01.03.2023 • 7 minút na prečítanie

Osýpky

Ide o veľmi nákazlivé infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje vírus osýpok (paramyxovírus). Ide o závažné ochorenie, ktoré postihuje všetky vekové skupiny nezaočkovaných pacientov. Najviac ohrozuje bábätká a mladšie deti do 3 rokov, nakoľko práve u nich hrozí riziko vzniku komplikácií, ako napr. zápal pľúc, priedušiek, nervovej sústavy či uší. Závažný priebeh môže mať ochorenie aj u dospelých ľudí, najmä u tých, ktorí majú oslabenú imunitu a u tehotných žien.

Príznaky a symptómy

Inkubačná doba, teda obdobie medzi nákazou a rozvojom prvých príznakov je vo väčšine prípadov 7 – 14 dní. To znamená, že prvé symptómy sa objavia za jeden až dva týždne (od kontaktu s nakazeným). Ochorenie najskôr postihuje respiračný systém, a preto sú vo väčšine prípadov typické prvotné príznaky:

  • vysoká horúčka,
  • kašeľ,
  • nádcha,
  • začervenané oči
  • bolesť hrdla.

Biele škvrny

Po 1 – 2 dňoch od uvedených príznakov sa objavia na sliznici v ústnej dutine (na vnútornej strane líc a na podnebí) belavé škvrny so začervenaným okolím. Ide o tzv. Koplikove škvrny.

Červené vyrážky

Po 3 – 5 dňoch od príznakov sa objavia typické vyrážky. Sú ploché, červené a nachádzajú sa od línie vlasov na hlave, po tvári, krku, cez celé telo, ruky a nohy. Vyrážky na tele môžu pretrvávať po dobu 7 dní. V prípade, že na sebe alebo na vašom dieťati spozorujete uvedené príznaky, kontaktujte svojho lekára a zabezpečte, aby bol chorý izolovaný od ostatných ľudí.

Príčiny / spúšťače

Častice vírusu, a teda aj samotné ochorenie, sa šíri kvapôčkovou cestou. Vírus sa nachádza v kvapôčkach, ktoré chorý človek vykaše, vykýchne alebo jednoducho uvoľní do prostredia pri rozprávaní. Takto vypustené kvapôčky následne zdravý človek vdýchne, prípadne sa nimi infikuje  prenesením z povrchov, na ktorých vírus v kvapôčkach dokáže prežiť až po dobu 2 hodín.

Sú osýpky nákazlivé?

Osýpky sú veľmi nákazlivé. Až 9 z 10 ľudí sa po kontakte s infikovaným človekom nakazí týmto ochorením. Infikovaný človek môže ochorenie šíriť aj nevedomky, nakoľko je infekčný už 4 dni pred prepuknutím prvých charakteristických príznakov. Celosvetovo boli osýpky veľmi rozšírené a “dostať ich pod kontrolu” sa podarilo až vďaka očkovaniu.

Vírus sa môže šíriť pri rozprávaní, kašli a kýchaní
Autor: Rainer Fuhrmann/Shutterstock.com

Ako zistiť či ide o osýpky alebo o ovčie kiahne

Mnohí si tieto dve ochorenia zamieňajú. Ovčie kiahne však spôsobuje iný vírus (varicella-zoster). Spôsob, akým možno tieto dve ochorenia odlíšiť na prvý pohľad, je prítomnosť belavých až šedastých, tzv. Koplikových škvŕn. Tie sú prítomné len pri osýpkach a nájdete ich v ústnej dutine, konkrétne na vnútornej strane líc. Poznávacím znakom ovčích kiahní je zase hojenie pľuzgierikov v rôznom čase. Po tele sa nachádzajú v rôznych štádiách, zatiaľ čo pri osýpkach odznejú v rovnakom poradí, v akom vznikli. Viac o ovčích kiahňach sa dočítate v našom článku.

Červené vyrážky
Autor: phichet chaiyabin/Shutterstock.com

Diagnostika

Osýpky diagnostikuje lekár na základe vizuálneho zhodnotenia stavu pacienta, odobranej anamnézy a vyšetrení. Prítomnosť vírusu sa potvrdzuje vyšetrením vzorky krvi. Avšak, vďaka špecifickým prejavom ochorenia dokáže lekár vo väčšine prípadov určiť diagnózu už na prvý pohľad, bez ďalších vyšetrení.

Liečba, prevencia, kontrola

Ochorenie môže trvať aj niekoľko týždňov a keďže ide o vírusové ochorenie, na jeho liečbu neexistuje špecifický liek. Liečba je najmä symptomatická a využívajú sa pri nej bežne dostupné antypiretiká, teda lieky na zníženie horúčky, napr. lieky s obsahom paracetamolu (Paralen, Panadol) či ibuprofénu (Ibalgin, Nurofen). Pacient by mal prijať zvýšené množstvo tekutín a dodržiavať pokojový režim na lôžku. Odporúča sa vyhnúť káve a tiež sladeným nápojom.

Antibiotiká nie sú bežnou súčasťou liečby, nakoľko zaberajú na infekcie spôsobené baktériami a nie vírusmi. Až v prípade komplikácií, akou môže byť pridružená bakteriálna infekcia, lekár chorému predpíše antibiotickú terapiu. Hospitalizácia je nutná len v závažných prípadoch, pri komplikáciách priebehu ochorenia. V takom prípade je pacient hospitalizovaný v izolácii na infekčnom oddelení.

Je možná prevencia pred ochorením?

Odpoveď je – áno. Najlepšou prevenciou pred ochorením je očkovanie. Jeho účinnosť je až 97%. Vakcína je efektívna a bezpečná a podáva sa v dvoch dávkach MMR vakcíny. Prvú dávku dostane dieťa už v 15. až 18. mesiaci života a druhú dávku v 11. roku života. Imunita následne trvá celý život, nie je nutné opakované preočkovanie. MMR vakcína je trivalentná látka proti trom ochoreniam – osýpkam, rubeole a mumpsu. Pacient je teda jedným pichnutím zaočkovaný voči všetkým trom spomenutým ochoreniam. Okrem očkovania je dôležité dodržiavať všeobecné zásady osobnej hygieny.

Čo ak si nie ste istí či ste zaočkovaní

V prvom rade by ste sa mali pokúsiť hľadať odpoveď u vášho lekára, ktorý zo zdravotného záznamu zistí, aké očkovania ste absolvovali. V prípade, že takýto záznam neexistuje, je vhodné, aby ste sa dali zaočkovať MMR vakcínou. Ďalšou možnosťou je tiež vykonať krvné testy pre zistenie imunizácie.

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

Overview -Measles

Everything You Need to Know About the Measles

Measles

Redakcia portálu Lekár.sk