10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Pásový opar

Vznik a príčiny

Vírus ovčích kiahní a pásového oparu patrí do skupiny herpetických vírusov. Po prekonaní prvej infekcie, ktorá sa prejaví ako ovčie kiahne, vírus prežíva v niektorom gangliu (zhluk nervových buniek, ktorý sprostredkúva prenos zmyslov z kože do miechy). V prípade oslabenia organizmu (operácia, iná choroba, stres) sa vírus vymkne spod kontroly imunitného systému a v časti kože sprostredkovanej daným gangliom vznikne pásový opar. Najčastejšie sa objavuje na bedrách, hrudníku a tvári (postihnutý je trojklaný nerv), ale môže sa vyskytnúť kdekoľvek na tele.

Príznaky

Pásový opar sa prejaví silnou bolesťou, svrbením a sčervenaním postihnutej časti kože. Po dvoch až troch dňoch sa objavia pľuzgiere, ktoré sú bolestivé, praskajú, tvoria chrasty a sú vysoko infekčné. Bolesť pretrváva aj niekoľko týždňov po zahojení pľuzgierov. Niekedy býva prítomná mierna horúčka. Pásový opar sa prejaví vždy len na jednej strane tela a na jednom pásovitom úseku kože. Napriek trýznivej bolesti ochorenie vo väčšine prípadov nezanecháva dlhodobé následky. V prípade postihnutia tváre je ojedinele možné poškodenie zrakového alebo sluchového nervu. Popraskané pľuzgiere predstavujú vstupnú bránu pre rozličné bakteriálne kožné infekcie.

Diagnóza

Na stanovenie diagnózy je potrebné iba fyzické vyšetrenie pacienta a prítomnej vyrážky, keďže sa vždy objavuje len na jednej polovici tela a v charakteristických pásoch. Pred objavením pľuzgierov sú možné sérologické testy určujúce prítomnosť protilátok proti vírusu alebo priame stanovenie prítomnosti vírusovej DNA metódou PCR (polymerase chain reaction).

Liečba

Ochorenie sa lieči látkou acyklovir. Je to prípravok cielene napádajúci vírusovú DNA. To však nezabráni následnej bolesti spôsobenej podráždením nervov. Preto sa pacientom zároveň podávajú lieky proti bolesti (analgetiká) a lieky potláčajúce zápalovú odpoveď organizmu (kortikosteroidy, konkrétne prednison). Pacientom sa tiež odporúča udržiavať postihnutú oblasť čo najčistejšiu, aby sa zabránilo bakteriálnej infekcii.

Prevencia

Proti pásovému oparu existuje vakcína. Nie je súčasťou povinného očkovania, jej jednorazové podanie sa odporúča ľuďom v strednom a vyššom veku, hlavne tým, ktorí už pásový opar prekonali. Keďže pľuzgiere sú infekčné, v snahe zabrániť nakazeniu okolia je nutné prísne dodržiavať pravidlá osobnej hygieny a dezinfekcie. Ochorenie dokáže napadnúť plod tehotnej ženy a je nebezpečné pre novorodencov, preto je potrebné vyhýbať sa ľuďom s aktívnym pásovým oparom alebo obmedziť bezprostredný fyzický kontakt s nimi.

Redakcia portálu Lekár.sk