12.12.2022 • 8 minút na prečítanie

Páni, viete čo všetko môže spôsobovať nízky počet spermii?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Snažíte sa už nejaký čas otehotnieť no stále to neprichádza? U mužov aj žien existuje mnoho príčin neplodnosti , pričom vo viac ako tretine prípadov neplodnosti je problém u muža. Už niekoľko desaťročí je známe, že kvalita a počet spermií, a s tým súvisiaca miera plodnosti, vo väčšine západných krajín klesá. Aj keď nízky počet spermii nemusí nutne znamenať u muža neplodnosť, môže to výrazne sťažiť cestu za vytúženým bábätkom. 

Po prečítaní tohto článku budete vedieť: 

  • Čo je oligospermia, 
  • Aké príznaky môžu napovedať nízky počet spermii, 
  • Ktoré zdravotné ťažkosti či lieky môžu viesť k nízkemu počtu spermii, 
  • Rizikové faktory životného štýlu, ktoré vplývajú na nízky počet spermii, 
  • Či sa dá nízky počet spermii liečiť, 
  • Čo môžete urobiť aby ste mali čo najvyšší počet spermii. 

Čo je oligospermia?

Oligospermia je termín, ktorý sa používa na označenie nízkeho počtu spermii. Úplná absencia spermií sa nazýva azoospermia. Počet spermii sa považuje za nízky, ak má muž menej ako 15 miliónov spermii na 1 mililiter ejakulátu. Pre porovnanie, za normálnych okolností sa v jednom mililitri ejakulátu nachádza zhruba 40 až 200 miliónov spermii. Nízky počet spermií je významným faktorom neplodnosti. 

Aj keď na oplodnenie je potrebná iba jedna spermia a jedno vajíčko,  väčšina spermii cestu k vajíčku neprežije, preto čím viac spermii v ejakuláte, tým vyššia šanca, že aspoň jedna z nich sa dostane k cielu. Ak sa snažíte otehotnieť a máte aspoň rok pravidelný sex, bez použitia antikoncepčných metód, a stále sa vám nedarí, je na čase vyhľadať odborníka. 

Aké príznaky môžu nízky počet spermii napovedať? 

Hlavným znakom nízkeho počtu spermií je neschopnosť počať dieťa, s partnerom, po roku nechráneného pohlavného styku. Okrem toho sa žiadne iné príznaky objaviť nemusia. U niektorých mužov však môže ich základný zdravotný stav vyvolať príznaky, pri ktoré netreba brať na ľahkú váhu. Medzi tieto zdravotné stavy patrí napríklad dedičná chromozomálna abnormalita, hormonálna nerovnováha, rozšírené žily semenníkov alebo stav, ktorý blokuje prechod spermií. 

Príznaky, ktoré napovedajú nízky počet spermií môžu zahŕňať: 

  • Znížené ochlpenie na tvári alebo tele, 
  • Ťažkosti s udržiavaním erekcie (erektilná dysfunkcia), 
  • Nízka chuť na sex, 
  • Bolesť, opuch alebo hrčka v oblasti semenníkov. 

Čo môže zapríčiniť nízky počet spermii? 

Tvorba spermii je zložitý proces, ktorý si vyžaduje normálne fungovanie semenníkov ako aj hypotalamu a hypofýzy, štruktúr v mozgu, ktoré produkujú hormóny spúšťajúce produkciu spermií. Akonáhle sa spermie v semenníkoch vytvoria, prechádzajú cez sériu kanálikov, zmiešavajú sa so sekrétom z prostaty a semenných vačkov až nakoniec prejdú cez močovú rúru von z penisu. Problémy s ktoroukoľvek  z týchto štruktúr môžu ovplyvniť produkciu a počet spermií. 

Nízky počet spermii zapríčinený zdravotnými problémami 

Nízky počet spermií môže byť spôsobený mnohými zdravotnými problémami alebo liečivami. Niektoré z nich zahŕňajú: 

  • Varikokéla 

Varikokéla je opuch alebo zväčšenie žíl, ktoré odvádzajú krv zo semenníka. Ide o najčastejšiu reverzibilnú príčinu mužskej neplodnosti. S varikokélou súvisí znížený počet spermií, znížená pohyblivosť spermií a zvýšený počet deformovaných spermií. Niektorí odborníci sa domnievajú, že zablokované a zväčšené žily okolo semenníkov, spôsobujú neplodnosť zvýšením teploty v miešku a znížením produkcie spermií. 

  • Infekcia 

Niektoré infekcie môžu ovplyvniť produkciu a zdravie spermií alebo môžu spôsobiť zjazvenie, ktoré blokuje priechod spermií. Patria sem zápal nadsemenníka (epididymitída) alebo semenníkov (orchitída) a niektoré sexuálne prenosné infekcie vrátane kvapavky alebo HIV 

  • Problémy s  ejakuláciou 

Retrográdna ejakulácia nastáva, keď ejakulát skončí v močovom mechúre, miesto toho aby vyšiel von penisom. Aj keď stále dosahujete sexuálne vyvrcholenie, môžete ejakulovať von len veľmi málo alebo žiaden ejakulát. Toto sa niekedy nazýva suchý orgazmus. Retrográdnu ejakuláciu môžu spôsobiť rôzne stavy vrátane cukrovky, poranení chrbtice a operácie močového mechúra, prostaty alebo močovej trubice. 

  • Lieky 

Substitučná terapia testosterónom, dlhodobé užívanie anabolických steroidov, chemoterapia, niektoré antifungálne a antibiotické lieky alebo niektoré lieky na vredy môžu narušiť produkciu spermií a znížiť tým mužskú plodnosť. Problémy s ejakuláciou môžu zase vyvolať lieky na vysoký krvný tlak známe ako alfa blokátory. 

  • Protilátky proti spermiám 

Imunitný systém dokáže vytvárať protilátky proti spermiám tzv. ASA. Ide o bunky imunitného systému, ktoré mylne identifikujú spermie ako škodlivých útočníkov a pokúšajú sa ich zničiť. Tento stav sa môže objaviť, po operáciách alebo poraneniach semenníkov. 

  • Nádory 

Rakovina a nezhubné nádory môžu ovplyvniť mužské reprodukčné orgány priamo, prostredníctvom žliaz, ktoré uvoľňujú hormóny súvisiace s reprodukciou, ako je hypofýza, alebo prostredníctvom neznámych príčin. Mužskú plodnosť môžu ovplyvniť aj chirurgické zákroky, ožarovanie alebo chemoterapia na liečbu nádorov. 

  • Nezostúpené semenníky 

Kryptorchizmus, tiež známy ako nezostúpené semenníky, je keď jeden alebo oba semenníky nezostúpia z brušnej dutiny do mieška. Je to najčastejšia vrodená chyba postihujúca mužské pohlavné orgány. S jedným alebo oboma nezostúpenými semenníkmi sa rodí asi 3 % donosených a 30 % predčasne narodených detí mužského pohlavia. 

  • Hormonálna nerovnováha 

Hypotalamus, hypofýza a semenníky produkujú hormóny, ktoré sú potrebné na tvorbu spermií. Zmeny v týchto hormónoch, ako aj v iných systémoch, ako je štítna žľaza či nadobličky, môžu narušiť produkciu spermií. 

  • Chromozómové defekty 

Dedičné poruchy, ako je Klinefelterov syndróm, pri ktorom sa muž narodí s dvoma chromozómami X a jedným chromozómom Y namiesto jedného X a jedného Y, spôsobujú abnormálny vývoj mužských reprodukčných orgánov. Ďalšie genetické syndrómy spojené s neplodnosťou zahŕňajú cystickú fibrózu, Kallmannov syndróm a Kartagenerov syndróm. 

  • Celiakia 

Ukázalo sa, že celiakia, porucha trávenia spôsobená neznášanlivosťou lepku, môže ovplyvniť tvorbu, pohyb ako aj počet spermii u mužov. Po prijatí bezlepkovej diéty sa  môže plodnosť zlepšiť. 

  • Predchádzajúce operácie 

Niektoré operácie, ako napríklad vazektómia, operácia inguinálnej hernie, mieška, prostaty alebo semenníkov môžu spôsobiť blokádu, ktorá vedie k zníženému  množstvu spermii v ejakuláte. Vo väčšine prípadov je možné vykonať operáciu na zvrátenie takejto blokády alebo na získanie spermií priamo z nadsemenníkov či semenníkov. 

Environmentálne faktory spôsobujúce nízky počet spermii 

Produkcia ako aj funkcia spermií môže byť ovplyvnená nadmerným vystavením určitým environmentálnym faktorom ako napríklad: 

  • Expozícia chemikáliám a ťažkým kovom 

Vystavenie organizmu látkam ako sú benzén, toluén, olovo, herbicídy, pesticídy, organické rozpúšťadlá či náterové materiály, po dlhšiu dobu, môže prispieť k nízkemu počtu spermii. 

  • Žiarenie alebo röntgenové lúče 

Vystavenie organizmu žiareniu môže znížiť produkciu spermií. Môže trvať aj niekoľko rokov, kým sa produkcia spermií vráti do normálu. Ak ide o veľmi vysoké dávky žiarenia, môže sa tvorba spermii utlmiť natrvalo. 

  • Prehrievanie semenníkov 

Zvýšená teplota zhoršuje produkciu a funkciu spermií. Aj keď sú štúdie len obmedzené, ukazujú, že časté používanie sauny alebo vírivky môže dočasne znížiť počet spermií. Rovnako tak aj dlhé sedenie, tesné oblečenie či dlhá práca s počítačom položeným na nohách 

 

Ktoré rizikové faktory, súvisiace so životným štýlom, môžu viesť k zníženému počtu spermii? 

S nízkym počtom spermii súvisí niekoľko rizikových faktov. Ak sa snažíte o bábätko mali by ste si dávať pozor na nasledovné: 

  • Zvýšená konzumácia alkoholu 

Pitie alkoholu môže znížiť hladinu testosterónu čo vedie k zníženej produkcii spermii. 

  • Užívanie drog 

Marihuana či kokaín môžu tiež znížiť počet a kvalitu spermií. 

  • Fajčenie 

Muži, ktorí fajčia, môžu mať nižší počet spermií ako tí, ktorí nefajčia. 

  • Stres 

Silný alebo dlhotrvajúci emocionálny stres, môže interferovať s hormónmi potrebnými na produkciu spermií. 

  • Depresia 

Depresia a úzkosť u mužských pacientov môže negatívne ovplyvniť koncentráciu spermií. 

  • Obezita 

U obéznych mužov je pravdepodobnejšie, že budú mať vyššie hladiny estrogénu v kombinácii s nižšími hladinami hormónov podporujúcich produkciu spermii. To môže narušiť počet, koncentráciu spermií ako aj ich pohyblivosť.  

 

Dá sa nízky počet spermii liečiť? 

Liečba oligospermie závisí od jej vyvolávajúcej príčiny. Počet spermií sa môže zvýšiť napríklad vysadením liekov, ktoré ju spôsobujú alebo obmedzením vyššie spomenutých rizikových faktorov, ktoré prispievajú k nízkym hladinám spermií. Iné príčiny môžu samozrejme vyžadovať inú liečbu ako napríklad: 

  • operácia na liečbu varikokély alebo zablokovaných semenovodov, rovnako aj predchádzajúce vazektómie možno zvrátiť, 
  • v prípadoch, keď v ejakuláte nie sú prítomné žiadne spermie, ich možno často získať priamo zo semenníkov alebo nadsemenníkov, 
  • hormonálna liečba, v prípade, že je neplodnosť spôsobená vysokou alebo nízkou hladinou určitých hormónov, 
  • antibiotiká v prípade infekcie,  
  • poradenstvo pri riešení problémov ako je erektilná dysfunkcia alebo predčasná ejakulácia. 

 

Čo môžete urobiť pre to, aby ste mali čo najvyšší počet spermii? 

Pre zdravé spermie, v  čo najvyššom počte, je dobré osvojiť si návyky zdravého životného štýlu-  dostatočného spánku, cvičenia a vyváženého stravovania.  Prestaňte fajčiť a znížte príjem alkoholických nápojov. Poraďte sa so svojím lekárom či by ste, vo vašom prípade, mohli benefitovať napríklad aj z vitamínových alebo bylinných doplnkov. 

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
neplodnosťpohlavné orgány