov, vrátane fenytoínu a fenobarbitalu, môžu spôsobiť závažný nedostatok vitamínu D a osteomaláciu.

Príznaky

V počiatočnom štádiu osteomalácie pacient nemusí pociťovať príznaky, hoci môžu byť zjavné na röntgenových alebo iných diagnostických testoch. V ďalších štádiách môže osteomalácia vyvolať bolesť kostí a svalovú slabosť. Tupá bolesť spojená s osteomaláciou najčastejšie postihuje dolnú časť chrbta, panvu, boky, nohy a rebrá. Môže sa zhoršovať v noci alebo pri tlaku na kosti. Znížený svalový tonus a slabosť nôh môžu spôsobiť pomalšiu a ťažšiu chôdzu.

Diagnostika

Praktický lekár vykoná fyzickú prehliadku, aby zistil akékoľvek zjavné problémy. Prediskutuje zdravotnú a rodinnú anamnézu a prípadné lieky, ktoré pacient užíva.

Potvrdiť diagnózu rachitída môžu krvné testy, ale vykonávajú sa aj röntgenové snímky, prípadne vyšetrenie kostnej hustoty (DEXA scan). Ide o typ röntgenového žiarenia, ktorý meria obsah vápnika v kostiach.

Liečba

Liečba osteomalácie zahŕňa podávanie vitamínu D a vápnika, ktoré sú potrebné na vytvrdzovanie a posilnenie (mineralizáciu) kostí a liečbu základných porúch, ktoré mohli spôsobiť problémový stav. U väčšiny pacientov možno rachitídu úspešne liečiť konzumáciou potravín obsahujúcich vápnik a vitamín D alebo užívaním vitamínových doplnkov.

Prevencia

Konzumácia potravín s vysokým obsahom vitamínu D (zdravé mastné ryby – losos, makrela, sardinky či vaječné žĺtky), potraviny obohatené vitamínom D (obilniny, chlieb, mlieko, jogurty), výživové doplnky (vitamín D je rozpustný v tuku, preto ideálne vo forme olejových kvapiek).

Nechránená expozícia slnku môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny kože. Medzi odborníkmi neexistuje konsenzus o bezpečnom a vhodnom množstve slnečného žiarenia na prevenciu alebo liečbu osteomalácie.

Riziko rozvoja osteomalácie je najvyššie u ľudí, ktorí majú nedostatočný príjem vitamínu D v potravinách aj malú expozíciu slnečnému žiareniu, väčšinu času trávia v domácnosti alebo sú hospitalizovaní. Osteomalácia prináša riziko väčšej lámavosti kostí, najmä v chrbtici, v nohách a rebier.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť kostícelková slabosťosteomaláciapanvarebrá